c jazyk a jeho uskalia

Sekcia: Programovanie 23.09.2008 | 19:14
Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
zdravim,
tak v skole mam teraz predmet c jazyk. samozrejme vsetci bezia na windowsoch len ja mam na notase len linux a nemienim to menit. Tak sa chcem spytat na co si davat pozor pri programovani v c-cku po linuxom, teda rozdieli medzi win.
Napr. ako som uz zistil namiesto kniznice conio musim pouzivat ncurses kniznicu.
Ak by ste vedeli na co este mozem natrafit popripade nejake tie rady do ziaciatku tak by som bol rad ak sa o ne podelite.

ps: mam inak jemne skusenosti v c++ tak nie som uplna lama :D

dikes
zrezo@jabbim.sk
    • Re: c jazyk a jeho uskalia 23.09.2008 | 19:29
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      V samotnom jazyku by az taky velky rozdiel nemal byt. Predsalen existuju nejake standardy. Ale v com moze byt rozdiel je napriklad v knizniciach, bezne dostupnych typoch, atd. Dost zalezi, aky kompilator pouzivate v skole. Dufam, ze nie Borland C :) Napis konkretne a mozno nieco viac poradime.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: c jazyk a jeho uskalia 23.09.2008 | 19:41
        Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
        no co som ockom uzrel tak tam mali borland c++ compilator, teda bohuzial :-). No vsa jasne ze v samotnom jazyku rozdieli necakam ale dnes som sa hned sekol na kniznici conio.h a vyucujuci mi pomoct nevedel.
        zrezo@jabbim.sk
        • Re: c jazyk a jeho uskalia 23.09.2008 | 22:49
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Conio.h naozaj neodporucam pouzivat, a to ani v skole. A o aky Borland ide? 3.1 alebo 4 a vyssie? Lebo 3.1 bol este 16-bitovy a tam uz by mohli byt dost velke rozdiely. Kazdopadne, aj do windowsu si mozes dat gcc (port mingw32), takze mal by si mat rovnake podmienky v skole aj doma.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: c jazyk a jeho uskalia 24.09.2008 | 00:04
            Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
            tak to uz netusim aku verziu tam maju ... ale vyzeralo to ako klasicke pascal prostredie .... ale typujem , ze to bola asi 4 alebo vyzsie ... no tak coniu sa budem asi vyhybat a tak podmienky budem mat stale rovnake kedze notas si na cvika budem nosit ... inak este mi napadlo pri kompilacii mi vyhodilo warning nieco s tym , ze gets nie je bezpecne pouzvat ... nevies nieco viac o tom ???
            zrezo@jabbim.sk
            • Re: c jazyk a jeho uskalia 24.09.2008 | 10:01
              Avatar jv openSuSE 11  Používateľ
              Ak pouzivate este MS DOS + Turbo C, tak mas viacero moznosti:
              wine + Turbo C
              FreeDOS + Turbo C

              Co sa tyka gets: string z klavesnice sa odlozi do pamate. Lenze nikto nevie, aky velky ten string bude, tak ani nevies predom alokovat dostatocnu velkost pamate => vzdy moze prist k prepisaniu pamate...
              • Re: c jazyk a jeho uskalia 24.09.2008 | 10:09
                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                A preto je vhodnejsie pouzit fgets, ktore dostane aj maximalnu velkost bufferu. A velky pozor, ak je to 16-bitove Turbo (Borland) C, co je dost pravdepodobne, ak to ma este dosovske rozhranie, tak int ma len 16 bitov. Takze pozor na to pri pisomkach.
                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
              • Re: c jazyk a jeho uskalia 24.09.2008 | 15:30
                Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
                alebo DosBox + Turbo C ;) // http://www.dosbox.com/
                • Re: c jazyk a jeho uskalia 24.09.2008 | 19:15
                  Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
                  no ostanem asi pri klasike gcc ... a pouzivaju to pod woknami ... predca je to uz len vyska :D
                  zrezo@jabbim.sk
                  • Re: c jazyk a jeho uskalia 24.09.2008 | 19:40
                    Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                    No a? My sme na vyske robili v Turbo Pascale 7 a len nedavno to downgradovali na javu.
                    Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                    • Re: c jazyk a jeho uskalia 24.09.2008 | 19:49
                      Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
                      no tak u nas este je turbo paskal 7 ... a podla mna je to na zaklady genialne
                      zrezo@jabbim.sk
                      • Re: c jazyk a jeho uskalia 24.09.2008 | 21:29
                        Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                        Co ja viem, podla mna je C vhodnejsi na ucenie. Pascal je prilis umely (vzdialeny od fungovania PC), takze z toho dovodu je podla mna prave na ucenie nevhodny. Tak, ako sa musi male dieta aspon raz chytit horuceho hrnca, aby vedelo, ze to nema robit, tak isto by mali cloveku pri uceni vytekat buffre vsetkymi telesnymi otvormi pocitaca, aby sa to poriadne naucil a ziskal pre to cit.
                        Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                        • Re: c jazyk a jeho uskalia 24.09.2008 | 21:35
                          Avatar zr3zo Arch Linux  Používateľ
                          no pekne napisane v comsi mas pravdu ale tak ked zacina niekto co nema ani len sajnu co je algoritmus tak lepsi je podla mna pascal ... aspon jeden semester a potom prejst na c
                          zrezo@jabbim.sk
                          • Re: c jazyk a jeho uskalia 25.09.2008 | 23:43
                            Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
                            ja osobne nesuhlasim . ak raz zacnes paskal tka sa toho zlozviku uz nezbavis.
                            teraz banujem ze som c neucil od zaciatku ale paskal.
                            teraz mam problem s pointrom a typmi .... .
                            c le lepsie ked chces seriozne robit. paskal len na tke hranie.
                            pretych co nesuhlasia ja robym delphi uz 10rokov a robil som dost zlozite programi ale aj tak som musel s c lebo to inac neslo.
                            pozeral som Lazarus je super ale neviek ako by to bolo ak by som chcel svoje stare balicky nainstalovat.

                            zdravim