konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie

Sekcia: Konfigurácia 08.01.2009 | 14:22
Avatar explorer   Používateľ
Zdravim vas mam taky problem momentalne pouzivam gOS vystriedal som uz vela distribucii , nehovorim ze gOS je dobry ale na kazdodennú prácu mi staci ,, Problem spociva vtom ze som si nakonfiguroval par priecinkov tak aby som ich obsah mohol upravovat a prezerat iba s právami roota , ale stvalo ma to ze ked som si ich otvaral s prikazom sudo ci gksudo priecinok sa mi dal otvarat istu dobu bez udania hesla , tak som hladal prikaz ktorim by som deaktivoval uz prihlaseneho roota , aby som znova pri prehliadani priecinka musel napisat heslo , som proste zaciatocnik , moja chyba je ze som si neprelozil presny vyznam prikazov co som zadaval , a toď : sudo password -l a podobne ide oto ze som asi deaktivoval hesla nielen na moj account ale aj roota , teraz mi pred prihlasovanim vyhadzuje hlašky ako " Your account has expired pleas contact your administrator" potom ďalej "The system administrator has disable your account" potom nabehne GDM a uz si mozem pisat hesla ake chcem ani jedno nejde ,, Je to uplne v passe? da sa stym este nieco robit? ďakujem za kazdu radu
    • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:01
      ---   Návštevník
      • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:09
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        mna by zaujimalo ako sa da predist tomu aby mi to spravil niekto iny

        jedine co ma napadlo je heslo na BIOS ale to zablokuje uplne pristup k pc ja chcem len aby nikto nemohol spustit single user mod (respektive upravovat grub menu)

        da sa to ??
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:12
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          este pridam ze BIOS heslo sa da vynulovat vybratim systemovej baterie respektive pouzitim slabej (odskusane na 2 PC, u NTB som sa k tej baterke nedostal)

          zistil som to ked sa mi samo od seba zmazalo heslo na biose, vymena baterie to vyriesila
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:21
            ---   Návštevník
            zakazat v biose start z CD, potom heslo do biosu a heslo do grubu
            • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:23
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              takze na grub sa da dat heslo, okaje idem zistit ako, pripadne napiste ak niekto viete z hlavy

              inac heslo na biose mam
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:25
            Avatar igor   Používateľ
            explorer:

            klikni na ten link co ti poslal kamarat ako odpoved hned pod tvojou otazkou. Najdes tam postup

            Boot Linux into single-user mode

            1. Reboot the machine.
            2. Press the ESC key while GRUB is loading to enter the menu.
            3. If there is a 'recovery mode' option, select it and press 'b' to boot into single user mode.
            4. Otherwise, the default boot configuration should be selected. Press 'e' to edit it.
            5. Highlight the line that begins with 'kernel'. Press 'e' again to edit this line.
            6. At the end of the line, add an additional parameter: 'single'. Hit return to make the change and press 'b' to boot.

            Brano:

            Vo vseobecnosti plati, ak ma niekto fyzicky pristup k tvojmu pocitacu, tak ma pristup ku vsetkemu. Jedno z rieseni by mohlo byt sifrovat disk.

            Ak by si ale chcel predist tomu, ze ti niekto nabootuje tvoj pocitac v single user mode, mozes nastavit GRUB tak, ze bude aj v single user mode pytat heslo na roota, pripadne mozes nastavit v GRUBe aj zavadzanie OS po zadani hesla.
            • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:30
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              jj uz viem dakujem, prave to studujem ako na to
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:38
                Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                menu.lst:
                ## password ['--md5'] passwd
                # If used in the first section of a menu file, disable all interactive editing
                # control (menu entry editor and command-line) and entries protected by the
                # command 'lock'
                # e.g. password topsecret
                ## password --md5 $1$gLhU0/$aW78kHK1QfV3P2b2znUoe/
                # password topsecret


                ak som dobre pochopil ak to odkomentujem (to poslende password topsecret) v prvej sekcii (tam kde to je) tak byde pytat heslo (ktore je topsecret) pre vsetky grub entries v ktoych pridam parameter lock

                opravte ma ak sa mylim


                ale neviem ako nastavit aby si pytal heslo roota po otvoreni recovery modu(single user modu)
                Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 16:01
                  ---   Návštevník
                  to heslo je $1$gLhU0/$aW....atd. , to je heslo ktore si vygeneroval v grube pozri sem
                  • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 20:32
                    Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                    dakujem medzicasom som nasiel nieco podobne ale tento navod je strucnejsi a lepsi (prikazom grub-md5-crypt)

                    a nedalo by sa danu volbu upravit len proti editovaniu ??
                    Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:17
        Avatar explorer   Používateľ
        mozes mi presne poradit ako by som to mal cez ten grub spravit?
        • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:22
          Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
          namiesto klasickeho prihlasenia si v grube vyberies SINGLE USER MOD alebo RECOVERY MODE

          to ta prihlasi ako roota rovno do konzoly
          tam pomocou prikaz passwd zadas heslo rootovi alebo userovi (passwd menousera)

          a restart a HOTOVO
          Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
          • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:49
            Avatar explorer   Používateľ
            nouž som vytvoril tie heslá ale teraz mi hned po napisani hesla v prihlasovacom okne vypíše user accoun has expired co stym?
    • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 15:50
      Avatar Lubos ubuntu  Používateľ
      Ak sa nemilim tak tymto prikazom sudo password -lsa iba zalockuje acc. Potom staci iba sudo password -u. Ale neviem ked si to zalockujes cez sudo ci sa to da unlock. Potom jedine iba reset hesla pomocou brubu. Navod vid vyssie. Akurat ja som to skusal tam som musel po nabootovani v sigel user mode (recoverymode):
      1. primontovat disk
      2.zmena hesla
      3.sync (to ti ulozi vsetko z cache do hdd)
      4.restart
      a zaspal so svojim starym joystickom v ruke...
      • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 16:02
        Avatar explorer   Používateľ
        nouž som vytvoril tie heslá ale teraz mi hned po napisani hesla v prihlasovacom okne vypíše user accoun has expired co stym?
        • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 16:10
          ---   Návštevník
          man passwd
          -u, --unlock
          Unlock the named account. This option re-enables an account by
          changing the password back to its previous value (to value before
          using -l option), and by resetting the account expiry field.


          staci? dufam ze ano
        • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 16:14
          ---   Návštevník
          a ked ti tak vadi tych 15 minut co sa da pouzit sudo bez hesla, tak si to zmen na 0 minut diskusia
          • Re: konfiguracia sudo mi znemoznila prihlásenie 08.01.2009 | 16:53
            Avatar explorer   Používateľ
            Ďakujem všetkym problem vyriešený