Vytvorenie usera - pomoc

Sekcia: Konfigurácia 22.07.2008 | 16:51
Avatar Jojov11   Používateľ
Cawte.
Mam taky problem. Chcel by som vytvorit noveho usera v systeme(mam debian). Vytvorim ho dam mu aj heslo ale ked sa chcem prihlasit na ftp alebo cez puttyho tak mi to nejde. No ale asi preto to nejde lebo uzivatel root sa prihlasuje pomocou kluca a heslo tam neni. Ten komp neni moc ani system som tam neinstaloval takze neviem ako to je spravene. Neviete ako to mam teda spravit? stacilo by mi keby som vytvoril usera s heslom na FTP. Ale do kompu sa dostanem iba cez putty.
THX
    • Re: Vytvorenie usera - pomoc 22.07.2008 | 17:03
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Bez dalsich info sa neda velmi povedat. V ssh napriklad moze byt explicitne vymenovany zoznam userov, ktori sa mozu prihlasit (alebo moze byt nastavenie iba prihlasenie klucom) a v ftp detto. Takze bez konfigov tazko povedat. Skus niekam pastnut napriklad /etc/passwd a /etc/ssh/sshd_config (napriklad do pastebin.com)
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: Vytvorenie usera - pomoc 22.07.2008 | 17:58
        Avatar Jojov11   Používateľ
        No moc ti nerozumiem lebo ja som s linoxom nikdy nevedel dobre robit :D
        Ale da sa to spravit tak ze uzivatel Root sa bude prihlasovat len cez ten kluc a druhy user sa bude prihlasovat cez heslo? Ak hej tak mi popis co kde treba nadstavit a ja to skusim.(ale co najpodrobnejsie pls ). Pravdepodobne je to nadstavene tak ze sa da prihlasovat iba s tym klucom. Lebo pokym nedam do puttyho ten subor key tak ma ani nepusti k prihlasovaniu. Vypita si meno a ked zadam tak ma hned vypne. Heslo uz ani nepita.
        • Re: Vytvorenie usera - pomoc 22.07.2008 | 20:19
          Avatar Plado ubuntu  Používateľ
          No, ak si tomu neporozumel....
          Priznaj sa. Vsak si v zivote nevidel linux, konzola ti je absolutne cudzi pojem a k zelezu nemas fyzicky pristup. Nedostal si na nahodou k nejakym free servrom (napriklad pipni.cz) kde bezi debian?
          • Re: Vytvorenie usera - pomoc 22.07.2008 | 21:02
            Avatar Jojov11   Používateľ
            OMG.
            Linux som mal na kompe asi pred rokom takze uz som ho videl. Cez graficke rozhranie to viem spravit! Ale cez konzolu nie. stym skusenosti nemam. Konzola viem co je lebo inak by som nenaistaloval CS servery, a ako som pisal ku kompu nemam iny pristup ako je konzola a FTP. Ja som v PD a on je v Blave. A zase niesom az taky debil zeby som si daval pipni alebo podobne. Proste mam normalne PC ktore je v Blave a je tam najnovsi debian(pokial viem), pokial mi neveris ja ti napisem aj IP.
            Ja proste potrebujem navod ako to spravit lebo chcem si dat na CS servery Psychostats ale neni ulozeny na tom servery ale na inom. A potrebujem do nadstaveni zadat meno a heslo aby sa pripojil na ftp a cital subory LOG. To je vsetko.

            Ja by som chcel aby sa root prihlasoval pomocou toho kluca a druhy uzivatel ktoreho vytvorim aby sa prihlasoval heslom. Ja som uzivatela jedneho vytvoril aj heslo mu dal ale nejde to. stale pita kluc. Tak ak sa to niekde da nadstavit aby bralo aj s klucom a aj bez kluca tak mi prosim dajte navod ako to spravim. A berte na vedomie ze s linuxom nerobim kazdy den.
            Dakujem.
            • Re: Vytvorenie usera - pomoc 23.07.2008 | 17:50
              xenol   Návštevník
              ja osobne by som sa ako root cez ssh na dialku neprihlasoval. Vsak od coho ma debian sudo?
              takze by som volil tu moznost ako prihlasit sa priamo ako root. aj ked je pravda ze ssh je sifrovane, ale v dnesnej dobe clovek nikdy nevie.....

              PS: viem som moc paranoidny
    • Re: Vytvorenie usera - pomoc 23.07.2008 | 18:46
      WlaSaTy   Návštevník
      Skus sa prihlasit ako ten uzivatel hoci aj pomocou prikazu su, mozno mu chyba domovsky adresar alebo nieco podobne.

      Inak informacia ohladne toho ze ma pristup na root-a na danom servri kazdy koho si posadil co i len na 5 minut za tvoj stroj nas nezaujima. Co myslis, kolko trva tvojemu kamaratovi skopirovat ten kluc a zneuzit ho bez hesla, najme ak vie IPku? Ak si za vsetkych tvojich kamaratov a ich surodencov a ich susedov a vobec vsetkych ludi na svete chces rucit vlastnym servrom, tak to je tvoja vec. Nas tym nemusis zatazovat.
      • Re: Vytvorenie usera - pomoc 23.07.2008 | 21:18
        Avatar Jojov11   Používateľ
        no skusim

        Ja vas stym nezatatzujem iba vas informujem aky je stav a co tam chcem urobit atd. Nehovorim ze mat prihlasovanie cez kluc je najlepsia vec na svete. Ja som to take sproste dostal a potrebujem tam urobit este jedneho usera ale aby nepouzival ten kluc ale proste, obycajne heslo!

        PS: a keby ta zaujimalo tak 90% znamich co mam ani neviem co to je putty a nie to este ssh a podobne.
        • Re: Vytvorenie usera - pomoc 23.07.2008 | 23:07
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Veď sa hneď nepaprč ....
          Debian je moc kvalitný na búranie, preto musíš poslať viac info a config's.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Vytvorenie usera - pomoc 23.07.2008 | 23:15
            Avatar Jojov11   Používateľ
            Ja sa "nepaprčim" :D
            No to som nevedel. Ja viem robit iba tie najzakladnejsie veci takze ma tak aj berte. Nemohol by mi niekto napisat na icq? alebo niekto mi dat jeho icq aby som si mu napisal? Moje je 326-055-673
            THX
            • Re: Vytvorenie usera - pomoc 23.07.2008 | 23:28
              WlaSaTy   Návštevník
              mohol, ale to by si mi musel vysvetlit co je ti icq. da sa to lizat ako nanuk?

              inak k veci, skus sa prihlasit ako ten novy uzivatel ze ci je korektne vytvoreny:
              su - novyuser
              ak to nevyhlasi chybu, tak mas asi nastavene pre ssh ze sa da prihlasit len cez kluc a ten novy user ho nema vygenerovany. ale ci to nieje blbost, tak to by sme vedeli povedat keby sa ti chhcelo skontrolovat tie chyby.

              PS.: kluc bez hesla kontra 90% ludi co nevedia co je ssh neznamena ze nevyhra jeden co to vie. tu nie je otazkou ci vobec, ale kedy a mozno je odpovedou neskoro.
              • Re: Vytvorenie usera - pomoc 23.07.2008 | 23:58
                Avatar Jojov11   Používateľ
                :D no dobre srandiciek bolo dost :D

                OK spravil som to co si mi napisal a vpoho ma prishlasilo. Ziadna chyba. A ked som pozrel tak ten user ma vytvorenu zlozku v HOME.
                Takze to je nadstavene iba na ten kluc. No a ako to nadstavim aby bol aj kluc aj heslo? Da sa to?
                A to ze to mam urobene cez ten kluc to uz neriesme. Ja som to take dostal a musi to tam byt. Ja len dufam ze to ide aj s klucom aj bez bez :)
                • Re: Vytvorenie usera - pomoc 24.07.2008 | 00:50
                  WlaSaTy   Návštevník
                  A teraz bez srandy. Skusil si sa pozriet na ukecany vystup z ssl konekcie? Putty ma menu ze "show session log", pre klasicke ssh sa da pouzit ssh -vv novyuser@localhost, a moznosti je vela. Ja len ze ci som sa trafil a nestracam cas s vymyslenym problemom cloveka co o linuxe pocul niekde na zastavke.

                  Ale vies co?
                • Re: Vytvorenie usera - pomoc 24.07.2008 | 00:51
                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                  V /etc/ssh/sshd_config najst riadok PasswordAuthentication a dat yes. Inak si si to za ten cas mohol 1000x vyhladat na google.
                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                  • Re: Vytvorenie usera - pomoc 24.07.2008 | 02:22
                    Avatar Jojov11   Používateľ
                    No vyborene :) toto som potreboval. Konence niekto kto vie aj pomoct a nie len ohovarat ludi ktory len zacinaju s linuxom.
                    Diki ti moc.
                    • Re: Vytvorenie usera - pomoc 24.07.2008 | 02:31
                      WlaSaTy   Návštevník
                      ak beries za ohovaranie ludi to ze niekto chce dalsie informacie, tak si guru. a najlepsi budes ked si s tym prepinacom odpalis pouzitie kluca bez hesla co pri absencii spravcovskeho hesla moze viest ku katastrofe. to je inak dovod preco niektory preferuju dodat informacie pred tym ako zavalia radu tykajucu sa kritickej zmeny.

                      takze hor sa do toho, prinajhorsiom si potom hacknes ten stroj.
                      • Re: Vytvorenie usera - pomoc 24.07.2008 | 02:47
                        Avatar Jojov11   Používateľ
                        ale ja som na teba nic napisal. Aj ked si si mohol odpustit tie posledne vety otom ze som o linuxe nikdy nepocul a podobne. Ja som hned pisal ze nerobim s linuxom kazdy den a viem len zaklady. Ale uz mi to ide a dakujem vam vsetkym.
                        • ............ 24.07.2008 | 15:03
                          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                          Ale ruku na srdce. Úprimne, nezdajú sa Ti niektoré Tvoje reakcie zvláštne ??!!
                          A keď sa Ti to zdá, tak potom ako sa musia zdať nám ostatním cudzím ľudom ?
                          veľa štastia
                          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                          • Re: ............ 24.07.2008 | 17:09
                            Avatar Jojov11   Používateľ
                            No mozno som trochu niektore veci prehnal ale to preto lebo uz som bol vystresovany stoho ze mi to nechce ist. Ja sa pokusam spojazdnit ten spychostats uz dlho a chybal mi ten pristup na heslo. Ale uz je to vyriesene
                            • Re: ............ 24.07.2008 | 17:26
                              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                              Navrhujem teda, aby si si vytvoril kluc aj pre toho usera a opat zrusil prihlasovanie heslom. Asi to malo nejaky vyznam, ked to tam bolo.
                              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                              • Re: ............ 24.07.2008 | 20:18
                                Avatar Jojov11   Používateľ
                                no to nemozem lebo potom sa nemozem prihlasit na sftp s heslom. A v Psychostats neni moznost vlozit kluc ale iba heslo.
                                A co je bezpecnejsie. Prihlasovat sa heslom alebo klucom?

                                ps: Psychostats- Statistiky pre hru CS na webe.
                                • Re: ............ 24.07.2008 | 21:01
                                  Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                                  Pokial ide o sftp, tak ten protokol autentizaciu klucom podporuje. Ide mi len o to, ze teraz je ten server vystaveny utokom botov, ktore skusaju hesla (co bol asi dovod, preco bolo povolene len overovanie klucom). Takze nechaj povolovanie aj heslom, ale vytvor si este jedneho uzivatela a toho vloz do skupiny wheel (alebo admin podla distra), zakaz prihlasovanie samotnemu rootovi a nastav, aby su a sudo mohlo byt pouzite len uzivatelmi vo wheel. Zaroven by som nastavil pevnu ip adresu, z ktorej sa da prihlasit, na toho pouzivatela, ktory kopiruje tie statistiky. Proste, bolo by treba porobit hromadu veci, inak sa tvoj server moze stat obetou velmi jednoducheho utoku.

                                  To bol aj dovod, preco Wlasaty tak naliehal, aby si si o tom nieco prestudoval a ja som tiez dlho vahal, ci napisat rovno riesenie. Proste, tym, ze spravujes server a nevies o tom skoro nic, mozes poskodit nie len sebe, ale aj vsetkym ostatnym (tym, ze poskytujes dalsiu "drone" pre botnety). Pripadne, ak na to nemas cas alebo chut, tak si zozen niekoho, kto ti tieto obcasne zmeny zrealizuje a zaroven obcas skontroluje logy a postahuje updaty. Urcite by sa par dobrovolnikov naslo za nejaku jednoduchu protisluzbu (ako napriklad shell konto, dns backup alebo nieco podobne).
                                  Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity