problem s particiou

Sekcia: Konfigurácia 17.01.2009 | 17:51
Avatar avalanche   Používateľ
Cavte .
Som taky polonovacik s linuxom, presnejsie s ubuntu.
Nainstaloval som si ho na HDD , ale predtym som tam mal WIN, teda stale by som ho tam mal mat;
NO a tu je moj problem, Moj HDD bol rozdeleny na 2 casti, Systemova a na DATA cast.
Tie sa mi zobrazovali vo WINe v pohode.NO ale ked som isiel instalovat Linux, tak som tam nasiel jednu partiicu, ktora sa mi nezobrazovala no WINe.
TAk som si ubuntu nainstaloval tam.
DAl som pri instalacii taky zavadzac,ktory mi dal na vyber, aky Os chcem spustit.
ALe ked to gr. prostredie ukazalo, bola tam moznost aj na ubuntu ,a aj na XP. ale Xp sa jednoducho nedalo spustit.Neviem preco, ale ked som ho xcel spustit. blikla tabulka, ze sa to spusta, asi na 0.5s a to bolo vsetko a ostal som pri vybere.
Potom som este raz preinstaloval ubuntu , ale uz som ten zavadzac neinstaloval , takze ani som nemal moznost WIN spustit.
Chcem poukazat na to, ze na HDD som musel mat tri particie a 2 boli- SU NTFS ale Systemovu particiu som vobec nevidel v ubuntu , a datovu som videl, ale nemohol som sa do nej dostat.nemohlo ju otvorit.
A teraz som xcel sa dostat so systemovej particie cez iny HDD. ale mi ju neukaze, ukaze mi DATOVU , ale systemovu nie, ale ked sys. particia je NTFS< tak som s nnou nemohol nic predsa urobit,ze??
Poradte nejaky postup, kt .by sa dalo k nej dostat , mam tam nejake foto , dokumenty a pod.
Pri pristupe z ineho HDD mi ukaze 2 disky, z toho ked kliknem na prvy, tak jedina moznost , ktoru mi ponuka je ta, ze " disketa v jednotke je nenaformatovana, chcete ju naformatovat teraz? "
Je to otvarane vo WIndowse, xp,
nenasiel som cestu , ako sa tam dostat, viete nejako poradit, co s tym????
P.s nemozem si byt na 100% isty,z e som nepreinstaloval moj systemovy disk s ubuntu, ale pochybujem, kedze prvy krat pri spustani mi ponukalo aj moznost spusiti XP.
Sorry za dlhe citanie, snad som to dobre popisal,
Tesim sa na odpovede / rady
Ahojte
    • Re: problem s particiou 17.01.2009 | 19:45
      ---   Návštevník
      no v tomto popise sa vyznat ,na to treba zazracnu gulu:-)
      takze este raz , kolko mas HDD?
      Takze mas C a D: disky na HDD1. Otazka je na ktory disk si nainstaloval ubuntu (jeho oznacenie je potrebne vediet-od toho sa odvija nastavenie Grubu a pripadne aj kde si instaloval zavadzac)? Po instalacii ubuntu sa vies do neho dostat?
      Ubuntu by nepridalo (aspon som o tom presvedceny) do ponuky windows keby si pri instalacii ubuntu zmazal disk "C:".
      • Re: problem s particiou 17.01.2009 | 20:41
        Avalanche   Návštevník
        NO ja mam len jeden HDD.
        Na nom boli normalne vytvorene 2 disky, C a D, ktore su obidva NTFS, a ked som siel nainstalovat 1. krat ubuntu, tak okrem nich tam bola nepouzivana particia, ktoru som nenaformatoval a do nej som nainstaloval ubuntu, muselo to tak byt, lebo ten disk D mam , a Prvy krat po nainstalovani ubuntu mi zavazdac dal na vyber, ci chcem spustii Ubuntu alebo XP, takze do C disku som tiez nemohol nainstalovat linux.
        Az po druhej instalacii ubuntu som asi zly zavadzac nainstaloval a uz len ubuntu spustalo.
        Kde som nainstaloval zavadzac??? tak to neviem ale muselo to ist automaticky, lebo ja som tu nerobil vobec nic.
        Len co teraz, aby som nasiel ten DISK C??????? ak na to?
        • Re: problem s particiou 17.01.2009 | 21:24
          ---   Návštevník
          obnov si teda windowsacky zavadzac cez CD s windowsom, a budes vidiet na com si. Cize nabehni ako do normalnej instalacie win , daj konzolu pre zotavenie (stlac R ako recovery console), to ta hodi do konzoly a tam pouzi prikazy fixboot a fixmbr, po restarte uvidis dielo skazy (alebo nabehnes do win:-)


          ak sa to podari a win zostal na svojom mieste, instaluj ubuntu s rucnym (manualnym-) delenim disku. (tusim posledna moznost v tej ponuke), najprv oddel mensiu particiu pre swap , cca velkost RAM ,alebo menej , podla toho kolko RAM mas a ci planujes hibernovat komp) a zvysok ako root particia s ext3 sub. systemom, pripojny bod= "/"
    • Re: problem s particiou 17.01.2009 | 19:57
      WlaSaTy   Návštevník
      Hm, ta schovana particia, to nebola nahodou zachranna oblast disku s instalackou wirdosu?

      To by bolo treba potom nejak inak osetrit zavadzanie systemu.