Deskop na server

Sekcia: Konfigurácia 21.08.2008 | 16:15
Romanko   Návštevník
Prosim vas aktualne pouzivam Deskop ubuntu 8,04
v najblizisich mesiacoch nebudem vypinat pc cize mi ostane pevna ip ..
Chcel by som sa naucit robit server a preto som rozmyslal nad tym ze by som presiel na Ubuntu server edition..

ake su rozdieli medzi deskop a server edition?
je mozne prechod z deskop na server?
    • Re: Deskop na server 21.08.2008 | 16:57
      bobo   Návštevník
      desktop je na desktop a ma veci typu gnome, desktop kernel (generic), server je opak, ziadne GUI, ziadny GUI installer, server kernel,

      co sa prechodu tyka, tak sa to da spravit, ale ak nemas obmedzenu linku tak by som ti poradil stiahnut si iso server a nainstalovat, a desktop si postavis, teda doinstalujes xorg, alsu a dake graficke prostredie. Ale budes mat kernel servera.

      podla mojho nazoru si nechaj ubuntu desktop verziu a tam si rozbehaj co chces
    • Re: Deskop na server 22.08.2008 | 00:28
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      S tou pevnou IP si si istý? Napr. u T-COMu má IP pridelená cez DHCP životnosť myslím, že do 1:00 hodiny. Potom sa prideľuje druhá.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Deskop na server 22.08.2008 | 03:09
        Avatar vmm Ubuntu 18.04  Používateľ
        Preco by si nemal byt isty, var vie o co pise - niekto ju kupuje - niektory ISP ju davaju zadarmo :) , staci sa len informovat - ja som napr. u lokalneho operatora dostal staticku verejnu ip zadara :)
        • Re: Deskop na server 22.08.2008 | 15:34
          Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
          Áno ale on píše, že nebude vypínať počítač a preto mu ostane statická IP. Ak ju máš statickú od ISP, tak môžeš kľudne vypínať počítač a stále budeš mať rovnakú IP. Aj ja som si kedysi myslel, že ak nevypnem router ostane mi rovnaká IP. Ale na druhý deň bola iná. Neviem akého má ISP a tak je možné, že mu fakt zostane stále. Ja som len chcel upozorniť, že to tak nemusí byť vždy.
          Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
          • Re: Deskop na server 22.08.2008 | 17:39
            WlaSaTy   Návštevník
            Otazkou je naco mu bude staticka adresa. Odchadzajuci mail musi byt smerovany cez jeho poskytovatela (a aj zabezpeceny inak ho blokne ako open relay), za somenu v tvare nieco.XXX (.com, .sk, .eu, .biz...) sa plati ale v tomto pripade bohate staci aj nejaky klient na Dynamic DNS ktory je zdarma. Tym padom mu ani na statickej IP adrese moc nezalezi.

            Teda pokial nenapise co chce prevadzkovat. Mne na tych par veci (dostupnost ssh a http) bohate staci www.no-ip.com.
            • Re: Deskop na server 22.08.2008 | 20:59
              Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
              Mne tiež stačí no-ip.com. A maily je pravda, že treba smerovať cez ISP. Skúšal som mail server ale všetky ostatné servre ma aj tak považovali za smapera, takže bez presmerovania cez ISP to nepôjde.
              Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk