Linux a tvorba hudby

Sekcia: Ostatné 28.09.2008 | 23:15
Dotmindes   Návštevník
Zdravim,

a)Je k dispozicii iba Muse,Ardour a Rosegarden?
Budem rad ak napisete alternativy...Tie male programi nemyslim.Viem ze je dost tych midi editorov co su napr. v ubuntu studiu.

b)Existuje kvalitnejsi plateny hudobny software pre linux?
Tiez by ma potesili aspon nazvy.Cez google som moc uspech nemal

c)Ake mate skusenosti s tvorenim hudby v linuxe?Ste spokojny?

    • Re: Linux a tvorba hudby 29.09.2008 | 01:37
      l_barbarossa   Návštevník
      Jack - zvukovy server - mozes si ho predstavit ako krabicku s mnozstvom vstupov a vystupov. Do vstupov a vystupov nastrkas podla potreby jacky od nastrojov (midi, audio), efekty. Nastavis si v akej kvalite (bitova hlbka, frekvencia) ti maju behat signaly po virtualnych kabloch tohto servera. Nad ten jack hodis Ardour, ktory pouzijes hlavne ako mixer. Cize najlepsie bude, ked nastroje napojis najprv na Ardour a az potom - namixovany vystup poslel cez jack-a na vystup zo zvukovky. Jednym zo zaujimavych nastrojov je Hydrogen drum machine - z nazvu je jasne o co ide. Trochu mi pripomina fruity loops v rannych verziach. Cize napr. mozes v ardoure mixovat sekvenciu bicich z Hydrogen-u, potom dalej zvuk gitary na ktorej hras, nejaku uz existujucu audiostopu (pasaz z tvojej oblubenej mp3). Zistis, ze to, co pocujes sa ti paci, tak si spustis nahravanie tvojej gitary - mas zaznam, ktoremu mozes upravovat dynamiku, pridavat efekty (LADSPA), mozes to strihat, natahovat, transponovat a to vsetko bez toho, aby si povodny zaznam tvojej gitary - nejaky wav subor - nenavratne zmenil. Vsetky upravy sa totiz nezapisuju do audiostopy ale do osobitneho xml suboru. Vyhodou je, ze upravy si mozes priebezne zalohovat pomocou snapshot-ov, cize k vyvijajucej sa skladbe mas niekolko verzii, medzi ktorymi sa mozes prepinat, kraaasa. Ked mas vsetky audio - regiony usporiadane a namixovane v stopach, dynamiku a efekty nastavene, mozes vystup z ardour-u poslat este na JAMIN - kde je prijemny ekvalizer a dalsie nastroje na doladenie vysledneho zvuku skladby (mastering). Z Jaminu to mozes spat poslat na nahravanie do suboru pomocou Ardouru, alebo si to mozes len tak nechat zniet z reprakov.

      Vyskusane a fungujuce na Mandriva 2008, 2008.1

      Cize:
      1. kvalitna zvukovka s nizkym sumom, malou latenciou
      2. realtime linuxovy kernel, a jack s vysokou prioritou (pre zaciatocnika staci bezne jadro a defultne nastavenia jacka, jack je vsak nutnost. Na nastavenie jacka a zapojeni existuje gui Qjackctl
      3. Hydrogen - automaticky bubenik, treba mat nastaveny export signalu do jack-a ak chces mat synchronizaciu s ardourom
      4. Ardour - mixer, HDR, nedestruktivny viacstopovy editor v jednom (- uz aj s podporou niektorych VST efektov spustanych cez wine) - pripomina mi Cubase
      5. LADSPA - efekty, (kompresory vid balik efektov LEET - .rpm nebol, bolo treba kompilovat, ale v poho)
      6. Jamin - mastering
      7. Audacity - destruktivny (tzn. ze vykonane zmeny su nevratne) viacstopovy audioeditor s podporou
      8. Muse a Rosegarden som neskusal
      9. zynaddsubfx - syntetizator

      • Re: Linux a tvorba hudby 29.09.2008 | 02:10
        Dotmindes   Návštevník
        Ja som nejaku dobu pouzival ubuntu studio.Poznam jack.Hydrogen je super masina.Dobre saple bicich som tam nasiel.Rosegarden mi tiez vyhovuje,len to nechcem pathovat s ardourom.Zislo by sa to vsetko v jednom.Inak dakujem za dlhu odpoved.Cenim si to!!!Efekty ladspa dost kkritizuju ale mne sa zdali v poriadku.Pre home tvorbu postacujuce.Hovorim samozrejme za seba.Kazdy ma ine naroky.

        Mna len mrzi ze to neni vsetko v jednom.Napr aj ten oddeleny jamin.Vsade musim ukladat zvlast,atd...

        A spytam sa.Mam proste open suse 11.Chcem u neho aj ostat ale dalo by sa jeho jadro nejak premenit na rt ? Som amater v linuxe.


        A trochu by som ta poopravilArdour je skor kopia Pro tools.Teda velmi vzhladovo podobny aj ked na inej urovni.


        U mna je problem ze ja pouzivam aj klavesy midi a aj gitaru takze potreboval by som soft kde proste mozem nahrat oba nastroje a vsetko ulozit do jedneho adresara.Klavesy samozrejme cez midi (a potom previest do audia)Da sa to aj v linuxe ale to je zas prebiehanie z jedneho softwaru do druheho.

        No asi zatial pouzijem dual boot a dam si aj win s cubase dokial nepride ardour 3 s tou slubenou podporou.A uvitam dalsie skusenosti ak ma niekto zaujem sa zapojit do diskusie.Dakujem
    • Re: Linux a tvorba hudby 29.09.2008 | 12:31
      Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
      kuk
      git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
      • Re: Linux a tvorba hudby 29.09.2008 | 14:28
        Dotmindes   Návštevník
        Mas pekne motto od Einsteina ale ak ta mam hodnotit podla toho co si dal do tejto diskusie tak je to nula bodov.A preto mam lepsie.Najprv ciny a potom reci...

        Poprosim bez urazky a k teme.Riesime tu audio software
        • Re: Linux a tvorba hudby 29.09.2008 | 16:55
          Avatar LUcoRP Debian, *Ubuntu, Android  Administrátor
          a co tak najprv citat a potom urazat? Skopirujem ti to ak mas nahodou problem dohladavat:

          skus pozriet:

          http://www.soundonsound.com/sos/feb04/articles/mirrorimage.htm
          http://www.linuxjournal.com/article/7205

          aj ked su to uz relativne stare clanky, je tam zopar zujimavych veci popisanych.
          git blame | Muj Desvorc je vetsi nez tvuj!
          • Re: Linux a tvorba hudby 29.09.2008 | 17:02
            Avatar dotmindes   Používateľ
            Lenze ty si neodpovedal ani na jednu moju otazku!A neurazaj sa Einstein ;-)
            Inak moja chyba,nevsimol som si ze to je link.Prepac...
            • Re: Linux a tvorba hudby 29.09.2008 | 20:59
              l_barbarossa   Návštevník
              Ja, na LUcoRP -ovom mieste, by som sa teda urazil (no, neurazil, ale pomyslel by som si cosi). Skutocne ti dal zaujimave linky a napriklad na stranke lonuxjournal-u mas hned napravo video +zopar informacii k realtime kernelu ...
              • Re: Linux a tvorba hudby 30.09.2008 | 02:36
                Dotmindes   Návštevník
                Boa co sa tu mate co urazat.Ste jak rozmaznane slecny?No sak som priznal ze som si nevsimol ten link a ospravedlnil som sa slovom prepac.Uz to viac neriesim.Pomyslite si kadeco.Vratim sa radsej k teme.

                Neviem,mne sa moc tie linky nepacia.Ide o to ze tam proste neni alternativa.Vsade len ten Ardour a Rosegarden (netvrdim ze su zle) To sa naozaj cely linux a music toci len okolo tychto?(Tie skromnejsie softy teraz vynechavam)

                Dalsia vec ze je to mimo toho co som chcel.
                ani A ani B ani C

                Hladam alternativu,alebo cosi platene pripadne vase nazory a skusenosti.Myslim,ze som to dost jasne napisal.Dakujem za vas cas...a este raz prepac...