Mandriva a problem s pamatou

Sekcia: Hardware a Drivery 24.07.2008 | 12:09
Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
Po nainstalovani Mandrivy som v monitore systemu nahodou zistil, ze mi neukazuje celkovu kapacitu RAM 1271 MB kolko jej skutocne je, ale len 884 MB. V inych OS ako napr. ubuntu mi ukazuje celych 1271 MB, skusal som ju otestovat memtestom, ale problem tam nebol. Myslel som, ze sa to po updatovani kernelu mandrivy napravi, ale nic. Stretol sa s tym uz niekto?
    • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 12:13
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      Ci tu pamat vyuziva len do tych 884 MB alebo to len chybne zobrazuje to neviem.
    • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 12:18
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      prekompiluj kernel v volbou HIGHMEM
      • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 12:50
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        ta volba sa nastavuje kde?
        • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 12:54
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          cez make menuconfig v .config CONFIG_HIGHMEM4G=y
          • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 12:58
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            myslel som si len som si nebol isty :)
            • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 13:08
              Avatar borg Fedora  Administrátor
              alebo pozri ci mandriva nema uz taketo jadro s podporou HIGMEM ako rpm balicek
    • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 13:50
      Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
      instaloval si z livecd (mandriva one), kde je defaultne jadro s podporou len zhruba 880 MB RAM. nainstaluj si balicek kernel-dektop-latest a bude to OK - nezabudni ale nainstalovat aj zodpovedajuci balicek s ovladacom graf karty (nvidia ci ati - ak taku mas)
      • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 14:11
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        ja mam notas s graf. cipom GMA 950, s ovladacmi nan som nemal problem, alebo problem bude po nainstalovani toho noveho jadra?

        latest bude tiez stabilna verzia?
        • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 14:15
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ovladace su uz v priamo jadre
        • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 14:18
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          intel grafika nie je problem. kernel-desktop-latest je len virtualny balicek, ktory ti zabezpeci stale aktualne jadro. je to stabilne, mandriva nemeni verziu jadra (2.6.24), len aplikuje opravy.
      • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 15:57
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        doma vyskusam, snad to pojde inak budem musiet poprve kompilovat jadro

        aj tak nechapem preco jadro mandrivy defaultne podporuje RAM len do 880 MB ked v tejto dobe sa do novych PC ramky pod giga moc nedavaju
        • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 16:03
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Lebo bezis na legacy jadre (desktop586), ktore je skompilovane tak, aby bezalo aj na prastarych sunkach. Ked das normalne (to desktop-latest), tak pojde vsetko bez problemov, ale zasa to nerozchodis na starych sunkach.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 16:09
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            ja to nepotrebujem rozchodit na inych sunkach staci ked to rozchodim na tej mojej ;)
            • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 16:10
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Len som sa snazil vysvetlit dovod, preco pouzili toto jadro na live cd.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 16:12
                Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
                vsak ja viem ;)
          • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 21:52
            Avatar Peter Mint  Používateľ
            Dik za rozumne vysvetlenie, aj mne to pomohlo, hned tej ram je dvakrat viac :-D
            Žijem v krajine, kde aj zajtra znamená predvčerom :-)
        • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 18:31
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          hlavne nic nekompiluj.. stiahni to jadro, co ti tu radime, nabootuj do neho a ked vsetko pojde, tak zvysne mozes zmazat.

          kedze podla jadra sudim, ze si instaloval z mandrivy one, aj tak tam budes mat kopu zbytocnosti.. daj si filter na vsetky nainstalovane balicky, napis kernel a odskrtni vsetky, co nepotrebujes (v tvojom pripade ak nemas wifi, tak vsetky okrem kernel-desktop-latest - ale to az potom, ako si ho nainstalujes.. inak to nepojde, lebo by sa system najskor snazil zmazat jadra bez adekvatnej nahrady.. takze najprv install kernel-desktop-latest, reboot a potom mazanie).
          • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 18:50
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            hm ja wifi mam, tak potom ktore balicky este nemozem odstranit?
            • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 20:20
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              tak radserj neodstranuj nic.. nic tym nepokazis.. len si pridaj ten jeden kernel a bootuj do neho.
      • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 23:54
        Avatar lubos679   Používateľ
        Ked som zbadal tuto temu, napadlo ma ze aj ja by som sa chcel nieco spytat. Mam Mandrivu a ked ju spustim berie mi cca 1GB ram. Programy ktore sa spustaju pri starte su len Ktorrent, Amarok. Vecicky ako Klipper a Calendar. To je vse. No a po chvilke pouzivania mi vzy zaberie celu RAM. Plne 2GB. Volne mam vzdy tak 16MB. Swap nemam, teda aspon si myslim ze ho nepotrebujem. System je svizny, ked spustim nejaku narocnu aplikaciu, tie ostatne sa akoby zmrstia a beru menej RAM. Ale tych GB je zaplnenych stale, aj ked to neni citit( na Windows XP ked som mal 1GB ram tak mi zacal mrznut system, teda ked bola cela vyuzita). Ale mandriva bezi svizne.
        Nechapem tomu moc....Inak prepacte ze som to dal tu ale nechcel som zakladat novu temu, ked uz tu sa pise o RAM.
        • Re: Mandriva a problem s pamatou 25.07.2008 | 00:29
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          Otvor si Sledovani systemu a daj si Procesy, tam mas vsetky procesy a kolko pamate zaberaju, co tam vidis?
          • Re: Mandriva a problem s pamatou 25.07.2008 | 00:34
            Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
            Fiha no ja som si otvoril vsetky aplikacie Open Office, GIMP, Totem, Brasero a Firefox s Thunderbirdom a cele mi to zere 350 MB pamate, takze je zaujimave co vsetko tam este mas.
            • Re: Mandriva a problem s pamatou 25.07.2008 | 11:17
              Avatar lubos679   Používateľ
              No akosi su tie programy nenazrane. Amarok-50MB
              Firefox-130MB
              Ktorrent-280MB
              NetApplet-39MB
              Python-34MB
              Ostatne applety beru tak okolo 10MB kazdy. Mam ich tu asi 4 spustene, iba tie co tu boli hned po nainstalovani, nic nove som nepridaval. Samozrejme tych procesov je tam viac ale su vacsinou drobne. Beru par MB. Este priratam Skype a PSI. Kazdy si taha asi 20MB.
              Potom mi tam bezi proces X az 2krat. Beru po 108MB.
              Tak volnej pamate je presne 15MB. A teraz vypnem Ktorrent. Uvolnilo sa nie 280MB ale 125MB.
              Po chvilke napriklad surfovania sa to hned zaplni, ale aj ked je pamat plna, nijak to nespomaluje system. Mozem spustat este kopec dalsich programov. Tomu nechapem. Inak neberie ten Ktorrent, netapplet a Amarok....neberu trosku vela pamati?Kolko beru vam?
        • Re: Mandriva a problem s pamatou 25.07.2008 | 12:15
          Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
          a nejako extremne ti to vadi? ide ti o to, aby bola ramka prazdna?

          1. aplikacie tolko nezaberaju, len si alokuju. to je rozdiel

          2. je lepsie, ak je RAM zaplnena diskovou cache a podobne, tieto sa vedia uvolnit za jeden cyklus (pri RAM nanosekundy), problem nevidim.
          • Re: Mandriva a problem s pamatou 25.07.2008 | 12:23
            Avatar lubos679   Používateľ
            No vobec mi to nevadi pokial to nesposobuje nejake spomalenie. Ide mi len o to pochopit, preco to tak je.
            Co znamena alokuju?
            A ta disk cache znamena, ze nejake data co sa z disku casto citaju sa ulozia do ramky aby to bolo rychlejsie a nenamahalo to tolko disk? Ci sa mylim..?
            Inak disk je vyuzivany ovela menej ako pri Viste a XP to sa mi paci. Tam som mal casto problem ze mi nestihal disk ked som nieco robil.
            • Re: Mandriva a problem s pamatou 25.07.2008 | 16:16
              Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
              alokuju je, ze napr program A potrebuje v pamati X MB, ale vyhradi si X+10 MB. tato pamat je v podstate volna, ale kym ju nepotrebuje iny proces, tak sa neuvolni (teda pri niektorych zle navrhnutych SW sa neuvolni ani vtedy).

              cache si pochopil spravne.

              dajs i v terminali napr "free" a uvidis.. volnej RAM bude minimum, ale velka cast bude v polozke cached
              • Re: Mandriva a problem s pamatou 26.07.2008 | 22:38
                Avatar lubos679   Používateľ
                aha diki uy chapem:)
    • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 16:19
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      nasiel som to aj na nete, takze je to presne ako hovorite
      • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 18:32
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        jasne, ze je.. ked ti to napisu uzivatelia, tak to tak zvykne byt :-)
    • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 19:04
      l_barbarossa   Návštevník
      "Po nainstalovani Mandrivy som v monitore systemu nahodou zistil, ze mi neukazuje celkovu kapacitu RAM 1271 MB kolko jej skutocne je, ale len 884 MB"

      versus

      "Po nainstalovani isteho viroveho zavadzaca hier som okamzite zistil, ze fyzickej RAM je akosi malo, hoci zavadzac celkovu kapacitu fyzickej RAM detekoval spravne..."
      • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 19:16
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        a pointa?
    • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 21:22
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      problem vyrieseny, len ja som nainstaloval kernel-laptop-latest kedze mam notas
      • Re: Mandriva a problem s pamatou 24.07.2008 | 22:29
        Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
        no, tak ano.. hlavny bol ten princip.. takze sa podarilo? a vsetko funguje?
        • Re: Mandriva a problem s pamatou 25.07.2008 | 00:27
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          jasne vsetko funguje diky :)