Nespravne znaky v mene suborov

Sekcia: Konfigurácia 15.09.2008 | 12:21
Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
Zdravim Linuxakov,
Mam nasledovny problem s OpenSUSE 11.0 : odkaz Ako vidite, mam namiesto pisiem s diakritikou nespravne znaky.
Nainstaloval som do systemu aj slovesnke nastavenia, klavesnicu.....
Ale jazyk distribucie a defult klavesnicu mam anglicke.
Problem je, ze na NTFS aj ext3 particii je vsetko OK, toto sa stane len ak pristupujem na externy HDD. Ako vidite, je tam suborovy system vfat. Moze to byt problem?
Tieto subory sa nedaju spustit! System hlasi, ze dany subor neexistuje. Tie subory tam boli zapisane v systeme WinXP, kde to je bez problemov. Este poznamka, ze v Linuxe viem vytvorit nazvy s diakritikou bez problemov na vsetkych diskoch. Proste problem je na suboroch "prinesenych" s Win$.
Googlit som sa snazil ale nejako mi to neslo k niecomu sa dopatrat. Diki za rekacie.
PS: Pozor LAMA!
Viem, že nič neviem.
    • Re: Nespravne znaky v mene suborov 15.09.2008 | 12:43
      Avatar t0mas Archlinux a ubuntu 9.10  Používateľ
      no mne to pripada ako problem z nastavenim locales na tvojom PC, presne ako sa to robi v openSuse ti neporadim ale skus hladat na opensuse wiki....
      Linux4ever frasier@jabbim.sk
      • Re: Nespravne znaky v mene suborov 16.09.2008 | 23:57
        Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
        Diki za reakciu, ale moc si mi naozaj neporadil, praveze som to s tou lokalizaciou skusal, ale zaujimave je ze problem je LEN na externom USB disku.
        Viem, že nič neviem.
        • Re: Nespravne znaky v mene suborov 17.09.2008 | 01:03
          ---   Návštevník
          je to ntfs, ten externy disk?
          • Re: Nespravne znaky v mene suborov 17.09.2008 | 14:09
            Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
            Pod ikonou externeho USB disku je v zatvorke (vfat)
            Viem, že nič neviem.
    • Re: Nespravne znaky v mene suborov 17.09.2008 | 15:36
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Pravdepodobne je chyba v nesprávnom codepage. Predpokladám, že je to mountované automaticky a teda ani srnka netuší ako ten humus zvaný hal funguje. Možno pomôže prepnutie lokalizácie na slovenskú.