rýchlosť generovania scriptov

Sekcia: Programovanie 17.11.2008 | 09:07
Avatar jaroo   Používateľ
Ahojte.
Mal by som pár otázok.
1. Zaujíma ma rýchlosť generovania scriptov pri velkej navštevnosti stránok.
Platí tam priama úmera, že čím viac ludí na stránke tým generovanie trvá dlhší čas? napr. stránka sa vygeneruje za
100ms a pri návšteve 1000 ludí online je výsledný čas 100s?
2. Pri tak velkej navstevnosti, v akom jazyku naprogramovať systém. Dočítal som sa , že PHP zend framework, aký mate nazor?
3. Bolo by to možné aj v perl-e? Je perl schopný utiahnúť aj takú návštevnosť?
    • Re: rýchlosť generovania scriptov 17.11.2008 | 13:10
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      Urob to v com chces, ak to server nestiha sprav viac servrov a load balancing. Ak je obsah kvazi staticky (napr. tato diskusia sa nemeni kazdu milisekundu) tak mozes spravit nejake cachovanie. Tiez nepredpokladam ze by 1000 ludi robilo uplne to iste lebo ani v realnom svete nemoze 1000 ludi pokope robit to iste napr. na pokec.sk su porozdelovany prirodzene do miestnosti, v kazdej je len niekolko ludi, nie vsetci. Napr. u webstranok nie su pripojeny vsetci naraz ale len ked daju refresh. Urcite pocitaj s poriadnym hw, my napr. mame stroj ktory naraz obsluhuje 350 pripojenych ludi (skutocne pripojenych, nie web) a je to 8procesorovy xeon.

      Teoreticky ak by si napisal applikacny server priamo v jazyku C s tym ze by si uplne obysiel apache a php a urobil by si dobre multithreading/mulititasking tak by to malo byt rychlejsie.

      Nemyslim ze pouzitim ineho skriptovacieho jazyka dosiahnes nejake vyrazne zmeny v rychlosti.

      Jeden nemenovany web s velmi vysokou navstevnostou to robi tak ze vobec nerobi s databazou a uklada vsetko len do pamate ktorej ma 8gb, starsie zapisi sa rovno mazu. Naraz obsah tvori teda maximalne 8gb.

      Co to ma byt za web, ak chces konkretnejsie udaje musis byt konkretnejsi.
    • Re: rýchlosť generovania scriptov 17.11.2008 | 13:13
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      Tiez mozes spravit to, ze staticky obsah das mimo hlavny server na nejake ine servre, a na hlavny server sa bude chodit len cez xmlhttprequest a len skutocne uzitocne informacie. Tym sa podstatne znizi provoz na hlavnom servri.