X server

Sekcia: Konfigurácia 15.09.2008 | 18:20
yxos   Návštevník
Viete niekto preco proces X je sputeny dvakrat ??.
X je spustany cez kdm, a ked pozriem strom procesov tak to vyzera ako keby X spustil sam seba este raz ??, viete o tom niekto nieco ??

sposobuje mi to problemy, a nejde normalne restartovat kdm /etc/rc.d/kdm restart jednoducho neprejde doslova to zamrzne a potom uz iba reset

pouzivam Archlinux posledny update, predtym mi bezal len jeden X ?? tak neviem
    • Re: X server 16.09.2008 | 21:58
      Avatar Fridolín Pokorný Fedora 21  Používateľ
      Ako spustas kdm? Inittab alebo ako daemona?
      Pre istotu sem pastni este procesy.
      • Re: X server 20.09.2008 | 15:30
        yxos   Návštevník
        Takze kdm sa spusta ako demon {v /etc/rc.conf v deamons som pridal kdm3, pouzivam kdemod3}

        a procesy su tu: http://www.pastebin.sk/sk/8152/

        Riadky 70 a 72, kdm na 63
        • Re: X server 20.09.2008 | 17:42
          WlaSaTy   Návštevník
          a co je na tom divne ze kdm nakopol x server ktory sa forkol? skontroluj si ppid.
          • Re: X server 21.09.2008 | 22:16
            yxos   Návštevník
            cudne je pre mna to naco alebo z akeho dovodu sa ten fork deje, myslim si ze v takomto pripade nefunguju poriadne skrity /etc/rc.d/kdm3 restart, a myslim si to preto lebo naozaj nefunguju

            mozno to je nejakym nastavenim X alebo mozno aj tym ze mam pripojene dva monitory alebo nieco ine ???!? je tam ATI X1600 Mobile

            mimochodom, na inom pocitaci mam identicku kopiu toho Archu ale s tym rozdielom ze je tam intelacka grafika GMA950 => iny ovladac v xorg.conf-e

            a cuduj sa svete, X proces je tam len jeden a vsetko funguje OK, je tam len jeden monitor
            • Re: X server 21.09.2008 | 22:32
              WlaSaTy   Návštevník
              Porovnavat mozes len dva identicke systemy a ty ich mas rozdielne. Ohladne toho cudzieho slovicka, napis si do terminalu: man fork

              Inak, to ze sa proces forkne, tak to je normalne chovanie. Ty mas ale asi iny problem, podla tvojeho dvojslovneho opisu ti blbne ovlafac grafiky. Skus ci to netuhne aj ked sa prepnes klavesnicou do textoveho modu a spet do grafiky.
              • Re: X server 22.09.2008 | 18:27
                yxos   Návštevník
                prepinanie chodi v pohode, ale o dost rychlejsie ako pred updatom :-), o tom forku som cital ale moj problem to neriesi, moze to byt ovladacom ale co ine pouzit ako catalyst na ATI ??
              • Re: X server 22.09.2008 | 18:31
                yxos   Návštevník
                este som zabudol ze tie dva procesy ked chcem cez konzolu zabit kill 34526 a podobne nefunguje niako, ani ked zabijem naskor child potom parent ani opacne, ani ked zabijem kdm to nejde, existuje nieco ucinnejsie ako kill ???
                • Re: X server 22.09.2008 | 18:48
                  WlaSaTy   Návštevník
                  man -k kill

                  kill vysle signal (obvykle na ukoncenie procesu ale pouzivaju sa aj ine, vid kill -L) . Z toho bud obdrzis chybu (napriklad permission denied ak sa snazis ukoncit proces ktory patri niekoho ineho (ale o programe sudo uz vies) alebo to neurobi ani prd. ten druhy scenar moze poukazovat napriklad na deathlock vyvolany ovladacom grafiky pri komunikovani s hardware a ma obvykle timeout radovo v minutach az v desiatkach minut.

                  Predpokladam ze si jeden z menej stastnych uzivatelov toho binarneho bazmegu od ati/amd s ktorym sa hrdia ako s linuxovymi ovladacmi. Takze mozes skusit inu verziu binarneho ovladaca, alebo ak Ti nejde o 3d akceleraciu tak opensource ovladac ati. Popripade, mozno sa najde aj ina cesta ako pouzit binarny ovladac z doplnkovych repozitarov pre tvoje distro alebo ten ptiamo od dodavatela. Skratka, teraz na vlastnej kozi vidis preco je nie dobre ak sa dodavaju binarne ovladace. V nich sa velmi zle hlada chyba, teda vedel by ju najst len vlastnik zdrojakov (ATI/AMD inc.) ktory to riesi inym sposobom.

                  Alebo by som odporucil skontrolovat ci nahodou nemas pretaktovanu zostavu a ci je stabilna. Mozno jej dany nanuteny vykon nesvedci a mozno uz zdroj nedokaze dodat dost stavy komponentom. Takze skus spustit aj komplexnu niekolko hodinovu diagnostiku.

                  PS.: silnejsi ako kill je len SysRQ a dalsia moznost zadania prikazu je ak mas niekde vedl pocitac, tak ez ssh sa pripojit a zastrelit to ...
                  • Re: X server 22.09.2008 | 21:57
                    yxos   Návštevník
                    ok, skusim ini ovladac, pretaktovane to nieje

                    skusal som uz tie opensourcove ale tie nevedia dva monitory :-( alebo to neviem nastavit ?

                    nevadi idem skusat
    • Re: X server 24.09.2008 | 20:04
      yxos   Návštevník
      takze nakoniec pomohol ovladac ATI v8.9 zo 17.9.2008. procesy su sice dva ako predtym ale vsetko chodi v poriadku ?

      uz som zase ten stastnejsi uzivatel Linuxu ;-)