Booter

Sekcia: Ostatné 26.07.2008 | 23:21
Avatar delux   Používateľ
Zdravim;
Mam nainstalovay na jednom HDD winXP aj edubuntu. Na XP som dostal vyrus a tak som sformatoval jeho particiu a nainstaloval ho znova. Od vtedy uz mi nejde spustit edubuntu, aj ked vsetky jeho subory su na HDD. Ani windowsacke booteri mi ho nechcu najst.
(Pri instalacii edubuntu sa ma na konci pitalo ci chcem vytvorit nejaku tabulku na HDD alebo na disketu. Ja som zvolil disketu a tak vždy ked som chcel spustit edubuntu, tak som musel bootovat z diskety).
    • Re: Booter 27.07.2008 | 00:31
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      no potrebujes obnovit GRUB, na tomto fore s to uz riesilo vela krat a je to aj v databaze znalosti (pohladaj)
      potrebujes iba live cd ubunut(teda edubuntu v tvojom pripade)

      a potom pridat boot option XPcka a ides
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: Booter 27.07.2008 | 14:42
      ---   Návštevník
      tu je navod a ak si mal pred reinstalom windows vsetko funkce (myslim windows), tak do grubu nemusis nic pridavat, zaznam tam ostal

      prikaz setup (hd0) , ti nainstaluje GRUB do MBR, takze uz ziadna disketa
      • Re: Booter 27.07.2008 | 14:59
        Avatar delux   Používateľ
        Presne na tento navod so pozeral, ale ja tu edubuntu nemam live. Je tam len spustenie instalacky, kontrola pamate a CD. Mam doma aj nejaku ubuntu, ale s tou mi to na konci vypise:


        [ Minimal BASH-like line editing is supported. For
        the first word, TAB lists possible command
        completions. Anywhere else TAB lists the possible
        completions of a device/filename. ]

        grub> find /boot/grub/stage2
        (hd1,5)

        grub> root (hd1,5)

        grub> setup (hd1)
        Checking if "/boot/grub/stage1" exists... yes
        Checking if "/boot/grub/stage2" exists... yes
        Checking if "/boot/grub/e2fs_stage1_5" exists... yes
        Running "embed /boot/grub/e2fs_stage1_5 (hd1)"... 17 sectors are embedded.
        succeeded
        Running "install /boot/grub/stage1 (hd1) (hd1)1+17 p (hd1,5)/boot/grub/stage2
        /boot/grub/menu.lst"... failed

        Error 12: Invalid device requested

        grub>

        Neda sa to spravit nejak inak? Lebo vsetko znova instalovat sa mi velmi nechce.
        • Re: Booter 27.07.2008 | 15:10
          ---   Návštevník
          takze mas dva fyzicke disky?
          a linux je na tom druhom (hd1,5)
        • Re: Booter 27.07.2008 | 16:44
          Avatar nardew debian  Používateľ
          sice nikdy nepouzivam automaticky installer grubu do MBR, ale nevidi sa mi posledny riadok, teda
          /boot/grub/menu.lst
          pred to /boot by este malo byt (hd1,5), neviem preco to "instalator" tam nedoplnil. ako vzdy, napisem to sem aj stikrat, najlepsie je gruba do mbr zapisovat rucne. ako? pozriet na tomto fore
          • Re: Booter 01.08.2008 | 18:31
            Avatar delux   Používateľ
            Hladal som hladal, ale zatial som nic nenasiel. Nemozes mi tad link na takyto navod?
    • Re: Booter 27.07.2008 | 16:59
      --   Návštevník
      preco ludia pouzivaju systemy ktore im bez opytania znicia zaznamy v mbr? hanba mikrosoftu!
      • Re: Booter 27.07.2008 | 17:01
        --   Návštevník
        windows kvoli podobnym veciam patri maximalne do virtualboxu (alebo niecoho podobneho)...