mac adresa

Sekcia: Hardware a Drivery 05.03.2009 | 15:20
milan   Návštevník
Chcel by som sa spýtať či je normálne hw mac adresa u integrovanej sieťovej karty na Nvidia čipsete MCP65 je 00:00:00:00:00:00. Používam DreamLinux , srdcom vlastne debian Lenny. Pri bootovaní za zastaví asi na 30s, pri výpise že forcededth detekoval mac adresu 00:00:00:00:00:00 a že si mám skontrolova hardware. Keď nabehne tak mu systém vygeneruje mac adresu napr. v tvare 00:00:6c:38:cc:27 a pridelí mu rozhranie eth1 namiesto eth0. A takto to ide stále dokola. Vo Win Vista vidím že ta mac adresa je fakt 00:00:00:00:00:00. Pred časom so updatoval BIOS, ale nie som si istý či to s tým môže súvisieť.
    • Re: mac adresa 05.03.2009 | 17:09
      WlaSaTy   Návštevník
      Mac adresa ma obsahovat identifikaciu vyrobcu, typove oznacenie produktu a cast serioveho cisla a tym padom ma byt (takmer) unikatna. Tomu tie nuly nezodpovedaju, ale skor poukazuju na to ze flash biosu premazal CMOS na sietovke kde je dana MAC adresa samymi nulami.

      Skus ci nemas moznost tu MAC adresu nastavit v BIOSe.
      • Re: mac adresa 05.03.2009 | 21:08
        milan   Návštevník
        v BIOSe nič nie je
        • Re: mac adresa 06.03.2009 | 00:11
          Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
          Nemas nahodou HP DV6000 ? Ja mam stejny problem ale da sa to vyriesit velmi jednoducho.
          • Re: mac adresa 06.03.2009 | 10:32
            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
            Ako ?
            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: mac adresa 06.03.2009 | 11:43
            milan   Návštevník
            áno mám notebook z tejto série dv6655ec
        • Re: mac adresa 06.03.2009 | 11:42
          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
          Tak potom skusit si tam napalit svoju MAC adresu, vo win je na to nejaky nastroj a v Linuxe je na to prikaz. Len uz bohuzial ho neviem. Skusim niekde pohladat.
          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
        • Re: mac adresa 06.03.2009 | 11:43
          Avatar Miloš Linux Mint, Ubuntu studio  Používateľ
          Tak potom skusit si tam napalit svoju MAC adresu, vo win je na to nejaky nastroj a v Linuxe je na to prikaz. Len uz bohuzial ho neviem. Skusim niekde pohladat.
          http://necyklopedia.wikia.com/wiki/Linux
          • Re: mac adresa 06.03.2009 | 11:59
            milan   Návštevník
            v linuxe sa to dá cez ifconfig, ale to je sw nástroj a nie hw
            • Re: mac adresa 06.03.2009 | 12:56
              Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
              Takze, ako prve to ze linux ti stale meni meno zariadenia eth0,1,2. je v tom ze on meno sietovej karty prideluje podla mac adresy, ale kedze on si pri boote systemu spravi random mac a tu zapise, takze po restarte hlada zariadenie pre tu mac adresu co si vygeneroval, ale hladaju marne lebo jeho prava mac je 00... .

              Solution pre stale menenie mena karty (aspon pre moj debian) je v subore:
              /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules alebo aspon dako tak by sa mal volat. Tam potom vymaz/zakomentuj # riadky co generovalo po kazdom restarte, tj nakonci bude nieco ako NAME="eth1,2,3..." a uprav si riadok s prvym povodnym menom sietovky (asi eth0 predpokladam ) takto:
              SUBSYSTEM=="net", ACTION=="add", DRIVERS=="forcedeth*", ATTR{type}=="1", KERNEL=="eth*", NAME="eth0"
              Tak a teraz sa ti uz meno sietovky nebude menit.

              Dalej sw zmena mac adresy v linuxe :
              # ifconfig ethX hw ether ma:ca:dr:es:a0:00
              Ale ak by si chcel aby sa ti menilo po restarte na to si musis spravit script po spusteni a tam napisat ten riadok. Ale da sa to aj inac a to v subore:
              /etc/network/interfaces kde pridas
              auto ethX
              iface ethX inet dhcp
              hwaddress ether ma:ca:ad...

              Hw zmena mac v linuxe sa delaje pomocou ethtool, ale predpokladam ze ti to editovat nepojde pretoze to bude potrebovat nejaky ten patch do kernelu, ktorym to tiez nevyriesis, lebo tieto HPcka si ziskavaju mac adresu z UUID to jest nejaky universal indentificator ktory je zapisany v biose. Pred par dnami som pisal o do suppotru do HP tak som zvedavi ze co mi povedia.
      • Re: mac adresa 06.03.2009 | 13:32
        Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
        Asi ani tak nie flash BIOSu ako to, že to flashoval z prostredia predchodcu Matky Všetkých Vojen. Ďalší užívateľ "vreten" po flash orgiách z Visty má tiež nulovú MAC adresu na svojom HP Pavillon, pozri.
        G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
    • Update 06.03.2009 | 12:54
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Doporučujem ti skúsiť pre-inštalovať posledný update pre tvoj sieťový subsystém odtiaľto.
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Update 06.03.2009 | 13:00
        Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
        A to 30 sekundove zastavenie je predpokladam pri waiting for /dev to be fully populated, je ties koli sietovke. Ono ti to prestane robit ked zmenis to /etc/udev/rules.d/70-persistent-net.rules.
      • Re: Update 06.03.2009 | 13:12
        milan   Návštevník
        to je odkaz na win ovladače wirelless, ja mám ethernet Nvidia a linux!
        • Re: Update 06.03.2009 | 13:14
          milan   Návštevník
          skúsim, ale mne to neprideľuje eth1, eth2 ..., ale stále len eth1 s inou mac adresou
          • Re: Update 06.03.2009 | 13:15
            Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
            To je jedno, ale vyriesi to 30 sekundove cakanie
        • Re: Update 06.03.2009 | 13:18
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Lenže vo svojej otázke píšeš niečo iné:

          "Vo Win Vista vidím že ta mac adresa je fakt 00:00:00:00:00:00. Pred časom so updatoval BIOS, ale nie som si istý či to s tým môže súvisieť." :-) :-) :-)
          Tak si tie VŠETKY Windóze updaty nainštaluj priamo z Linuxu, postup som uvádzal v databáze znalostí tunaka.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Update 06.03.2009 | 13:52
            milan   Návštevník
            Takže 30s zastavenie to nerieši, rieši to len zmenu eth0 na eth1, teraz si už zachováva stále eth0. Problém je na 100% v BIOSE tam je fakt to UUID samé 0 a neviem k čomu by mi boli windows updaty to vyrieši len update BIOSu.
            • Re: Update 06.03.2009 | 13:58
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Prečítaj si poriadne to doporučenie.

              Ešte raz si z Linuxu pre-inštaluj (t.j. pre-flashuj) Tvoj BIOS update daný výrobcom. Odkaz na celý postup máš tu.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: Update 06.03.2009 | 14:21
                milan   Návštevník
                re-flash BIOSu F.31 nič nerieši a staršiu verziu nemám a na webe už nie je. Jedine že by ju nejaká dobrá duša mala na svojom compe. Odpoveď zo slovenskej podpory HP je: vymeňte základnú dosku, sú to to ale riadny blbci, majú naučených 5 viet a tie stále omielajú dokola.
                • Re: Update 06.03.2009 | 15:05
                  Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
                  tie updates biosu su naprd, ale na Hp sa to uz riesilo na ine produkty a tam sa pouzival najaky UUID_gen program.
                  • Re: Update 06.03.2009 | 15:10
                    Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
                    No takze este je tu par moznosti:
                    1. programik phlash16 ktory udajne vie vygenerovat a zmenit toto uuid na dv6/9..
                    2. phoenix bios editor a v nom som nasiel toto UUID a pravdaze to boli same 0 ale ake si mam dat teraz ?
                  • Re: Update 06.03.2009 | 15:52
                    Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                    http://publib.boulder.ibm.com/infocenter/systems/index.jsp?topic=/com.ibm.aix.cmds/doc/aixcmds5/uuid_gen.htm
                    G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                    • Re: Update 06.03.2009 | 21:26
                      milan   Návštevník
                      to vyzerá na dosť brutálny zásah. Zapisovať do ROM, určite sa môže niečo pomrviť. Máš niekde ten phoenix bios editor, ak áno poslal by si mi ho na mail: airdesign@zmail.sk. Ale nerozumiem tomu ako vygenerovať to UUID. Ak by si s tým nejako pokročil daj vedieť.
                      • Re: Update 07.03.2009 | 02:25
                        Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
                        Dnes sa s tym bavim cely den, ked nieco poriesim tak ti dam vediet
                        • Re: Update 07.03.2009 | 15:28
                          Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
                          Takze som dospel k zaveru ze sa to asi da cez tento program.Stiahol som ten program. Napalil som boot dos cd. Na usb som nahodil ten program a este aj moj bios.wph, ale to aby mi to zmenilo uuid som nedosiahol. Nepustaj ten program bez parametra !!! lebo ti automaticky flashne bios.wph na romku. Mne sa to stalo aj som sa zlakol ale notas mi zatial ide. Potom som sa pokusal zmenit to uuid prikazom> phlash16 /x /s /uuid ale neslo to, nieco to spravilo a potom sa vypol pc, mozno bolo treba zmenit /mode=X, ale nenasiel som k tomu navod. Ale v options som nasiel nieco takze ze ti vygeneruje UUID ale ulozi ho len do bios.wph, ale to som neskusal. Takze predpokladam ze treba to uuid zmenit len do suboru a potom treba preflasovat bios + nejake options na zmenu inych veci.Mate nejake navrhy??? A S TYM PROGRAMOM OPATRNE !!!
                          • Re: Update 07.03.2009 | 15:38
                            Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                            Úprimne,
                            radšej už nerob nič, lebo si koleduješ (koledujete) naozaj o výmenu matičnej dosky na tvojom laptope.
                            G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                            • Re: Update 07.03.2009 | 18:36
                              Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
                              Este je v zaruke :-D
                              • Re: Update 07.03.2009 | 20:06
                                milan   Návštevník
                                ja som už mimo záruky, takže to radšej ani skúšať nebudem, budem to musieť nejako strpieť. Ale stále mi nedá pokoj jedna vec. A to že to UUID bolo od začiatku keď som kúpil notebook v roku 2006 stále samé 000000000000000 aj MAC bola samé 0000000, len som tomu nevenoval pozornosť lebo sa to navonok nijak neprejavovalo. Windowsu je to jedno preto to ani HP ani nerieši. Len ja som mal predtým PClinuxOS na jadre 2.6.24 a tam s tým neboli problémy myslím to s tým 30 s oneskorením pri forecedeth: invalid mac addres 00000000000 switching to random..... Mne tu hlášku vyhodí hneď po tom ako grub natiahne wmlinuz a ešte predtým je tam nejaká hláška, že nenašiel závislosti v /lib/kernel sources pre moju verziu kernelu, nepamätám si meno ale má to koncovku .dep
                                • Re: Update 08.03.2009 | 00:21
                                  Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
                                  skus navstivit http://welcome.hp.com/country/us/en/wwcontact_us.html najsi slovensko a daj si chat s online technikom ze co ti povie. mozno od neho vymamis software na zmenu tej haluze
                                  • Re: Update 08.03.2009 | 10:36
                                    milan   Návštevník
                                    To som skúšal a jeho odpoveď bola preinštalujte si windows!!!!!!!!!!!!!, takže tomu zrejme rozumie!!!!!!!!!. Riešiť to môže len ich update BIOSu, ale keďže ich do toho nič netlačí, win viste to nevadí ani ju to nebrzdí, tak to riešiť nebudú.
                                    • Re: Update 08.03.2009 | 22:26
                                      Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
                                      Im napis ze mas problem s tvojim ISP, ze ti neprideluje IP na pc a ze ti nejde 1394 ci ako sa vola ten port.
                                      • Re: Update 09.03.2009 | 11:14
                                        milan   Návštevník
                                        skúsim
    • Re: mac adresa 16.04.2009 | 23:59
      splitter   Návštevník
      ja mam presne rovnaky problem. UUID ma v biose same nulky, a okrem toho mi zmizlo notebook model a serial key v biose. Je to mozne napravit HDD tattoo utility, ktora je vsak zaheslovana, hoci sa da stiahnut. Pristup k heslu maju iba hp servisaci. Mam rovnako problem so sietovkou a firewire co suvisi s tym UUID ako ste uz pisali. Vreten pisal, ze sa do da s tym Winphlasom, nasiel som jeden programik, kotory to udajne vis spravit a vola sa phlash 16 ... (nejaka verzia) da sa to stiahnut z rapidu, viem poslat link ak sa niekto odvazi flashnut bios s tymto, vraj to funguje na dv6000 a dv 9000 series. HDD_DMI_utility je vsak terno, ale skoro nemozne sa k nemu dostat. Pisal som deisatke ludi, ktorych som nasiel na nete s podobnym problemom, ale vacsinou nemaju utilitu, vzdali sa alebo navrhli polovicate riesenia. Ja mam XP a najhorsie je to, ze ani neOEM verzia nevyriesi tento problem, lebo je to problem biosu, takze v mojom pripade bud reflash biosu alebo ziadna sietovka a firewire. Dalsi problem je, ze ak by som aj teoreticky zohnal tu DMI utilitu, neviem ako vygenerovat spravne UUID pre moj book, ale hadam to stoji za to, tak skusim pohladat este nieco. Ak by mi niekto nahodou poslal hdd dmi utilitku, prripadne ak by sa mi predsa len podaril nejaky progress tak dam vediet samozrejme.