Zmensenie Windows particie

Sekcia: Konfigurácia 17.02.2009 | 19:50
Avatar lubos679   Používateľ
Tak...
dnes sa nas ucitel pytal sa ziakov, ci nahodou nevieme, ci existuje nieco ako emulator Linux programov pre Windows. Povedal som mu ze som nikdy o nicom takom nepocul (existuje to)?
Zevraj potrebuje spustit nejake Linuxacke programy (pravdepodobne dost stare), ktore by mu ulahcili pracu. Pouziva Windows XP a tak som mu povedal, ze pri instalacii napriklad Ubuntu si moze zmensit Windows particiu a na vzniknute volne miesto nainstalovat Ubuntu.
Tak ze to ide skusit...
chcem len radu...je nejaka pravdepodobnost ze zmena velkosti particie znefunkcni tuto particiu a bude treba format? To by zrovna poteseny nebol...
Alebo je lepsie nainstalovat Ubuntu cez Wubi? Pri tom tiez nehrozia nejake problemy?
Ake su vyhody/nevyhody Wubi a normalnej instalacie?
Pretoze hovoril ze by nerad prisiel o data...osobne som instaloval Ubuntu uz na vsetky mozne sposoby, myslim ze cez Wubi nejake nebezpecenstvo nehrozi, ale u zmensovani Windows particie si myslim ze uz hej......aj ked neviem, vy ste odbornici.

No a inak dik Stanovi za manual. Chcel aj nejaky manual a bol dost prekvapeny ze Ubuntu ako aj manual je poslovenceny. Takze mu ho tam pribalim v pdfku...

    • Re: Zmensenie Windows particie 17.02.2009 | 20:15
      Avatar modzog Centos, Ubuntu  Používateľ
      Wubi nepoznam takze v tomto neporadim.

      Pri zmensovani particie je vzdy riziko ze uz windows nerozbehnes takze treba pred samotnou operaciou urobit poriadnu zalohu. Samotne zmensenie particie NTFS vedia len tretostranne produkty nie win samotny.

      Co sa tyka toho linuxu do windows tak existuje cygwin ktory sa nainstaluje priamo do winu a potom mas k dispozicii linuxove prikazy aj na windowse. Pod cigwinom sa da rozbehat vselico aj ked neviem ci zrovna tie jeho programi.

      Kazdopadne keby som ja potreboval robit nieco take tak radsej nainstalujem do toho winu VMWare server ktory je zadarmo (nie open source) a do toho vmware nainstalujem linux. Pri tomto rieseni moze mat oba systemy zapnute v rovnakom case a dokonca na rovnakej sieti.
      • Re: Zmensenie Windows particie 17.02.2009 | 20:30
        Avatar lubos679   Používateľ
        Dobre diky. Urcite mu poradim "cigwin", nech pogoogli, a tiez virtualizaciu.
        A este otazocka...
        nikdy som neinstaloval Linux na notebook, on ma nejaky Asus...
        myslim ze tento/ alebo nejaky podobny.
        Je problem s ovladacmi?
        Ak sa predsa len rozhodne si ho radsej nainstalovat....
        • Re: Zmensenie Windows particie 17.02.2009 | 22:32
          Avatar modzog Centos, Ubuntu  Používateľ
          Problemy s HW mozu byt ale neviem ti povedat ci on na tom konkretnom notebooku dake bude mat.
          HW je vzdy riesitelny nech tam ma cokolvek. Len niekedy sa clovek trosku potrapi :)
    • Re: Zmensenie Windows particie 17.02.2009 | 20:25
      Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
      Ja mam pocit hraniciaci s istotou ze o data na win particii pride :D alebo :( pre teba. cygwin by mu mohol pomoct ale musel by prekompilovat pod windowsom tie programi, co sa da ale ma to iste obmedzenia.
      • Re: Zmensenie Windows particie 17.02.2009 | 20:31
        Avatar lubos679   Používateľ
        No je to mozne, ale dufam ze ked mu to presne popisem tak o ne nepride.... :-D
        hmm....dobre aj na toto ho upozornim.
      • Re: Zmensenie Windows particie 17.02.2009 | 22:26
        Avatar modzog Centos, Ubuntu  Používateľ
        Treba spravit zalohu a nepride o nic hoc by to cele sformatoval
        • Re: Zmensenie Windows particie 17.02.2009 | 22:37
          Avatar lubos679   Používateľ
          No to je jasne, ale vysvetli mu to.... :-D
          Uz som zabalil 2CD + navod od Stana na flashke. Tak bud nainstaluje alebo bude virtualizovat...
    • Re: Zmensenie Windows particie 17.02.2009 | 23:49
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Chcem ešte pripomenúť, že kvôli minimalizácii možnosti narušenia NTFS partície pri zmenšovaní TREBA predtýmvšetkým vo Windows spustiť defragmentáciu NTFS disku, nastaviť pri budúcom štarte check a automatickú opravu chýb, reštartovať PC-NB nechať prebehnúť všetkých 5. fáz checkovania disku (prípadné chyby sa opravia), nechať nabehnúť Windows a až potom PC-NB reštartovať a začať z Ubuntu CD to zmenšovanie NTFS partície a všetko prebehne v poriadku.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Zmensenie Windows particie 18.02.2009 | 19:59
        Avatar lubos679   Používateľ
        Nakoniec sa rozhodol ze si to spravi cez Wubi, cize instalacia rovno z Windowsu, ale toto sa mi zide, ked budem zmensovat napriklad doma (sem tam to robim, zatial sa nic nepobabralo),tak zdefragmentujem a ocheckujem...dikes.
    • Re: Zmensenie Windows particie 18.02.2009 | 20:16
      Avatar milboy Ubuntu so znakom ElementaryOS  Používateľ
      Linux do windowsu je napr. http://www.colinux.org/ http://topologi-linux.sourceforge.net/ alebo uz spomenuty cygwin
      skusam vsetko....už stovka distribúcií za tie roky a vedomosti žiadne.. Prečo linux?
      • Re: Zmensenie Windows particie 18.02.2009 | 20:52
        Avatar lubos679   Používateľ
        No ten cooperative linux vypada zaujimavo...zazalozkoval som si ho, ak sa mu nepodari nainstalovat to cez Wubi (:-D), tak mu poviem o tomto....