dojmy z Linux Ubuntu 8.04

Sekcia: Ostatné 13.09.2008 | 18:13
Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
tak a som tu, aby som sa trosku podelil o moje prve kroky v Ubuntu 8.04

je to nainstalovane na kancelarskej masinke, ktorej HW je nasledovny:

CPU: 1 GHz (nejaky VIA)
RAM: 1 GB DDR2 533 MHz
HDD: 80 GB (PATA)
grafika, zvukovka, sietovka su integrovane a predpokladam, ze tiez nejaky vymysel od VIA

no, prvotna instalacia prebehla velmi dobre a bez najmensich problemov, takze som velmi spokojny, zistil som, ze Linux v zaklade ponuka velmi vela otvorenych moznosti v spolupraci s inymi platformami, takze su to body naviac...

velmi prijemne zistenie je, ze Linux Ubuntu 8.04 dokaze tlacit do suboru (PDF), taktiez ma prekvapilo, ze dokaze bez akychkolvek problemov pracovat so subormi EPS, RAW, PSD a mnohe dalsie, takze sa nemusim doma zaoberat tym, ze musim nieco prehadzovat na iny format, ked si to chcem jednoducho pozriet na tomto stroji (doma mam len Apple)

strasne ma taktiez potesilo, ze v zaklade dokeze citat HDD formaty Unix file system, HFS, HFS+, FAT - 16 - 32, NTSF a aj ine, co som urcite zabudol (neskusal som zapis a format, ale myslim, ze by to mohlo ist)...

dalsia vec, ktora ma tesi je, ze ked si dam vlastnosti dokumentu, zlozky alebo cohokolvek, mozem pracovat s pravami na pristup samotneho suboru (to sa hodi, pokial nechcete, aby niekto editoval vase veci - napr. "loknut" obrazok len na pozeranie)

celkovo sa s Ubuntu hram cca 2 tyzden a som prekvapeny jeho moznostami, je to proste obdivuhodne, co dokaze clovek dostat zadarmo

samozrejme, ze od samotneho systemu som neocakaval vobec nic, moje prvotne urcenie bolo a je na office veci, ale ako tak na to pozeram, tak to budem len tak pouzivat ako hracku, ked budem mat minutu cas...

povodne som myslel, ze bude problem s multimediami, ale nic take sa neudialo, proste som spustil video a system ma upozornil, ze nieco chyba, tak som to nechal najst na nete a potom som len zaklikol, ze nech to nainstaluje a po chvilke to hned slo...

tento prispevok nie je na to, aby som sa tu rozplyval nad Linuxom, nie som ani nadsenec a ani odporca nicoho, proste to prvy krat vidim a realne s tym pracujem a som prekvapeny a tymto by som rad podakoval vsetkym linux nadsencom, ktori tvoria tieto distra, ktore su naozaj prepracovane...

a pre kazdeho, kto chce linux mozem smelo odporucit to co mam ja, aj ked neviem, ako to bude slapat na inom zeleze, ale dokazem odporucit to, co som kupil ja, pomer cena/vykon je na slusnej urovni a zataz na energiu je samotny PC v plnom nasadeni cca 20 W + monitor (v mojom pripade 19" 35 W) a v pohode zvlada viac veci naraz, nejake to napalovanie stahovanie a ine jednoduche veci naraz

az ma mrzi, ze sa nemam co spytat, pretoze mi vsetko fachci, ale ak mate nejake dobre napady, co by som mohol skusit, tak sem s nimi...

vdaka
    • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 13.09.2008 | 18:47
      Avatar Tommy Angelo   Používateľ
      mno, ak chces troska ripnut hlbsie do linuxu, skus si zkraslit svoje pracovne prostredie, tak aby sa pacilo tebe, mozes skusit aj akcelerovanu grafiku alias compiz-fusion vecsinou zaciatocnici mavaju s tym problemy, ale ak budes experimentuvavat, tak si urcite predtym zalohuj veci, vyhnes sa tak strate nervov :]
      • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 13.09.2008 | 18:55
        Avatar gs_peter Mac OS X, iOS  Používateľ
        dakujem, vyskusam, nemam co zalohovat, ten pocitac je uplne novy a nic tam nie je, vsetko mam na TC a v mojom hlavnom pocitaci, takze mozem experimentovat ako len budem vladat...

        ale napriklad dnes som zistil, ze nemam nainstalovane KDE alebo ako sa to pise (tusim ze mam len gnome), neviem, nevyznam sa, takze ospravedlnte moje preklepy, akoze hned mi to ponatahovalo kopec zaujimavych veci a aj som postahoval nejake dlasie temy, takze to mam teraz take jednoduche a zaroven pekne, zatial spokojnost, ale budem testovat co sa bude dat...
        • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 13.09.2008 | 20:42
          mato   Návštevník
          Zdravim. Píšeš, že máš "len" Gnome a nie KDE. Nuž, aj na tomto fóre nájdeš mnoho "príspevkov" , že KDE či Gnome je lepšie a tamto oničom... Každy má to svoje, čo sa mu páči, čo používa, s čím je spokojný. Ja osobne neznášam keď niekto zbytočne kritizuje, a vyvoláva zbytočné hádky, ktoré neprinášajú žiadny výsledok. Linux má jednu veľkú výhodu, že dáva slobodu výberu. Tak si môžeš vybrať to, čo ti vyhovuje. Neraz je to aj vec zvyku.
    • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 13.09.2008 | 18:54
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      Konecne niekto ,co je spokojny a vsetko mu slape.. uz som potreboval precitat nieco pozitivne. Ja mam zopar zakaznikov ktori mi povedali co od pocitaca pozaduju a ak im linux splni to co potrebuju tak sa nemaju preco obracat na microsoft produkty a ak potrebuju zaklad pre pracu , tak tu ju nasli a su spokojni... a ja som spokojny tiez..
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
    • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 13.09.2008 | 21:46
      Avatar qw11 ubuntu mate 22.04 HP 17-ca1006nc  Používateľ
      Poupravim to gnome, KDE.
      Pouzivas UBUNTU co je distribucia s gnome. Ak chces KDE instaluj KUBUNTU pripadne ak chces nieco pre slabsi pc instaluj XUBUNTU s Xfce.
      http://www.ubuntu.cz/
      http://www.kubuntu.cz/
      http://www.xubuntu.cz/

      Samozrejme ak mas ubuntu doinstalovanim KDE alebo Xfce ich mozes zmenit.

      Co sa tyka hardware co mas v pc mozes ho zistit v terminali(aplikacie-prislusenstvo-terminal) prikazmi
      lshw (pripadne sudo lshw)
      lspci
      lsusb
    • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 12:08
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      Ununtu 8.04 je vymakane, vcera som ho nainstaloval na moj novy thinkpad a hned po instalacii fungovalo vsetko aj wifi hned z fleku ba dokonca mi hned fungovali aj TP funkcne klavesy ako napr. hlasitost, mute, podsvietenie displeja a ine, dnes vyskusam finger reader a citacku kariet ale myslim ze budu aj tie fungovat :) mal som miestami obavy, ze pri instalacii grubu porusim recovery partition, ale nestalo sa tak, proste linux je priatelsky nielen k uzivatelom ale aj k ostatnym OS na rozdiel od drzych praktik mrkvosoftu, ktory chce byt vsade jediny a velakrat nedava uzivatelovi na vyber.
      • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 12:34
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        no citacka kariet ti pojde ale fungujuci finger reader pod linuxom som este nevidel, aj ked urcite by sa to dalo rozchodit ale u mna zatial neuspesne

        inac tiez sa tesim z funkcnosti ubuntu ale mam pocit ze smeruje inde ako ja chcem privela veci zacina byt prednastavenych a zautomatizovanych co obcas sposobuje problemy, preto som si na disku choval aj arch a dufam ze v servise mi ho neodstrania formatom HDD
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 13:08
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          Zatial som finger reader ani ja nevidel ale cital som o nom ze na Ubuntu funguje takze sa na to dnes pozriem. Prednastavenych je dost veci ale to neznamena ze sa nedaju nastavit inak, podla mna je dobre ked na zaciatku vsetko funguje a dodatocne zmeny si moze urobit kazdy sam, v com je krasa linuxu.
          • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 13:12
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            no to je super ale ked spravis rucne zmenu a automaticky nastroj ti ju zrusi alebo zmeni tak to nastve, napriklad mne po update distra pravidelne odtrani v grube co som si tam rucne nastavil aj ine veci ale vo vseobecnosti som s ubu spokojny a tiez mi uplne vyhovuje ze hned po instalacii mi vsetko ide preto ho aj mam na notase lebo ten potrebujem pouzivat a nie sa hrat s nastaveniami OS
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 14:05
          Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
          na ten finger reader skus pozriet sem
          • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 15:42
            skywaker   Návštevník
            Preto je dobre pre skusenejsich si konfiguracne subory zalohovat. jednoducho urobyt si na particii ktora sa nepreinstaluva napr. /home zalohu aspon tych najhlavnejsich a potom uz len po reinstalacii vsetko opravit. To je problem skoro kazdeho distra nie len ubuntu.
            • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 15:53
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              no ja nieco taketo riesim v greenie pod menom greenport
            • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 16:39
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              sak ja to mam vsetko zalohovane, ja viem ako si ulahcit toto nastavovanie obcas sa im tie automaticke nastroje nepodaria respektive nefunguju spravne pri urcitom HW (aj ked je nemozne aby vsetko vsade fungovalo okamzite)

              to bol len taky moj povzdych a k tomu vacsina tych nastrojov sa da bezproblemovo odstranit
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 16:56
                skywaker   Návštevník
                ja nemam zase nic proti grafickym konfiguracnym nastrojom ak su dobre urobene.. su distra ktore to maju urobene dobre a niektore nie... ubuntu podla mna patri k tym co to maju urobene dobre. podla mna v debian based distier je dobre ak tie graficke udelatka tam su lebo predcsa nastavit sietovku v archovi ci v slackovi je urcite lahsie nez rucne v ubuntu ci debianovi.. kde je v etc strasny bordel. preto proti graf. konfigom na deb/ubu nemam nic.
                • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.09.2008 | 17:08
                  ---   Návštevník
                  mne v ubuntu a spol. chyba len jedno klikatko a to je na vypnutie ipv6 a nastavenie DNS. (na DNS je v ubuntu klikatko ale "prebija" ho router svojim 192.168.1.1. A tak nezostava ine ako nastavovat to rucne.
                  Take klikatko by to chcelo ako ma mandriva a spol. , tam to funguje krasne.
    • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.02.2009 | 18:36
      gomez   Návštevník
      Ja mam v praci komp s procesorom Intel Celeron 700 MHz a nainstalovany UBUNTU ver 8.04. Potreboval by som nejaky program na citanie pdf. suborov. Nemam ziadny naistalovany a teda pdf subory nemozem otvarat, takisto niektore aplikacie na webovych strankach mi neide otvorit. Poradite mi nieco, co aj na tejto "masine" pobezi? Dakujem.
      • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.02.2009 | 18:55
        Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
        fuf, ja pouzivam acroread (oficialny klient od adobe), ale ten zerie kopu sys. prostriedkov. Google poradil epdfview - vyskusajte.
        Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
      • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.02.2009 | 19:17
        Avatar Opensusko Opensuskovitý openSUSE 11.1 KDE 3.5.10  Používateľ
        v ubuntu nie je standardne "evince"?
        http://www.opensuse.cz - http://www.planetsuse.org irc://freenode.net #susecz
    • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 19.02.2009 | 21:36
      Avatar marek`` Ubuntu 9.04 KK  Používateľ
      Vitaj v komunite...
      Nechcem ti kaziť radosť, ale niekedy po prvom nadšení príde "vytriezvenie". Postupne zistiš čo všeličo by bolo treba vylepšiť atď...
      Ale kto už raz zakúsil slobodu, tak ju už len tak neopustí...

      Veľa radosti z používania Linuxu...
      • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 20.02.2009 | 13:32
        Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
        ..u mňa to vytriezvenie už prišlo. Ale to čo treba poopraviť, je moja hlava... Nemám ani len základy Linuxu, a príkazového riadku sa bojím ako čert kríža..
        • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 20.02.2009 | 13:36
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          u mna to bolo podobne. ale tak zacal som vo velkom otravovat ludi...a pustil som sa do manualu ci do greenie ked som o jednom aj o druhom vela nevedel... :)

          prikazovy riadok... k tomu Ti poviem jednoduchu vec - ideal davat dohromady kopirovat a vlozit :) a nasledne si to vsetko mozes zjednodusit cez aliasy ;)
          • Re: dojmy z Linux Ubuntu 8.04 20.02.2009 | 20:09
            Avatar Predrag Ubuntu 10.04  Používateľ
            Ja som kedysi nemal rad prikazovy riadok ale teraz ho milujem, je to ovela rychlejsie a niekedy aj jednoduchsie ako keby si mal ist grafickou cestou.
            Fujitsu Siemens Amilo Pa 1510, Ati Radeon x 1100.