Notebook pre Ubuntu 8.10

Sekcia: Hardware a Drivery 14.11.2008 | 20:42
Teef   Návštevník
Chcel by som sa poradit, ktory notebook by bol najvhodnejsi resp. najkompatibilnejsi s Ubuntu. Vopred dakujem za odpovede.

1. ASUS F5GL
2. LENOVO ThinkPad SL500 274-3ZG
3. Sony VAIO NS11S/S
4. Toshiba U400-14Y


Podrobny popis jednotlivych modelov:

1.)
Model ASUS F5GL
procesor Intel® Core™2 Duo T5800 (2GHz, 2MB, FSB 800MHz)
operační systém: bez OS
displej: 15.4" WXGA (1280x800) ColorShine (lesklý)
chipset: NV MCP79MVL
systémová paměť: 3072MB (2048 + 1024MB) DDRII 800, možnost rozšířit na 4GB
pevný disk: 320GB SATA, otáčky 5400rpm
optická mechanika: SuperMulti DVDRW DL (podpora DVD-RAM)
síťová karta WLAN b/g/n + LAN 10/100/1000, BlueTooth v2.1+EDR , modem 56kb/s
grafika: sdílená GeForce 8200M G
ukazovací zařízení: TouchPad
rozhraní: 1x VGA , 1x DVI, 1x sluchátka, 1x mikrofon, 1x RJ-45, 1xRJ-11, CMOS kamera 1.3M s rotací 240°, čtečka karet 7v1 (SD/MMC/Mini-SD/XD/MS /MS Pro/MS Duo/MS-Pro Duo), 4xUSB 2.0, Express card slot
zvláštní výbava: brašna+myš
zabezpečení: TPM

2.)
LENOVO ThinkPad SL500 274-3ZG
Displej 15.4 WXGA VibrantView (non glossy) 1280x800 s integrovanou kamerou; procesor Intel® Core™2 Duo T5670, frekvence 1.80GHz (800MHz, 2MBL2, 35W); paměť 2x1GB DDR2 5300; pevný disk SATA 160GB, otáčky 5400rpm; grafická karta Intel® X4500 Integrated Graphics; optická mechanika DVD±RW DL; komunikace - Intel® WiFi Link 5100 (1x2 802.11a/b/g/n), Gigabit Ethernet 10/100/1000; modem 56k V.92; Bluetooth 2.4GHz; polohovací zařízení UltraNav (TouchPad + TrackPoint); 1xHDMI port ; 1xIEEE 1394; 4xUSB 2.0; 1xExpressCard slot; 1xVGA out, OS Windows Vista Biseness CZ 32-bit

3.)
Sony VAIO NS11S/S
- Originalní operační systém Windows VISTA Home Premium s SP1
- Intel® Core 2 Duo procesor T5800, 2 GHz, chipset Intel® PM45
- Operační paměť 4 GB (800MHz), 320 GB pevný disk—5400 otáček—Serial ATA
- DVD mechanika— DVD +R, -R, RAM
- 15,4“ X-black displej, WXGA rozlišení
- Grafická karta ATi HD3430
- Express Card slot 34mm
- Wi-Fi bezdrátová síťová karta, čtečka paměťových karet MS, SD, integrovaná webkamera
- 4x USB 2.0, Ethernet, Modem, VGA výstup

4.)
Toshiba U400-14Y
Intel® Centrino® processor technology featuring Intel® Core™2 Duo processor T5800, Intel® GM45 Express chipset and Intel® WiFi Link 5100
Originální Windows Vista® Home Premium Edition (předinstalovaný, obnova z pevného disku Toshiba)
3,072 (2,048 + 1,024) MB
Pevný disk kapacita : 250 GB
multifunkční jednotka Slim DVD Super (se zápisem na dvě vrstvy)
Displej velikost : 13.3 " typ : displej s vysokým jasem Toshiba TruBrite® WXGA TFT vnitřní rozlišení : 1 280 × 800
Grafická karta
výrobce : Intel typ : Mobilní čipová sada Intel® GMA 4500MHD
Rozhraní
1 x vstup stejnosměrného napětí
1 x externí monitor
1 x RJ-11
1 x RJ-45
1 x i.LINK® (IEEE 1394)
1 x externí mikrofon
1 x sluchátka (stereo)
1 x SP/DIF (optické) sdílené se zásuvkou na sluchátka
1 x integrovaná webová kamera s rozlišením 1,3 megapixelu a s vestavěným mikrofonem
Bezdrátová technologie : Bluetooth


Dakujem za odpovede
    • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 14.11.2008 | 21:01
      Avatar xapoh Mint  Používateľ
      no popravde by som sa zameral na graficku kartu... ak chces zahrat nejaku hru natom tak intel by som vylucil...dalej ATI...v ovladacoch sa snazia a pokrok je viditelny no stale to nieje ono....Nvidia v tomto vedie ale model 8400 je zas pomerne slaby a vlastne asi najslabsi z celej ponuky mobile nvidia...mam kamosa co ma ATI ja mam nvidiu 8600GTS a v prostredi linuxu ako takho rozdiel az taky nieje myslim efekty a tak...no ked som chcel rozbehat hru mne tam troska blbli odtiene, no on nevidel v hre skoro nic... takze tak... nekedy natom skusim rozbehat CS a uvidim ako si vedie tam... v kazdom pripade ak chces aj hravat tak Nvidia alebo pockat par mesiacov az ATI uvedie driver porovnatelny s Nvidia... co pri ich pravidelnej akualizacii bude mozno uz coskoro :)
      • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 14.11.2008 | 21:09
        Teef   Návštevník
        Vdaka za odpoved
        Pravdu povedat skor ako hranie ma najviac zaujima kompatibilita z Linuxum, a kvalita vyhotovenia aby som sa nan mohol spolahnut, pouzivat ho budem na studium, programovanie a tak podobne teda grafika pre mna nieje az tak dolezita.
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 15.11.2008 | 00:15
          Avatar xapoh Mint  Používateľ
          tak ked nie grafika tak potom by som volil Lenovo..mal som do cinenei a s jednym a bolo to fakt suepr...kvalita pouzitych materialov je na nezaplatenie vsetko prijemne na dotyk a ktomu pomerne pirjemna cena... asus by som z hladiska kvality moc neriesil... pomerne dost sa hreju ..... a tie plasty niesu ni c moc..... sony je vpohode ale do inej cenovej kategorie.... a toshiba...tie sa mi moc nepacia...nejvjem preco.... s lenovom mam dobre skonenosti.... a ked ti nejde o graiku tak to by bola jasna volba :) inak kompatibilita... vol hlavne znacky a mas vyhrate..ja mam VBI noteboook a ide to vpohode jedine co nejako stagnbuje je modry. zub,, ale ten mi nejako nechyba ,)
    • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 15.11.2008 | 10:23
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Ten thinkpad .. používa to niekto? Je to porovnateľné so staršími thinkpadmi, či by to lenovo thinkpadom vôbec nemalo nazývať?
      • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 15.11.2008 | 10:34
        Avatar arty Kubuntu 8.10  Používateľ
        ja by som bral ten VAIO mam pop1ci dobre parametre :) a v ubuntuje myslim aj nejaka podpora pre sony noetooky ked si das s synaptiku sony tak ti najde nejake podpori navyse
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 15.11.2008 | 10:49
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          pozeram synaptic, sony nikde...

          ja by som bral asusa - predaval som ten model a isiel paradne. linux som tam dal ale iba z livecd, neisntaloval som ho
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 30.11.2008 | 10:45
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          VAIO už v živote nikdy. Mal som ho asi mesiac a stačilo mi. Tak nekvalitné stroje (okrem acerov) som ešte nevidel. Akože to že idem písať .. píšem 5 minút a odpadne z klávesnice klávesa to je akože fakt hrúza. Nehovoriac o tom, že za to človek dá 50 000 a ono sa to ešte aj prehrieva ...
      • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 18.11.2008 | 11:10
        lenovo user   Návštevník
        Pouzivam Lenovo Thinkpad R61 uz rok a spokojnost.
        Preslo mi rukami dost notebookov - aj starsich a Lenovo jednoznacne vedie (ak to clovek nechce na hry, ale na serioznu robotu).
        Co sa kvality spracovania tyka, notebook je prijemny na dotyk a znesie vela - parkrat mi uz spadol zo stola a stale fachci - bez znamok poskrabania alebo odlomenia klbov, ako sa mi to stalo u Asusu a Aceru (viem - som hovado a nedavam si pozor na svoje veci :D).
        Nosim ho len v klasickom ruksaku a vobec na nom nebadat znamky zosuchania alebo opotrebovania.
        Vydrz baterie na 6 clankovu bateriu - 3:45h...(s vypnutym wifi)
        V noci sa moze zapnut mini led-ka nad displayom a moze sa s tym osvetlit klavesnica - vhodne pre tych, co nevedia pisat bez toho, zeby sa nepozerali na klavesnicu. :)
        Pouzivam na nom PCLINUXOS a funguje mi na tom vsetko out of the box, okrem citacky otlackov prstov (nejak som sa s tym nehral, ale napriklad na mandrivu existuje navod, ako to rozchodit, takze ked sa s tym niekto pohra, tak da sa rozchodit aj to). ;-)
        A odpoved na tvoju otazku - ano da sa to este nazvat thinkpadom - je to ten isty design (mam 15,1 ", matne sasi a matny display) , aky pouzivalo IBM, ta ista spolahlivost (servis nepoznam), ta ista skoro dokonala kompatibilita s linuxom....
        Takze ked niekto potrebuje notebook na pracu a nie na frajerovanie pred kolegami/priatelmi/spoluziakmi a pozaduje mobilitu , spolahlivost a kompatibilitu (a nema peniaze na dell :P), tak odpoved, ze ktory notebook si vyberie, je jasna...
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 30.11.2008 | 10:54
          Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
          Myslel som rad SL. Thinkpad R61 mám aj ja. Mám ho zhruba rok i keď niektorí ľudia mi neveria lebo vyzerá ako nový. Čo sa týka pádov som na tom podobne ;) Minule som s ním dokonca narazil do stĺpu keď som bežal na stanicu. Čo sa týka podpory musím povedať, že absolútne bezkonkurenčné. Drobnosti ako thinklight, LED pod LCD (dá sa u nich nastaviť aj to ako sa majú správať, napr. keď idem na baterku môžem nastaviť nech svieti oranžovo a podobne). Ďalšou milou drobnosťou je možnosť vymeniť CD mechaniku za ďalšiu baterku (a to aj bez nutnosti vypnutia). Netreba zabúdať aj na skvelé rozloženie klávesnice (kam sa hrabe asus kde pol hodiny hľadám klávesy home a end ;) ). No a samozrejme je možné kúpiť aj modely bez touchpadu (skvelá vec keď mi také niečo pri práci nezavadzia).
    • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 15.11.2008 | 20:19
      robert   Návštevník
      ...mal som veľa notebookov, ale iba na jednom išlo všetko /okrem čítačky odtlačku prsta, ale ten som nevyužíval, existujú aj na to lieky - minimálne pod ubuntu a mandriva a verím, že aj iné distrá to majú poriešené/ pod linuxami out-of-box, bol to lenovo R61...
      • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 17.11.2008 | 00:37
        Teef   Návštevník
        To lenovo je dost zaujimave a dost nad nim uvazujem... Ale ako je to z jeho kvalitou? Cenovo vzhladom na vybavu je drahsi ako ostatne ale ak bude mat aj vacsiu zivotnost tak potom ok. Riesil si nejaku reklamaciu alebo bezi v pohode?
        Vdaka
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 17.11.2008 | 22:24
          robert   Návštevník
          bohužiaľ, reklamačný postup nepoznám.....všetko funguje ako má....
          • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 17.11.2008 | 22:57
            Teef   Návštevník
            Ale prečo bohužial - veď chvalabohu nie? :)
            V podstate som mal namysli či si z ním nemal zatiaľ nejaké problémy aby som si urobil ako taký nazor na kvalitu,
            pretože niekto vyššie písal či sa to dá porovnávať zo staršimi IBM. Dik za odpoved, teraz sa lenovo posunulo o kúsok vyššie v mojom hodnotení.
            • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 18.11.2008 | 17:22
              robert   Návštevník
              ...niekedy je dobré poznať ako "chutí" reklamácia....človek sa naučí, ktorým značkám je lepšie sa vyhnúť, lebo dlho sa byť bez notebooku nedá....lenovo si /aspoň podľa mňa/, dáva záležať na zladení všetkých komponentov, dáva pozor na použité materiály, a myslí na to, že notebook sa nosí v taške a pracuje sa s ním. Detail, ako je zabudovaná maličká lampička v "dekli" je už len čerešnička na torte...Trackpoint je neuveriteľne návykový a nebavím sa o dostupnom "všetkom", vrátane batérie do DVD šachty, množstva druhov hlavných batérií a úžasnej ergonómii.
    • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 16.11.2008 | 12:59
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      no ja mam velmi dobre skusenosti s MSI notebookmi, GX rady, EX rady aj VX rady vsade vsetko funguje
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 07.12.2008 | 16:26
        Avatar snozo   Používateľ
        NAZDAR JA SOM KUPIL MSI A NEVIEM SA ROZHODNUT AKY OS TAM MAM DAT PORADTE !
        Notebook MSI GX630X-024SK -
        procesor : AMD Turion™ X2 Ultra Dual-Core ZM-80 (2,1GHz),
        pamät : 4096MB DDR2 800MHz,
        pevný disk : 320GB(5400rpm) SATA,
        optická mechanika : DVD-RW SuperMulti Double layer,
        display : 15.4" WXGA (1280x800) ACV,
        grafická karta : nVidia GeForce 9600M GT (podpora DX10) 512 MB DDR3 VRAM,
        cítacka pamätových kariet : 4-in-1 (XD/SD/MMC/MS/MS Pro),
        siet : Gigabit LAN, modem 56k, 802.11g/n WLAN, Bluetooth,
        batéria : Li-Ion 6 článková,
        porty : 1xIEEE 1394, 4x USB 2.0, 1x Express card, 1x eSATA, audio Digital/Analog 5.1 výstup, video kamerka 2.0MP pixels, 1xHDMI,
        software : bez OS,

        ...... DIKY MOC
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 09.12.2008 | 21:43
          TeeF   Návštevník
          Vyberaj podla nazvu prispevku :)
          Ubuntu sa mi momentalne najviac pozdava, je jednoduche a ak je to Tvoj prvy linux tak si myslim ze bude najvhodnejsie.
          Akurat v popise nemas uvedene aky mas chipset, pravdepodobne to bude asi ATI - neviem ako je na tom momentalne ATI s podporou ovladacou pre Linux
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 12.12.2008 | 18:52
          Avatar mayko ubuntu kk  Používateľ
          Ale ked rozmyslas nad dual-boot windows-linux(co asi rozmyslas, kedze mas viacmenej hernu grafiku a v linuxe si hustotky nezahras), tak windows si nainstaluj urcite ako prvy, ubuntu az potom.
    • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 18.11.2008 | 14:35
      Avatar Tomáš Mihok Ubuntu 8.10  Používateľ
      Mam U400-138 (co je z tej istej rady ako 14Y myslim). Neskusal som modem a bluetooth ale zvysok slape stopercentne ;) dokonca aj multimedialne klavesy.
      Pičoch jest veľo, len nalivačoch malo!
    • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 19.11.2008 | 12:00
      Avatar david1 Debian Etch, Ubuntu 8.10  Používateľ
      Lenova nemaju ziaden problem s linuxami, ja mam TP R61 na tom Ub 8.10 a po defaultnej instalacii mi sla wifi a aj vsetky bonusove klavesy na klavesnici (hlasitost, ...)
    • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 19.11.2008 | 12:56
      Avatar d0N0 kubuntu  Používateľ
      Nemám síce skúsenosti so žiadnym z týchto, ale ten Lenovo SL500 tuším nemá touchpad synaptic, takže s týmto by možno mohli byť problémy...
      • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 19.11.2008 | 14:24
        Avatar mayko ubuntu kk  Používateľ
        Ja by som ten F5GL urcite nebral, neviem ci je to tym ze na tom bola predinstalovana Vista(aj so zaloznou partisnou, ale cele to bolo dajake zbugovane, gparted vyhodil pri alokacii diskov nehorazne dlhe casy a potom zrejme zamrzol...nastastie nestratili sa ziadne data, ale ubuntu 8.10 sa mi nahodit nepodarilo)

        To Lenovo je vazne super, ja som pred casom poskuloval po trocha drahsej SL500, kt. mala geforce9300M, 2gC2D a hlavne lepsi display (teda s vyssim rozlisenim). Co je pre teba asi podstatne linux na tom bezi uplne nadherne, dokonca aj specialne klavesy vraj funguju. Inac SL500 uz nie je celkom thinkpad, nema rollcage(magneziovy ram) ani osvetlenie klavesnice, ale vodeodolna klavesnica ostala:) Ked mas peniaze urcite ber lenovo.

        offtopic:
        Ja som sa nakoniec rozhodol pre usporu, tak som si kupil HP6735s. Stalo ma necelych 15 bez os, ale ide to nadherne aj pod linuxom a ma paradne vypracovanie(narozdiel od asus-ov). Inac ma to integrovanu grafiku ati hd3200, na ktorej idu starsie hry celkom fajn(UT3,DOOM3,CallOfDuty4) Povedal by som ze za tu cenu je to to naj, akurat ze teraz(asi 2 mesiace neskor) sa dakupit za tu cenu uz s RM70 procesorom (ja mam len QL60)
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 19.11.2008 | 21:49
          Teef   Návštevník
          V podstate zo vsetkych tychto modelov mi najlepsie vychadza Toshiba a lenovo. Kedze mam obavy ze ku 13ke budem potrebovat dokupit este externy monitor na plnohodnotnu pracu tak to vyhralo lenovo, ale presne ten lepsi model s GeForce 9300 a tym lepsim displejom - myslim ze za to sa oplati priplatit si.
          Mam sice obavu o ten chybajuci roll cage ale aj tato SL seria by mala byt vystuzena a tie plasty snad nieco vydrzia.
          Dakujem vsetkym za rady o tom ci to bola dobra volba sa podelim ked ho budem mat nainstalovany.
    • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 20.11.2008 | 18:12
      Jožko   Návštevník
      Tento Nb je mimo Tvojho zoznamu: NOTEBOOK ACER EX5620-2A2G32Mi T5270 2GB 320GB BT, ale chodí na ńom šecko ... distro Kubuntu 8.10 a všetky updates
      • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 30.11.2008 | 01:10
        Teef   Návštevník
        Notebook mam uz par dni doma a co sa tyka jeho spracovania tak aj napriek chybajucemu roll cage ja citit ze je vystuzeny a celkova konstrukcia aj pouzite plasty su kvalitne, je to ale aj subjektivne citit na o cosi vyssej hmotnosti. Co sa kompatibility z Ubuntu tyka tak zatial som neodskusal uplne vsetko ale zatial som nemal ziaden problem okrem tlacidiel na ovladania hlasitosti vsetko fungovalo hned po nainstalovani (samozrejme ze GeForce grafika si vyzaduje vlastny ovladac pre 3D grafiku) Zatial som z nicim nemal problem dokonca ani z touchpadom ktory niekto vyssie spominal ze by mohol byt nekompatibilny, obe polohovacie zariadenia funguju spravne.
        Tak este raz vdaka vsetkym za rady.
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 30.11.2008 | 12:27
          Peter2   Návštevník
          Inac pekne notebooky, aj dizajnovo a celkovym spracovanim, cenou su HP. Odporucam. A celkom slusne sa kamaratia s Linuxom. Ako ostane aj ich tlaciarne.
    • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 01.12.2008 | 11:41
      Juro   Návštevník
      no ja som prave kupil toshibu p300d-14a a mam trouble s wifinou, moja je realtek (tusim trl8187). zatial som nerozchodil ani s ndiswrapperom. ostatne veci idu.
      • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 01.12.2008 | 23:06
        TeeF   Návštevník
        Skus kontaktovat technicku podporu Realteku cez ich oficialnu stranku ak uz je dostupny ovladac pre linux pre tuto wifi kartu tak Ti ho poslu aj s popisom ako ho spojazdnit. Ale zisti si presny typ lebo neviem ale ten co si uviedol sa mi nezda alebo to je mozno iba preklep... Aspon mne takto poslali jeden ovladac. Tusim ze ale aj chceli aj zakladne info o distre - verziu jadra a pod. Tak snad to pomoze...
        • Re: Notebook pre Ubuntu 8.10 01.12.2008 | 23:21
          TeeF   Návštevník
          Ako tak pozeram tak pre RTL8187L je uz ovladac aj na stranke <http://www.realtek.com.tw/downloads/downloadsView.aspx?Langid=1&PNid=1&PFid=1&Level=6&Conn=5&DownTypeID=3&GetDown=false&Downloads=true#RTL8187L> ale kedze to nevies rozchodit tak asi to bude RTL8187B alebo RTL8187SE, na ktore este na stranke nic pre linux nieje. Ako hovorim skus im napisat oni zvyknu meskat z uverejnenim na stranku...