nefunkcny mikrofon

Sekcia: Hardware a Drivery 19.12.2008 | 22:14
Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
Mam problem v Ubuntu 8.10. nebezi mi nahravanie zvuku, teda mikrofon. Hardwareova chyba to nebude, mam na compe tiez Windows a tam zvuk bez probelmu ide.
Napada niekoho nieco co s tym? Rad telefonujem ... :)
    • Re: nefunkcny mikrofon 19.12.2008 | 23:06
      Avatar xapoh Mint  Používateľ
      a skusil si sa pohrat vo zvukoch? nastavit mikrak na ALSA, popripade uplny zaklad v nastaveniach zvuku zi ho zapnut?
    • Re: nefunkcny mikrofon 19.12.2008 | 23:15
      Avatar peter s.   Používateľ
      no musiš mať nastavený "record" na mikrofon, pridaj igain (ak maš) a vo všeobecnosti sa pohraj s mixerom, daj si pozor aj na mute/unmute.
      Odporučam pohrať sa v aumix-e a alsamixer-i...
      • Re: nefunkcny mikrofon 19.12.2008 | 23:29
        Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
        velmi tomu nerozumiem ... nejako podronejsi postup??? kde ma byt record, a co to je igain, take nemam aneviem co to je :)
      • Re: nefunkcny mikrofon 19.12.2008 | 23:30
        Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
        ta otvorena tabulka je otvorena tabulka z polozky zaznam zvuku, a vsetky co tam su som uz skusl tym testom ... ale ziaden zvuk mi neprehralo
        • Re: nefunkcny mikrofon 19.12.2008 | 23:31
          Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
          ak si teda myslel to record ...:)
          • Re: nefunkcny mikrofon 20.12.2008 | 00:18
            Avatar peter s.   Používateľ
            teda mikrofon som davno nenastavoval...
            ale bud skus aumix:
            1. From console mode /terminal:

            Scroll down to "mic".
            Press space and make sure the letter on the left side of the "mic" scale is RED "R", not Green "P"

            2. From X-Windows:

            Search the "mic" volume scale.
            There is a square button on the left side of the "mic" scale.
            Click this button using mouse and make sure the button turn into red, not green/other color.

            včítane toho že pridaš igain, v aumixe by mal byť...

            alebo sa pohraj s alsamixerom, a prideš na "mic" stlačiš tab a malo by ti nastaviť tento zdroj na nahravanie, ale pohraj sa aj s ostatnými kanálmi...
            • Re: nefunkcny mikrofon 22.12.2008 | 02:07
              Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
              ako ... lebo tam v tych nastaveniach som to skusal z kazdej strany ale dajak nepomaha ... a celkom nechapem co tu pises
              • Re: nefunkcny mikrofon 22.12.2008 | 13:30
                Peter S.   Návštevník
                aumix je program, zvukový mixér, bud ho najdeš v menu alebo ho spusti z konzoly. Môže mať buď gui alebo len textový mod, preto sa vyššie uvádzajú obidve varianty.
                Najjednoduchšie je ked otvoríš konzolu napíšes aumix a udrieš enter.
                Ak aumix nemáš, nainštaluj si ho...
                • Re: nefunkcny mikrofon 26.12.2008 | 15:31
                  Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                  moje ubuntu taky program nemaa a ani vo vyhladavani dostupnych programov nic s tym nazvom nenaslo.

                  Nerozumiem sa do toho, ale ak som dobre pochopil moj notebook pouziva na graficku kartu nie opensource ale komercny ovladac, nepomohlo by mi to pri zvukovej karte? Ako mam do Ubuntu vrazit komercny driver ...?
                  • Re: nefunkcny mikrofon 26.12.2008 | 15:45
                    WlaSaTy   Návštevník
                    :moje ubuntu taky program nemaa a ani vo vyhladavani dostupnych programov nic s tym nazvom nenaslo.

                    Blbuntu 8.10 live:
                    ubuntu@ubuntu:~$ aumix
                    The program 'aumix' can be found in the following packages:
                     * aumix
                     * aumix-gtk
                    Try: sudo apt-get install <selected package>
                    bash: aumix: command not found
                    ubuntu@ubuntu:~$ apt-cache search aumix
                    aumix - Simple text-based mixer control program
                    aumix-gtk - Simple mixer control program with GUI and text interfaces
                    cam - Cpu's Audio Mixer for Linux
                    ubuntu@ubuntu:~$ 
                    
                    Akurat co som si poprepinal rezitare cez system/administration/software sources, ale bash-compettion by to malo poradit aj same.

                    PS zaujimalo ma to ze do akej miery je mozne konfigurovat system cez klikanie v pripade potreby. Zial, potreba nebola, takze neviem.
                    • Re: nefunkcny mikrofon 26.12.2008 | 15:51
                      Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                      Fajn takze ked toto narvem do terminalu tak mi stiahne ten program ...
                      ale co mam potom ... nerad by som zas daco narval do terminalu o com nemam potuchy co je a ostanem este aj bez zvuku bo si tam zas daco poserem jak naposledy s Wifi ..

                      lebo podla vsetkeho sa jedna o dajaky textovy program ak to chapem a s tym uz vobec neviem...
                      • Re: nefunkcny mikrofon 26.12.2008 | 16:39
                        WlaSaTy   Návštevník
                        :Fajn takze ked toto narvem do terminalu tak mi stiahne ten program ...
                        Ano, ak zadas ten prikaz ktory to odporucilo a tak ako je potrebne. Vtedy budes mat pristupne aj tie volby co sa ti schovali pod reproduktorik, tlacitko s skrizenymi hnatami, ehm francuzakom a srobovakom. Mozno si len nepovolil mikrofon lebo si ho nevidel.

                        :ale co mam potom ...
                        To musis vediet ty, mozno aj to preco si sa vobec pytal.

                        :lebo podla vsetkeho sa jedna o dajaky textovy program ak to chapem a s tym uz vobec neviem...
                        Ano, jedna sa aj o textovy program. Mixer, to je ovladanie hlasitosti. A co sa s nim robi? Predsa sa v nom nosi uhlie z pivnice.

                        PS.: zaujimalo by ma ci ten mikrofon nefunguje len v tom problemovom skype alebo aj v normalnych programoch. Skys si otvorit system/Preferences/Sound a pohrat sa aj tam.
                        • Re: nefunkcny mikrofon 28.12.2008 | 15:13
                          Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                          PS.: zaujimalo by ma ci ten mikrofon nefunguje len v tom problemovom skype alebo aj v normalnych programoch. Skys si otvorit system/Preferences/Sound a pohrat sa aj tam.

                          uz som sa s tym pohral davno, skusal som vsetky kombnacie a nejde. Zvuk bezi mikrofon nie, mam ho vsade pusteny na 100% a nejde. Nejde v Skype a ani v "zazname zvuku"

                          robi mi to co mi robilo po instalacii vo Windows, ked som vo Windows zmenil driver ide vsetko tak ako ma ...

                          Da sa do Ubuntu narvat komercny driver?
                          • Re: nefunkcny mikrofon 28.12.2008 | 15:28
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Prepac ze sa pytam. Ale zapol si si aj ovladanie hlasitosti mikrofonu, je ten mikrofon pichnuty do diery na mikrofon, je ta diera nastavena ze do nej aktivne ide mikrofon, nejedna sa nahodou o mikrofon za 50 korun ktory musis mat pichnuty az v hrdle aby ta bolo pocut?

                            Nejako som stale nevidel odpoved, tak som este pridal otazky. Ale, mas pravdu.
                            • Re: nefunkcny mikrofon 29.12.2008 | 00:13
                              Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
                              - ovladanie hlastosti na maxime
                              - mikrofon je pichnuty do diery, ked sa restartujem do Win funguje bez problemov
                              - no neviem ako mam specialne nastavit aby sla aktivne ... mam len 2 jednu repraky (tie idu), druha mic.
                              - jedna sa o mikrofon za 150 aj zo sluchatkom a picha sa uplne normalne, to sluchatko s mikrofonom pouzivam na telefonovanie vo Win bez problemov.

                              • Re: nefunkcny mikrofon 29.12.2008 | 01:58
                                WlaSaTy   Návštevník
                                nastavenie hlasitosti niekedy nestaci, obcas je potrebne ten zvukovy zdroj aj zapnut. skusil si to v mixeri nielen zosilnit ale aj zapnut?

                                Inak ak ten mikrofon funguje tak ako ma, tak to potom vyzera bud na ovladac ktory nenasiel na ktorom drote je mikrofon (a treba mu to povedat) alebo na zvukovku ktora sa sama prepne do napriklad stereo+booster cim vykopne mikrofon. Alebo sa moze jednat o skype ktore od vyroby odmieta zdielat mikrofon alebo milion inych chyb.

                                Co mas vobec za zvukovku, ako si prestavil systemove nastavenie zvuku a v ktorom programe to nefunguje?
    • Re: nefunkcny mikrofon 30.12.2008 | 10:26
      Avatar georw Ubuntu 12.04  Používateľ
      nebudu to nahodou USB sluchadla s mikrofonom? Na to budes asi potrebovat specialny driver, ktory na linux nemusi byt.
      Hod sem vypisy z tohto:
      cat /dev/sndstat
      cat /proc/asound/cards
      arecord --list-devices
      • Re: nefunkcny mikrofon 06.01.2009 | 19:43
        Avatar blackee Ubuntu 9.10.,Win XP prof  Používateľ
        Nazdar nie su to obycajne sluchatka,

        Neviem preco to neslo, ale pred par dnami som mal dajake aktualizacie ... a vsimol osm si tam nieco zo zvukom. Ked sa to nainstalovalo skusil som mikrofon a bezi to ...
        preco to netusim ... ale ide :)
    • Re: nefunkcny mikrofon 24.02.2009 | 02:40
      jarda   Návštevník
      Mam stejny problem. V kmixu jsem zkousel kde co, i sem kouknul na alsamixer. Mikrofon tam slyset je, ale je to jak kdyz z neho uberete i 60db... proste je slyset slabe poklepani... Videl bych to na problem v ovladacich alsy...