Vytvaranie userov

Sekcia: Konfigurácia 16.08.2005 | 16:52
Snowmannn   Návštevník
asi trochu lamacka otazka, ale mohol bz mi niekto napisat ako v textovom reyime vztvorim dalsich userov? lebo musim chodit cey roota. mam debian. diky
    • Re: Vytvaranie userov 03.07.2005 | 17:15
      borgcube   Návštevník
      man useradd man adduser
    • Re: Vytvaranie userov 16.08.2005 | 02:42
      miro277   Návštevník
      Hm, ja som uz skusal usera aj zmazat. Prikaz userdel prebehol fajn, ale v adresare /home ostal adresar zmazaneho usera a neda sa normalne vymazat, lebo obsahuje nejake subory .* Ako na to?
      • Re: Re: Vytvaranie userov 16.08.2005 | 03:22
        Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
        Uzivatelov maz s parametrom -r. Vymaze sa aj uzivatelov homedir a aj mail spool. man userdel Ten adresar mozes vymazat teraz napr. cez mc.
        • Re: Re: Re: Vytvaranie userov 16.08.2005 | 08:51
          miro277   Návštevník
          mc je Mandrake control Center ? Uz dlho hladam, co to je, ale nic ine to nemoze byt, co?
          • Re: Re: Re: Re: Vytvaranie userov 16.08.2005 | 11:01
            titanik   Návštevník
            skus man mc, je to troxu nieco ine :)))
    • Re: Vytvaranie userov 16.08.2005 | 02:42
      miro277   Návštevník
      Hm, ja som uz skusal usera aj zmazat. Prikaz userdel prebehol fajn, ale v adresare /home ostal adresar zmazaneho usera a neda sa normalne vymazat, lebo obsahuje nejake subory .* Ako na to?
      • Re: Re: Vytvaranie userov 16.08.2005 | 13:01
        CyberBoB   Návštevník
        'userdel -r user' - zmaze uzivatela user + jeho ${HOME} DIR pokial si nezadal volbu '-r' tak to zmaz pod rootom: 'rm -rf ~user' (alebo 'rm -rf /home/user')
        • Re: Re: Re: Vytvaranie userov 16.08.2005 | 16:27
          peter golis   Návštevník
          ten user moze mat vsade po disku vlastne subory. vsade kde mal pravo zapisu. odporucim pozriet manualovu stranku nastroja find.
    • Re: Vytvaranie userov 16.08.2005 | 15:30
      meno   Návštevník
      prosto: useradd -m meno to -m je pre vytvorenie home adresara a -g pre vytvorenie samostatnej gruppy, popripade mu vytvor aj nejake gruppy, s -G mozes ho pridat do viacerych a tak, hoci zavisi aj od nastaveni...
      • Re: Re: Vytvaranie userov 16.08.2005 | 16:52
        CyberBoB   Návštevník
        Pisal, ze chce zmazat iba jeho ${HOME}, pokial chce zmazat vsetky subory ktore vlastni uzivatel user tak nech sa paci: 'find / -user user -print' - vypise vsetko co vlastni uzivatel user 'find / -user user -exec rm -rf {} \;' - zmaze uplne vsetko co vlastni uzivatel user 'rm -rf' - pretoze aby mazaj aj adresare :-)))