monitor nefunguje

Sekcia: Hardware a Drivery 02.11.2008 | 12:15
marek   Návštevník
Prosím Vás o pomoc. Čerstvo som prešiel na Ubuntu, zatiaľ mám 8.04 a mám takýto problém: Keď zapnem PC, normálne všetko funguje v poriadku, potom naskočí obrázok Ubuntu, a pod ním ako sa naťahuje, dojde to do konca, a vtedy sa všetko rozmaže a nevidím vôbec nič. Najprv som si myslel že mám zle nastavené rozlíšenie monitora, tak som napojil monitor s vyšším rozlíšením a tam to ide tak isto. Reštartoval som ho, a pri zapínaní som zapol núdzový režim, vyzeralo to nádejne, ale ide to rovnako. Nechápem to, pred tým mi všetko fungovalo normálne. Jediná vec ktorú som menil bolo prostredie, ale myslím si že to s tým nemá nič spoločné (akcelerované prostredie nie je zapnuté - ani sa zapnúť nedá, neviem prečo) Mám si všetko znova preinštalovať, alebo existuje nejaký príkaz na zmenenie rozlíšenie, alebo opravu??? (nejakým spôsobom som sa dostal k terminálu)
    • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 13:02
      xapoh   Návštevník
      skus spustit pri boote tu druhu polozku s ubuntu... a tam budes mat moznost na opravenie grafickeho interface alebo nieco take...skus to spustit.... mne to minule pomohlo... otazne je ci to pomoze tebe :)
      • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 15:34
        marek   Návštevník
        no... takú možnosť tam nemám....iba spustiť normálne, spustiť núdzový režim, a kontrola pamäti (to som si preložil, neviem ako je to tam presne napísané...) pri ubuntu neni nejaká možnosť opraviť systém ako vo windows??? aby sa mi všetko zachovalo (myslím tým témy, písma a aplikácie
        • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 15:40
          WlaSaTy   Návštevník
          takze ta druha polozka z troch tam nie je?

          • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 15:41
            marek   Návštevník
            no áno, ale to je ten "núdzový režim"
        • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 15:40
          Avatar Rastislav Majtán Win XP, Win7 64, Mint  Používateľ
          V tom núdzovom režime by si si mal opraviť xorg.conf. Máš zle detekovanú grafickú kartu. Ona nabieha presne po tom obrázku ako si písal. Možno ani nie detekovanú zle ale vyžhavlo ti ju na maximum. Stalo sa mi to tiež a jedine sa dá opraviť tento súbor na zníženie frekvencie alebo rozlíšenia. V tomto je v Linuxe bordel a popísané to nie je jednoznačne nikde. Každému pomôže iné. Prajem šťastie...
          • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 15:42
            marek   Návštevník
            hmm, a ako to mám opraviť???
            • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 16:04
              WlaSaTy   Návštevník
              prekonfigurovanim danej konfiguracie, najlepsie v nudzovom rezime.

              inak toto sa stava obvykle po doinstalovani neslobodnych ovladacov ked clovek zabudne jeden krok. nebolo to ono? ja len ze keby si povedal pocom a kedy sa to pokazilo, tak ti poradime jednoduchsie. ale ak nechces, ...
              • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 16:21
                marek   Návštevník
                no tak niečo som vygoogloval a v núdzovom režime som dal príkaz gtf 1024 768 85, potom mi tam vyskočili čísla, to som skopíroval, potom som mal zadať príkaz sudo nano - w/etc/x11/xorg.conf , dal som to, popýtalo odo mňa login, ten som zadal, a potom password, no môžem ťukať do klávesnice koľko chcem nič mi neukáže, jediné čo sa dá stlačiť je enter, keď heslo napíšem do ďalšieho riadku, a zase stlačím enter, tak mi vypíše že je zlý login, to som zopakoval viac krát, a mi vypísalo niečo po anglicky, celkom dobre som neporozumel, rozumel som len, že pre ďalšiu pomoc mám ísť na internetovú stránku.
                no a stalo sa to presnejšie vtedy, keď som predtým počítač vypínal, ale nevypol som ho normálne, ale uspal som ho, bolo to cez noc, ráno keď som vstal, ťukol som do klávesnice, a od vtedy to takto robí
                • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 16:34
                  Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
                  To heslo sa nevypisuje ale. Takže ak ho napíšeš a dáš enter, tak to pôjde.
                  Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
                  • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 16:37
                    marek   Návštevník
                    už som si spomenul že som to niekde čítal...
                    • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 16:49
                      WlaSaTy   Návštevník
                      mimochodom, co mas za graficku kartu ze po uspani sa chova inak ako pred nim?
                      • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 16:53
                        marek   Návštevník
                        netuším, nemám :D, je to na matičnej doske
                        • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 17:15
                          WlaSaTy   Návštevník
                          aha, no nic. takze lshw, hwinfo, lspci skoncili svoju put na smetisku dejin a nedostali sa ani do kremikoveho neba.

                          PS: k editoru nano, ja pouzivam vi. je pritulnejsi k uzivatelovi.
                          • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 17:25
                            marek   Návštevník
                            sorry, ale ja nerozumiem, vlastne teraz mám čo spraviť??? môžem ho vyhodiť na smetisko???
                            • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 18:00
                              WlaSaTy   Návštevník
                              Sorry, je to tvoj majetok, takze si s nim mozes nakladat ako uznas za vhodne. Teda pokial ta nezivia rodicovia.

                              inak ten prikaz je iny, vsimni si medzery:
                              sudo nano -w /etc/x11/xorg.con

                              a teraz skus povedat ci si pokrocil. A ak nie, tak co si s akym vysledkom skusil.
                              • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 18:53
                                marek   Návštevník
                                no, to čo som písal pred tým že mi to pripomínalo textový editor, tak to zrejme bude ten súbor s nejakými info o monitore (ja som laik) a neni tam napísané nič. tak som sa snažil tam niečo napísať, ale nemohol som to uložiť, takže, vidím to tak, že iná možnosť ako preinštalovanie nie je....
                                • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 19:06
                                  WlaSaTy   Návštevník
                                  :tak to zrejme bude ten súbor s nejakými info o monitore (ja som laik) a neni tam napísané nič.
                                  ano, je to subor ktory sluzi na konfiguraciu grafickeho systemu a typ padom je v nom aj info o monitore. To ze tam vidis napisane jedno velke nic je dane tym ze si zle opisal dany prikaz. Skus si pozriet tu prirucku, to co si pisal a to na co som ta upozornil.

                                  mimochodom, moze byt tucne pismo:?
                                  sudo nano - w/etc/x11/xorg.conf
                                  sudo nano -w /etc/x11/xorg.conf

                                  No ale mas pravdu. Pre Teba bude rychlejsie ten pocitac preinstalovat ako zmenit par riadkov.
                                  • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 19:47
                                    marek   Návštevník
                                    no, mal si pravdu, no nešlo o tučné písmo, išlo o to, že tam malo byť X11 namiesto x11, tak som sa do toho súboru dostal, pri "Section "Monitor"" bol zapísaný len 1 riadok, tak som tam podopisoval veci podľa návodu, ale nefunguje to... a jednu vec potrebujem poradiť, SubSection ide na koniec všetkého alebo je to vrámci Section "Monitor" ???
                                    • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 20:01
                                      marek   Návštevník
                                      no, už viem aj kde patrí ta SubSection, ale tak či tak to neide, asi fakt už len preinštalovať. ale je mi to ľúto, lebo som si tam nahodil pekné prostredie...
                                      • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 20:19
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        ak by sa ti chcelo, tak log je v /var/log. ak nie tak to rovno preinstaluj.

                                        ps: poznas norton commandera? tak skus mc.
                                        • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 21:00
                                          marek   Návštevník
                                          už som preinštaloval...
                                          teraz inštalujem kodeky na prehrávanie mp3 a videa...
                                          a potom zase na gnome-looks, vybrať novú tému :D
                      • Re: monitor nefunguje 02.11.2008 | 16:59
                        marek   Návštevník
                        inak: postupoval som podľa tohto tuna http://wiki.ubuntu.cz/Nastaven%C3%AD%20monitoru a došiel som po sudo nano - w/etc/x11/xorg.conf vyhodilo ma to do niečoho čo vyzeralo ako textový editor, a ďalej som sa nevedel pohnúť