Správny výber Linuxu

Sekcia: Ostatné 04.03.2009 | 13:11
Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
Dobrý deň prajem...
Tak chcel by som sa Vás opýtať aký Linux by som si mal dať keď mám taký NB
Procesor: Intel® Core™2 Duo CPU P8400 @ 2.26GHz
Pamäť (RAM): 4,00GB
Grafika: NVIDIA GeForce 9300M GS 512 MB
Počul som, že sú aj 64 bitové Linuxi a tak aby som nemal 2 GB len pre srandu tak by som chcel 64 bitoví.
Mal by to byť Ubuntu preto lebo iba v tom som zatiaľ pracoval (8.04), ale zdalo sa mi to dajaké iné ako keď som videl na Youtube.
No ako ste už asi zistili tak mám Notebook a tak by som chcel aby mi na ňom fungovala Wifi, WebCamera, FingerPrint, TouchPad, HotKeys, a ostatné veci.
Plusy, ktoré by som chcel aby tam fungovali tak to je MS Office 2007, to by som už aj nejako spojazdnil, ale potrebujem aj Photoshop CS3 a výší aby sa na tom dalo rozbehnúť a to je tak všetko čo používam hry bohvieako nehrávam už skoro vôbec.
Tak akú architektúru Linuxu by som si mal sosnuť (Ak si myslíte, že 64 bitové sú chybne ako je to vo Win tak sa aj zmierim s 32)
Bol by som Vám strašne vďačný keby ste mi pomohli, lebo ja to s Vistou nevydržím proste z XP sa to ešte dalo, ale Vista proste for ever. OMG)!
    • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 13:34
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      ahoj

      rozchodenie MS Office ci Photoshop nezalezi az tak moc na distribucii, to je skor vecou WINE a jeho "kamaratov".

      ak chces vyskusat nejaky system, mas ich zopar. niekto Ti povie Fedora, niekto Opensuse, niekto Ubuntu (ja poviem Greenie :P)... pozri nasu databazu znalosti:

      http://linuxos.sk/KnowledgeBase_show_entry/193/index.html
      • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 13:47
        Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
        No ja chcem Ubuntu, ale neviem aku architektúru
        ,lebo som čítal že ich je viac a chcem aby môj NB nebol obmedzovani akože by mi nešlo FingerPrint a pod...
        • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 14:05
          sokim   Návštevník
          ja by som skusil Linux Mint Felicia 64, alebo potom Felicia s KDE 4.2 akurat to vyslo
    • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 14:08
      Avatar chatpall   Používateľ
      nic v zlom, ale nemylis si pojem architektura a ovladace na jednotlive hdw sucasti pocitaca?

      poradim ti vytukaj si do googla produktove oznacenie tvojho notebooku a pozri sa ci sa nespominaju vo forach problemy s ovladacmi (ich dostupnost) na dane zelezo. popripade popozeraj stranky ktore sa venuju kompatibilite danych kusov zeleza s linuxom.

      drzim palce v dalsom linuxovani.

      P.S: ak mas pocit ze som ti neodpovedal na otazku, tak mozno je to preto lebo niesom technicka podpora :) ale na to prides casom.
      NERUSTE TENTO UCET!!!
      • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 14:12
        sokim   Návštevník
        http://www.linuxmint.com/download.php
      • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 14:24
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        linux notebook123 - hod toto do google (rada nie pre teba chatpall ale pre kolegu co sa na toto pyta)
        • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 14:58
          Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
          Tak našiel som celkom dobru stranku kde si vyberiete Linux aky chcete TU Len to že tam je viac SK jazykov a neviem, ktory si mám vybrať, ale to už je azda jedno. Dik, že ste sa mi snažili pomôcť. Dúfam, že niesu problemy zo 64bit systémom.
          • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 17:15
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            viac SK jazykov??? ak chces slovenske ubuntu tak si skus greenie, bezne ubuntu je medzinarodne, doinstalujes tam akykolvek jazyk.

            asi si ale myslel mirrori. a ci stiahnes to iste CD z bratislavy alebo z kosic, to je uplne jedno
    • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 15:27
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      >> aby tam fungovali MS Office 2007 aj Photoshop CS3

      Tieto dva programy su nativne pre windows, nie pre linux.

      To ze niektore windows-only programy bezia cez Wine je taky maly zazrak alebo skor demonstracia toho ze je to technologicky mozne, ale je to uplne bez zaruky. Nemal by si od toho nic ocakavat. Ked ti to po nejakej aktualizacii alebo v dalsej verzii alebo na inom pocitaci prestane fungovat, toto je normalny stav pri pouzivani Wine.

      Moja rada
      - alebo zostan u XP + MS Office 2007 + Photoshop CS3
      - alebo prejdi na Linux + OpenOffice/... + Gimp/Inkscape/...
      - alebo virtualizuj XP vo virtualboxe

      Použiť (raz alebo na vyriesenie konkretneho problemu) Win32 aplikaciu vo Wine je 100% v poriadku
      Pužívať (na seriioznu pracu) Win32 aplikaciu vo Wine je koledovanie si o problémy

      Ked sa ma niekto linuxu neznaly opyta ci sa daju spustat windowsove programy v linuxe odpovedam NIE. Ked chces pouzivat windowsove programy, pouzivaj windows.
      • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 15:43
        Avatar lubos679   Používateľ
        Presne tak nejak. Dobre si to napisal.
      • Re: Správny výber Linuxu 05.03.2009 | 10:15
        Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
        A co tak linux, a potom nejaky crossover office ak tie aplikacie naozaj potrebuje?
        Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
    • Re: Správny výber Linuxu 04.03.2009 | 15:46
      Avatar lubos679   Používateľ
      64bit je v pohode. Mohol by si mat problem maximalne tak s Flash playerom, ale Adobe uz vydal aj 64bitovu verziu (nejaku betu alebo co).
      Ak pracujes v Photoshope, ani nevidim moc dovod prechadzat na Linux. Ak si sa len zacal zaujimat o grafiku, a este v Photoshope toho vela nevies, vedz, ze existuje pre Linux program Gimp (nie vsetko s grafikou sa toci okolo photoshopu).
      Myslim ze Office 2007 by cez Wine mohol ist, ale v Linuxe mas aj OpenOffice. Ale to uz tu niekto pisal.
      Byt tebou, skusim Ubuntu, Greenie, a ak nebude ficat nieco, ako ma, skusil by som este Mandrivu 2009 (mala by mat dobru podporu pre notebooky).
    • Re: Virtuálne XP 04.03.2009 | 16:22
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Máš dobrý HW aj na virtuálne Windózy, :-)

      t.j. ak máš pri sebe originál inštalačku Windows XP (najlepší Windows všetkých čias, aj pred potopou) tak neváhaj, nainštaluj si 64-bit Linux (Fedora, Ubuntu, SuSe a pod) a spusti XP virtuálne, je to pre teba najlepšie riešenie, ktoré sa na Linuxoch používa najbežnejšie, lebo bez akýchkoľvek problémov do toho virtuálneho Windówzu pridáš akýkoľvek program určený pre Windows.
      Nezabúdaj na to...
      :-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Virtuálne XP 04.03.2009 | 19:49
        Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
        MS Office nie je moc dôležitý, aj by som ho vymenil za dajaký iný ale aby otváral súbory v MS Office. No a Photoshop ten musím mať koly škole lebo som grafik. A Office na otváranie učív a písanie učív. Tak ja vykášam ten virtual box a uvidím, ale mám Vistu a ta je taká...... že ani botovanie nechce zapnúť len keď tam vložím Vistu som aj skúšal cez Win, ale potom blokuje akosi tu inštaláciu.
        • Re: Virtuálne XP 04.03.2009 | 19:59
          Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
          No myslite, že je správne mať obydva OS a postupom času ten jeden vymazať keď prídem nato ako natom orzbehnuť všetko ?
          • Re: Virtuálne XP 04.03.2009 | 20:11
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Je to bežné, takzvaný dualboot sa používa v domácej praxi, keď manželka má WinXP a pán domu má Linuxík, je to teraz úplne bežné na slovakia železe, ktoré má okolo 1-2GB RAM-ky.
            Ale ty máš cestu otvorenú, 4 GB RAM, silný CPU, tak skôr-neskôr vyskúšaš virtual - výborne ho má spracovaný napr. Fedora, Ubuntu a iné....
            virtuál je variantná budúcnosť domácich OS, druhá je cloud s netbookmi...
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
            • Re: Virtuálne XP 04.03.2009 | 20:32
              Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
              Fu nechápem buď mi to nejako blokuje,ale nechce mi ho zapnúť nainštaloval, zreštartoval PC a nič znova len Vista. Neviete čim to bude?
              • Re: Virtuálne XP 04.03.2009 | 20:53
                Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                Teraz pomaly, pekne po poriadku...

                Akú linuxovú distribúciu (linux) si si to vlastne nainštaloval ?
                G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: Virtuálne XP 04.03.2009 | 20:57
                  Avatar Miloš Kolčák Ubuntu 9.04  Používateľ
                  Už mi to ide nie tak ako na XP, musím držať F8 na XP som nemusel a má Ubuntu 8.10
          • Re: Virtuálne XP 04.03.2009 | 20:30
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            osobne mam dualboot. co nejde v linuxe, to mam vo windows, jednoduche. a vo windows nemam nainstalovanu sietovu kartu.

            inak na pisanie pouzivam openoffice, ktory je podla mna lepsi ako ms office. teda aspon mne lepsie vyhovuje
            • Re: Virtuálne XP 12.03.2009 | 02:03
              Avatar trkota Ubuntu 10.10  Používateľ
              k tomu ze nabehne furt vista: ked zapnes komp, stlac F2 a dostan sa do biosu - tam si prestav bootovanie - na prve miesto si daj boot z dvd rom pomocou F6 sa mi zda ale to tam mas popisane....uloz zmeny, restartuj a nabehne ti instalacia Ubuntu alebo uz cokolvek ine chces. A k tomu officu cez wine - to by som radsej ani neskusal...neverim ze to bude funfovat poriadne, skus openoffice. A este ten odtlacok prsta: cekni toto
              Nachysteje uzenáče, na snídani jsem zpátky!
              • Re: Virtuálne XP 12.03.2009 | 10:15
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                mne to pisat nemusis :)

                ja som ms office 2000 cez wine rozchodil, a islo to OK, openoffice je vsak o dost lepsi
                • Re: Virtuálne XP 12.03.2009 | 11:07
                  Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
                  supeeer.. ing. hoferek to objektivne zhodnotil.

                  nahodil office z roku 2000 a porovnal s openoffice z roku 2008/9.

                  co tak trosku objektivity, Stano?

                  co tak porovnat openoffice 1.0 a ms office 2007? pre istotu na windowse a openoffice samozrejme cez cygwin. kto vyhra? hm?
                  http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
                  • Re: Virtuálne XP 12.03.2009 | 11:10
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    ms office 2000 bol vytvoreny v roku 1999, len tak btw :)

                    inak najcastejsie sa stale stretam s office XP, 2003 alebo 2000. 2007 vidim malokedy.

                    inak tu na liptove sa este dost casto najdu office 97, dokonca som ho videl na viste :)
                    • Re: Virtuálne XP 12.03.2009 | 14:15
                      Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
                      dobre, maju to tam, lebo maju licenciu na 97-ku a staci im. keby sa oem win98 dali preniest na novy stroj (a keby tam aj fungovali), tak si pis, ze tam nie je ani ta vista.

                      ale tak ci tak nemozes porovnavat dva baliky z tak rozdielnej doby. to je ako keby bol zastanca nissanu a porovnaval by si micru so skodou 120L. ved na liptove mozno niektori na takej este jazdia, tak preco nie?
                      http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
                      • Re: Virtuálne XP 12.03.2009 | 14:17
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        ale uz nevymyslaj. tak ci tak, cez wine sa niektore verzie ms office spustit daju - a cez specializovany softver ako napriklad crossover pojdu snad vsetky verzie
                        • Re: Virtuálne XP 12.03.2009 | 14:35
                          Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
                          otazka ale znie, ze naco? licencia (plna, nie nejake detske ci na nekomercne pouzitie) office stoji podstatne viac ako licencia oem windowsu. takze ten, kto ma na office, ten ma aj na windows. a bude mat stabilnu konfiguraciu. nie nejake pochybne pouzivanie wine, kde si nikto nie je isty legalnostou (najma co sa tyka potrebnych kniznic, fontov, ...)

                          nenabadam na pouzivanie windowsu, ale niektore kombinacie myslienok ludi ma vedia poriadne udivovat.
                          http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
                          • Re: Virtuálne XP 12.03.2009 | 17:34
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            no bacha, oem verzia windows je lacna, no krabicova stoji ovela viac.

                            tak ci tak, kombinacia windows + ms office je fajn. a tiez je dobra kombinacia windows a openoffice a linux a openoffice. hlavne rozdiely su v tomto pripade v peniazoch
                            • Re: Virtuálne XP 12.03.2009 | 18:35
                              Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
                              a naco ti je krabicova?

                              priklad. ak si si kupil pocitac zhruba v dobe vydania Win XP (2001-2002), nebol v roku 2007 uz pomaly cas na vymenu? Ano, bol. A ak nie, tak urcite ten cas pride teraz, zhruba v obdobi vydania Win7.

                              takze naco krabicovka? potrebujes to na X pocitacov pocas zivotnosti systemu? podotykam, ze pokial sa ti poskodi nejaky komponent, tak ti system s novym samozrejme aktivuju. takze, ano OEM je lacna verzia a zaroven pre 99.9999 percenta uzivatelov dostacujuca.
                              http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
    • Re: Správny výber Linuxu 12.03.2009 | 18:04
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      odporucam Linux 2.6.x
    • Náhrana Greenie 31.08.2012 | 21:20
      Avatar ekonom1   Používateľ
      Zdravím Vás
      ja mam tiež otázku trochu k tejto téme:
      Linux Greenie už zanikol, nepokračuje sa v nových verziách.

      Existuje nejaká verzia, ktorá nahradí Grenie, zo všetkými jeho výhodami?


      Myslím, konkrétne na tieto výhody:
      -hneď po inštálácii je pridaná mena prepínania jednotlivých operačných systémov (prepínanie Linux, Windows)
      -slovenský Open Office so slovenským slovníkom
      -vstavané základné programy


      • Re: Náhrana Greenie 31.08.2012 | 21:38
        Avatar default Debian  Používateľ
        1. grub, to ma skoro kazda distribucia, ak sa sam neukaze mozes ho vyvolat stlacenim shift predtym nez zacne bootovat system, a ked to chces vidiet stale, tak to kludne mozes nastavit, aby sa ti to vzdy objavilo
        2. to je snad samozrejmostou v kazdom distre, inac nechapem preco open office, ked uz tu mame libre, do toho chod skor
        3. zakladne programy, to neviem presne co myslis, ale ak prehliadac, prehravac videii , hudby, napalovaci software , etc ...
        tak to ma kazde distro ktore je v zozname ktory pisem nizsie

        do tvojeho vyberu spadaju podla mna tieto distribucie (+ mala narocnost):
        -ubuntu
        -ubuntu derivaty
        -linux mint
        -fedora
        -opensuse

        kedze si zvyknuty na greenie, nebude mat od neho daleko ubuntu a jeho derivaty vratane linux mintu, no velka otazka je skor uzivatelske prostredie, predpokladam ze si bol zvyknuty na gnome2 , teraz v ubuntu najdes unity, v linux minte najdes "skoricu" , alebo mate, ktory je sice uplne ako gnome2 no nieje moc stabilny (aspon podla mojeho nazoru), ale samozrejma aj ubuntu aj dalsie distra maju aj dalsie prostredia, ja osobne na tvojom mieste by som isiel do Xubuntu 12.04 LTS , pretoze: splna to vsetky tvoje podmienky, + xfce je nenarocne prostredie podobne gnome2 a tiez sa da fajne prisposobit, a kedze tam nieje moc velky rozdiel nemal by si mat s prechodom problem
        R.K
      • Re: Náhrana Greenie 31.08.2012 | 23:40
        Avatar ekonom1   Používateľ
        ďakujem veľmi pekne Radovan za rozsiahle a užitočné informácie
      • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 02:03
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        Greenie zanikol? žiaľ, túto vec musím aj oficiálne potvrdiť.

        to, o čom píšeš, má hocičo. Aj keď niekedy škrípem zubami, používam mint.
        • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 09:46
          Avatar default Debian  Používateľ
          myslim ze nemas kde, dakto ti dal zas dole domenu ;)
          R.K
          • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 10:40
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            doména je maličkosť, to sa urobí kľudne na inej adrese. alebo dám kolonku linux v knižnici :)
            • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 11:21
              Avatar default Debian  Používateľ
              :D
              R.K
          • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 12:09
            Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ
            Greenie linux nezanikol, o to sa este postaram ;-)
            Bezi to na domene http://greenielinux.org/
            Problemy riesime na chate: http://greenielinux.org/chat
            http://www.itkids.sk/
            • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 14:34
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              na chate i na chate :) povedz o nej niečo :)
              • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 15:29
                Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ
                Ta chata je skor penzion ;-)

                http://www.greenielinux.org/linuxovy.vikend/
                http://www.itkids.sk/
            • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 16:25
              Avatar default Debian  Používateľ
              a co chces robit BAKY? chystate sa pokracovat vo vyvoji?
              R.K
              • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 17:06
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                teoreticky je možné hocičo, len dosť je to aj o čase. chcelo by to nafukovacie dni, tie 24 hod sú akési... čo ja viem...
                • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 18:30
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  :D tak toto bolo dobre, inac stano, keby si chcel pomoct tak napis , mohol by si ma zasvatit do tajomstva tvorby greenie linuxu
                  R.K
                  • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 19:01
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    tam veľa tajomstiev nie je a priamo tu na LinuxOS je článok, kde je toho veľa popísaného
                    • Re: Náhrana Greenie 02.09.2012 | 20:03
                      Avatar janek-m Ubuntu 22.04  Používateľ
                      Mňa osobne by pokračovanie vývoja Greenie Linuxu ppotešilo. Používal som toto distro na PC aj na NTB a maximálna spokojnosť. :))
              • Re: Náhrana Greenie 03.09.2012 | 02:40
                Avatar Baky Linux Mint 20 a Deepin 20  Používateľ
                Tak ... idem sa aspon o nieco pokusit, prve pokusy uz mam za sebou a celkom sa mi to pacilo ;-) V kazdom pripade nove Greenie nebude hotove skor ako v novembri 2012 a bude to 64 bit only ... myslim, ze uz je nacase kaslat na 32 bit platformu ;-)
                http://www.itkids.sk/
                • Re: Náhrana Greenie 03.09.2012 | 11:28
                  Avatar default Debian  Používateľ
                  jo 64-bit, konecne :)
                  R.K