neviem sa pripojit na net

Sekcia: Hardware a Drivery 08.03.2009 | 13:55
Palo   Návštevník
Nianštaloval som si Linux na starsi notebok, system bezi. Na pripojenie k internetu pouzivam USB wifi od SMC. A tu zacina moj problem, neviem ako povedat pocitacu ze ma novy HW- to ako tu wifi a kde ma ku nej ovladac, ten mam stiahnuty o ofic stranok SMC.
CD co som mal prilozene pri kupe SMC je len pre Win a nejde mi spustit vo Wine, zahlasi mi error.
dakujem za kazdu radu
    • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 14:16
      Avatar new Linux Mint 6  Používateľ
      Aky mas linux ? A aky je nazov zariadenia?
      • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 14:25
        Palo   Návštevník
        Linux mam z CD PC-Revue, mala by to byt ver. 2.4
        Zariadenie je Wireless USB Adapter SMC model- SMCWUSB-G, part no: 98-012084-552,
        pripajam sa s nim na moj ruter
        • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 14:53
          Avatar lubos679   Používateľ
          No u Linuxu to funguje trosku inak. Mas tu distribucie. Napriklad Ubuntu, Mandriva, Fedora, Debian.... Distribucie mas na tejto stranke.
          Predpokladam, ze 2.4 je verzia jadra distribucie, ktoru mas na CD z PC-Revue.
          Odporucam stiahnut nieco novsie, nejaka nova distribucia by ti mohla tvoj USB Wireless Adapter najst a bez problemov by si ho mohol pouzivat.
          • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 17:02
            Palo   Návštevník
            A ktoru verziu by si mi odporucal? a hlavne kde ju stiahnem, lebo nemozem ju instalovat ako upgrade, lebo dokazem ju stiahnut len na druhom PC
            • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 17:29
              Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
              Vyber si niektoru z tych distribucii co ti poradil tou linkou (mozes zacat od prvej), kazda distrbicuia ma vacsinou aj rovnako nazvanu stranku kde sa da volne stiahnut najnovsia verzia cize s najnovsim jadrom.
              google ti pomoze pri najdeni ich domovskych stranok kde si budes moct stiahnut.
              Vyskusaj viacere a uvidis, ktore ti najviac sadne a najme splni tvoje ocakavanie ohladom HW.
            • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 17:52
              Avatar lubos679   Používateľ
              Hmm ako prva v linku je Fedora. Ta je pre zacinajuceho mozno trosku zlozitejsou (hlavne koli tazsiemu {aj tak stale lahkemu}instalovaniu kodekov pre mp3 a ine formaty.)
              Takze poradim ti, pokial si novacik.
              1. Skusil by som Ubuntu. /download/
              2. Greenie, je to slovenske distro, ale taktiez vychadza z Ubuntu. /download/
              3. Tiez Mandriva je super distro. /download/
              • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 17:58
                Palo   Návštevník
                To co mam by mal byt Debian a v tejto verzii je nejaka moznost instalacie ovladacov pre tento wifi alebo ako sa pridava hardware v linuxe(debian).
                • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 18:07
                  Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                  Ak to bola otazka tak sa to da bud zavedenim noveho jadra alebo modulu , tipujem ze to bude Debian Sarge ktory bol v pc-revue v roku 2005.
                  Osobne ti odporucim, aby si si radsej stiahol celu distribuciu na novo , tak ako poradil Lubos , bude to urcite jednoduchsie ako to skusat spojazdnit na aktualnej a v novom jadre by sa uz mohol vyskytovat aj driver pre tvoju wifi (teda ak je to nejaka novsia wifi ako rok 2005).
                  • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 18:35
                    Palo   Návštevník
                    OK, tak mam stiahnuty Ubuntu aj Greenie obe su ako iso subory, ako to spustim na mojom noteboku kde mi funguje len ten Debian?
                    ked to hodim na cd bude sa dat s toho nabootovat? lebo inak to nedokazem spustit.
                    moja cd mechanika ma silne problemy a z usb kluca to asi nepojde spustit.
                    • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 18:41
                      Avatar lubos679   Používateľ
                      Jednoducho skus na to 2x poklikat, malo by sa spustit napalovanie, a ano, napali to hned ako bootovatelne CD.
                      Alebo Debian v tej dobe este nemal nainstalovany program na napalovanie?
                      Vyskusaj, napis. A s cim ma problemy tvoja mechanika?
                    • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 18:43
                      Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                      Vsetky distribucie (minimalne tie najznamejsie ako ubuntu a spol.) su spravene tak ze su bootovatelne , takze napal obsah iso suboru na cd a skus. Malo by to spustit instalaciu.
                      • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 19:03
                        Palo   Návštevník
                        Skusal som spustit to iso z usb,ta verzia ktoru mam si s tym nevie poradit. Idem to skusit napalit
                        Ake subory sa daju spustit cez WINE v linuxe?
                        • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 19:13
                          Avatar lubos679   Používateľ
                          Napal to.
                          Ake subory mas na mysli?
      • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 19:51
        Palo   Návštevník
        nedokazem sa pohnut z miesta
        1- napalil som to na cd- je to bootovatelne ale moja cd mechanika ma problemy-nevie to precitat
        2- z usb to nespustim lebo nemozem bootovat z usb
        3- instalcny iso subor z usb nedokazem v Linuxe co mam nainstalovany nijako spustit
        myslim ze ten notebook mozem zahodit.
        Ak mate este nikto nejaky napad sem snim. mam jedinu poziadavku pripojit ten pc cez wifiusb na internet
        • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 20:00
          Avatar lubos679   Používateľ
          No ako sa prejavuje to "nedokaze ho precitat" ?
          • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 20:17
            Palo   Návštevník
            -zalozim cd do mechaniky a restartujem pc
            -po restarte napise Debian 3 x x, Loading.... niekedy bez toho loading
            - a ostane len blikajuci kurzor, cd prestane citat a nieje ziadna aktivita.
            skusal som to viac krat vzdy to iste,

            a neda sa len skopirovat tie ovladace na wifi usb co mam do niektoreho adresaru aby mi fungoval v tej verzii co mam?
            • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 20:31
              Avatar lubos679   Používateľ
              Hmm z toho ISO to tam len tak nenakopirujes....
              Je to urcite dobre napalene? Nemas este doma nejake ine CD bootovatelne?
              • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 20:37
                Palo   Návštevník
                skusal som tam este instalovat Windows z bootovacieho cd a tam mi to robilo to iste, zacal citat a po case napisal -neda sa precitat subor xxx.nieco-
                jedine co sa mi podarilo nainstalovat bol ten Linux z org cd z PCRevue.
                Takze system tam mam ale neni mi k nicomu lebo sa nemozem pripojit na net. A to bol vlastne jediny dovod preco sa pokusam toho dedouska ozivit,
                • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 20:40
                  Avatar lubos679   Používateľ
                  Je to divne, je to divne. Naozaj sa v BIOSe neda nastavit boot z USBcka?
                  • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 20:46
                    Palo   Návštevník
                    je to stary notebook, bootovanie z usb bolo az hodne neskor,
                    a ked nabootujem z diskety neda sa nejako dostat na usb?
                    neviem ake ovladace tam musim nahrat aby mi fungovalo cd a pripadne usb. poradias mi?
                    • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 20:59
                      Avatar lubos679   Používateľ
                      No to ti vazne neporadim, len viem, ze Debian ma nejaky obraz na disketu, ale neviem, ci ti ta disketa nasledne nabootuje CD alebo ako....
                      Musi ti pomoct nejaky iny diskuter.. :-P
                    • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 21:27
                      Avatar boko SUSE11.1 64b  Používateľ
                      Toto sa tu uz riesilo tiez :) http://www.plop.at/en/bootmanager.html
                      Nahod na disketu a mozes bootovat aj z usb.
                      • Re: neviem sa pripojit na net 08.03.2009 | 22:44
                        Palo   Návštevník
                        Dakujem pojdem to vyskusat :)