po spusteni X serveru zamrzne pocitac

Sekcia: Konfigurácia 15.07.2005 | 16:24
smejo   Návštevník
Stretol sa uz niekto s takymto alebo podobnym problemom ? Mam cistu instalaciu FC4, a HW v dobrom stave (aspon si to myslim PII, 733MHZ, 256 MB RAM, VGA Matrox G2000 AGP) , ale pri akomkolvek pokuse o spustenie X serveru komp. zamrzne !!!! Tusim sa mi na obrazovke pri spusteni ("pri bootovani") nepravidelne objavuje chybova hlaska mknod: failed to create /dev/null, /dev/zero a /dev/console - podozrive no nie ? Ked donutim system aby nabehol do runlevelu 3 tak system normalne nabehne. A tusim som ani raz pri nizsich runleveloch tuto chybovu hlasku nevidel, a aj existuju /dev/null, /dev/zero a /dev/console. Nemyslilm si, ze by runlevel definovany pri bootovani mal nejak s touto chybou suvisiet ale budis pisem co som videl :(. V dmesg nie je ani zmienka o nejakom probleme :(. Ak na bootujem do runlevelu 5 tak sa uz nestihnem dostat k dmesg a ani nestihnem odkontorlovat existenciu null,zero,console :( A teraz naspet k problemu: Ak spustim runlevel 1,2,3 alebo 4 tak je vsetko OK, ale ak napr. mam runlevel 3 a skusim ist do runlevelu 5 alebo skusim spustit grafiku napr. startx, alebo len jednoducho X tal cely system ide do kolien - popisem nizsie. Ak system bootujem priamo do runlevelu 5, tak system zatuhne hned pri starte runlevelu 5 a po cca niekolkych minutach sa zacnu objavovat tieto chybove hlasky: INIT: cannot execute "/sbin/mingetty" INIT: ID "1 az 6" respawning too fat: disable for 5 minutes INIT: no more processes left in this runlevel Aby som vylucil problem, ze tuhne iba X server a nie "jadro" systemu tak som komunikaciu presmeroval na druhy komp. Mam 2 PC spojene sietou, na jednom mam spustene win a na druhom spomenutu FC4. Ak nabutujem FC4 do runlevelu 3 tak vsetko bezi OK. Mozem spustit napr. sshd a vncserver. Na win. si spustim putty a vncviewer - vsetko bezi na 100% OK. Ak ale na FC4 spustim lubovolnym sposobom X server tak aj komunikacia z win. je problematicka ! Zatuhne putty aj vnc je na 99% mrtve. Obcas putty ozije ale akykolvek prikaz (ls, time, reboot, halt, init 1) konci tusim nejakou hlaskou chyba vstupno/vystupnej operacie :(( Zatuhne aj "mimograficka" vzdialena komunikacia. SOM JEDINY NA SVETE, KTO MA TAKYTO PROBLEM ??? JE TO NEJAKY PROBLEM S HDD ??? Pocas pisania tohto clanku som zaregistroval aj dalsie problemy - hde: dma_timer_expiry ... DMA timeout retry .. Podotykam, ze predtym som mal nainstalovanu FC3 a vsetko islo OK. Nateraz sa rychlo vraciam k FC3.
    • Re: po spusteni X serveru zamrzne pocitac 15.07.2005 | 01:22
      peter golis   Návštevník
      PII, 733MHZ ... to sa dalo pentium2 pretaktovat az na 733 Mhz? ale nie. asi preklep, p3 islo na 733Mhz. takze od zaciatku, je system pretaktovany? fopadol test pamete v poriadku (www.memtest.org)? neutrpel v poslednej dobe system zlyhanie na disku? podla toho dma timeout odchadza disk. ale disk hde - jedna sa o doplnkovy radic harddiskov? aka je to vobec konfiguracia? ma dana konfiguracia dostatocny zdroj aby nedochadzalo k podpetiu na zariadeniach?
      • Re: Re: po spusteni X serveru zamrzne pocitac 15.07.2005 | 01:38
        bsmejo   Návštevník
        Bol to preklep :( mam PII PIII, 733 MHz, 256 MB RAM Doska tusim zvladne max. 1GHz (este je tam rezerva). Dany HW pouzivam bez zmien uz asi 2 roky a vzdy isiel spolahlivo, aj teraz pisem na nom ale z Win. FC3 na nom bezala tiez spolahlivo.
        • Re: Re: Re: po spusteni X serveru zamrzne pocitac 15.07.2005 | 01:49
          bsmejo   Návštevník
          Bol to preklep :( mam PIII
        • Re: Re: Re: po spusteni X serveru zamrzne pocitac 15.07.2005 | 02:01
          peter golis   Návštevník
          ... hde: dma_timer_expiry ... skontroluj disk pomocou fsck, badblocks (bez destruktivneho zapisu), pozri ci mas korektne kable, skontroluj vykon zdroja. doteraz isiel 2 roky spolahlivo, ale linux mas pripojeny na piatom harddisku (hde je primary master doplnkoveho radica IDE) kolko tam mas preboha harddiskov? aku to ma spotrebu?
          • Re: Re: Re: Re: po spusteni X serveru zamrzne poci 15.07.2005 | 02:12
            patrik94   Návštevník
            Mojmu znamemu to robilo tiez a vravel ze si dal na server debian a bolo to v pohode, Skus Debian Fedora nie az taka moc dobra distribucia alebo si daj rovno moj oblubeny slackware
          • Re: Re: Re: Re: po spusteni X serveru zamrzne poci 15.07.2005 | 02:32
            bsmiesko   Návštevník
            Mam iba jeden HDD, mozno to nieje moc stastne ak ho mam zrovna na hde :(, rano skontrolujem ci tam su nejake zle sektory. Teraz som sa uz vratil na FC3 a momentalne to opat chodi OK, neviem preco to s FC4 nechcelo chodit ...
            • Re: Re: Re: Re: Re: po spusteni X serveru zamrzne 15.07.2005 | 13:44
              peter golis   Návštevník
              na hde moze byt harddisk iba cez doplnkovy radic. normalne sa pouzivaju primary master/slave hda/hdb a secondary hdc/hdd. ale ked ti zblbla fc4 (asi bez akychkolvek nielen bezpecnostnych zaplat), tak by si mal skontrolovat podporu tvojho radica harddiskov a ako detekuje jadro dane harddisky. a ci tam nahodou nieco neaktivuje nasilu dma prenos ktory nefunguje v stavajucej konfiguracii (radic - harddisk). ak sa nejednalo o preklep a nebol to hda. alebo pouzivaj k spokojnosti fc3.
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: po spusteni X serveru zamr 15.07.2005 | 16:24
                bsmiesko   Návštevník
                Nebol to preklep. Vazne mam jediny disk na hde, je to nelogicke (niejak sa to tam historicky dostalo), zatial to nicomu nevadilo (win, fc3, knoppix). Maticna doska dovuluje nejaky (softw.) RAID - nevyuzivam ho, preto tie moznosti od hda az po hdh. Zmenim to na hda a vyskusam. Dakujem vam za radu.