Dual Core

Sekcia: Hardware a Drivery 02.09.2008 | 19:13
Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
Zdravim, mozno sa to niekomu bude zdat ako blba otazka, ale hovori sa, ze neexistuje blba otazka existuje len blba odpoved :) Mam doma Ubuntu 8.04 a Debian 4.0 nainstalovane na notas s klasickym 1-jadrovym Celeronom a zaujima ma ci mi pojdu tieto distribucie urcene pre 1-jadrovy procesor aj na notbuku s Dual Core procesorom, alebo sa to bude musiet riesit nainstalovanim ineho jadra? Este chcem podotknut, ze nechcem stahovat zase cele distribucie urcene komplet pre ten novy procesor, takze islo by to s tymi starymi?
    • Re: Dual Core 02.09.2008 | 19:15
      Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
      jasne pojde :-)
      Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
    • Re: Dual Core 02.09.2008 | 19:18
      berco   Návštevník
      pojde vsetko, netreba nic stahovat. nezalezi na jadrach ale architekture cpu, takze ak mas i386/686 CD, pojde ti to aj na notas
      • Re: Dual Core 03.09.2008 | 10:57
        Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
        hej ale predsa len toto uz je 64 bit architektura tak ci softver pre 32 bit nebude problem alebo nie dost optimalny, mozno trepem blbosti ale moc sa do toho nevyznam :)
    • Re: Dual Core 02.09.2008 | 19:25
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      staci doinstalovat jadro s smp podporou, teda ak ho uz nemas defaultne
    • Re: Dual Core 03.09.2008 | 10:50
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      oprava nakoniec to bude Core 2 duo ale to myslim nic nemeni na veci
      • Re: Dual Core 03.09.2008 | 12:50
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        Dual Core a Core 2 duo sú iné architektúry, jedna je x86, druhá x86_64. Spätná kompatibilita tam samozrejme je.
        • Re: Dual Core 03.09.2008 | 12:59
          Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
          no aj Dual Core je x86_64
          zrezo@jabbim.sk
        • Re: Dual Core 03.09.2008 | 13:12
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          aha takze ak tomu rozumi tak si radsej nainstalujem jadro s podporou 64 bit tak?
          • Re: Dual Core 03.09.2008 | 17:32
            Avatar Peter Paška Ubuntu 11.04, LinuxMint  Používateľ
            Pozri sa ja mám Ubuntu 32bit a procesor Core 2 Duo všetko mi ide v pohode bez akýchkoľvek problémov.
            Zatiaľ som sa nerozhodol používať 64bit systém lebo som čítal, že s niektorými programami má problém.
            PC Intel Core2Duo {3200}, 2GB RAM, ASUS Nvidia GTS250 1GB, 1 TB HDD, MB ASUS P5QE-L / NTB Fujitsu Lifebook AH512
            • Re: Dual Core 03.09.2008 | 19:37
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              ano problemy su ale pokial viem vsetko sa da vyriesit, programy ktore nie su v 64 bit verziach sa daju pouzit doinstalovanim 32bit kniznic(alebo tak nejak)
              samozrejme na 64 bit system je lepsie dat 64bit OS - prejavi sa to na rychlosti (vlastne skusenosti - viditelne len miestami, na rychlych masinach skoro vobec) najma kopirovania a spustania alikacii (inde som si nevsimol)

              +dnes je uz vacsina aplikacii 64bit kompatibilnych a tie co nie ako som uz napisal sa daju pustit tiez

              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: Dual Core 03.09.2008 | 20:22
                Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                No že sú rozdiely v rýchlosti by som práve netvrdil. Ak je aplikácia skompilovaná ako 32 bitová s rovnakou inštrukčnou sadou ako majú x86_64 tak by mala ísť približne rovnako. Rozdiel je napríklad v tom, že 64 bit systém má 2x väčšie smerníky takže môže spotrebovať viac RAM ako systém s rovnakým výkonom ale pracujúci ako 32bit.
                • Re: Dual Core 03.09.2008 | 21:20
                  Avatar uid0 Debian  Používateľ
                  RAM zanedbatelna, nefuduj
                  Debian. apt-get into it…
                  • Re: Dual Core 04.09.2008 | 09:46
                    Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
                    viac RAM - pomalšia hibernácia
                    • Re: Dual Core 04.09.2008 | 09:57
                      Avatar uid0 Debian  Používateľ
                      viac RAM => rychlejsi system (mozes si vybrat), ale dobre zahovaras

                      BTW kto uz len hibernuje?
                      Debian. apt-get into it…
                      • Re: Dual Core 04.09.2008 | 11:13
                        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                        Medved hnedy
                        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                        • Re: Dual Core 04.09.2008 | 15:37
                          Avatar uid0 Debian  Používateľ
                          medved je skor "co", kym si s nim nepotykas
                          Debian. apt-get into it…
                • Re: Dual Core 05.09.2008 | 14:19
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  no ja som po prechode z 32 bit ubu na 64bit verziu pocitil rozdiel pri rychlosti otvarani vacsiny aplikacii aj rychlosti bootu systemu
                  a mam 4GB ram aj preto som presiel na 64 bit

                  ale mas pravdu s
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: Dual Core 09.09.2008 | 10:13
                    Lotar   Návštevník
                    Tak asi nemas notas zo Slovenskych obchodov : D