zdielanie priečinkov v openSUSE 11.10

Sekcia: Konfigurácia 11.01.2009 | 05:10
mino   Návštevník
potreboval by som pomoc ako mám v openSUSE dať zdieľať priečinok..
ked si nejaký vytvorím. pravým na nho kliknem a potom vlastnosti a zdielanie a dám zdielať vyhodí mi že potrebuje pridať nejaké oprávnenia alebo čo je to.. to odkliknem že ,,add the permissions automatically,, a nič sa nestane...

tak neviem
    • Re: zdielanie priečinkov v openSUSE 11.10 11.01.2009 | 15:06
      dusan   Návštevník
      Takže začneme tým že si nainštaluješ samba-client. V prípade ak je v sieti už nejaký server to bude stačiť.
      V yaste sa to určite dá naklikať.

      Potom môžeš začať zdielať ako vo widows(t.j. kliknutím na priečinok v kde/gnome).
      Na nastavenie zdieľania v KDE/gnome sú potrebné práva root (čo sa my trochu nepáči) ale potom si to nastavíš tak aby to fungovalo bez hesla admina.

      Ak v sieti nieje žiadny server musíš si ho vytvoriť a nakonfigurovať. samba-server. Bohužial mandriva má dobré klikátko na konfigurovanie takže podrobnosti neviem.

      Lepšie je samozrejme zdielať pomocou nfs. (bohužiaľ to samozrejme nezvládajú Windows) až tak sa windowsu nerozumiem.

      Skús použiť man samba-server alebo yast v suse.
      • Re: zdielanie priečinkov v openSUSE 11.10 11.01.2009 | 19:19
        mino   Návštevník
        nainštaloval som ten samba client. mal som tam už aj samba server ale cez ten mi to nejako nešlo.. po nainst. samba client. som to spustil niečo odfajkol, potvrdil a už to ide...


        tak dík...