Uskutočnil sa 5 LinuxFest

Sekcia: Komunita 08.03.2009 | 20:18
Avatar Tomáš Lehocký Lubuntu  Používateľ
V sobotu prebehol 5 LinuxFest.

Prišlo približne 100 ľudí. Ďakujem účastníkom za záujem a prednášajúcim za kvalitné prednášky.

Osobytne chcem poďakovať Domu kultúry v Dúbravke za priestory a internet.

Zároveň by som chcel týmto príspevkom otvoriť dizkuziu.
Vyjadrite svoj názor na akciu ako celok, na kvalitu prednášok, zhodnoťte priebeh akcie.

Rádi sa poučíme a nedostatky budeme odstranovať.

tomolc
(spoluorganizátor)
tomolc
    • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 08.03.2009 | 20:26
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie, Manjaro, Q4OS, Lubuntu  Používateľ
      takze... prednasky ktore si pametam:

Ladislav Michnovic - video a mplayer - 2 (dobra prednaska, no akosi si z toho nepametam vsetko... co sa asi ani neda)

Michal Palenik - mapy - 1* (velmi dobre spracovane, vtipne a poucne)

ostatne boli tiez fajn, no nesedeli tak dobre ako tieto dve. a vlastnu samozrejme nemozem hodnotit
      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 08.03.2009 | 22:28
        Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
        Ach skoda ze som nemohol prijst. Som chory a este navise mam vela prace.
        • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 08.03.2009 | 22:37
          vyhovorky... na linuxfest treba prijst, aj keby si vykasliaval oblicky :)
          • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 08.03.2009 | 23:04
            AntiRoot   Návštevník
            Ja byt Vami chlapci, tak sa najskor naucim gramatiku.
            • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 08.03.2009 | 23:06
              Nekecaj, prijst je take narecove...
              Aj ja pouzivam "prijdi" :D
              • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 08.03.2009 | 23:09
                ano, spisovne je prísť, no osobne dlhodobo pouzivam príjsť. akosi mi to viac pasuje. spytam sa uja google ako to ma teda byt a skusim si to zapametat...

btw sme od temy. a hlavna tema je linuxfest
            • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 00:29
              Avatar Abraxas Debian 505 Xfce; VL 6.0-light; Xubuntu 8.10  Používateľ
              Antiroot ty si asi zarytý Linuxák, a len sa tu vytešuješ ako do nás rýpeš ... :-)
          • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 09.03.2009 | 20:18
            Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
            Tie oblicky mi ani tak nevadili, ale nohy ma nedrzali a nezohnal som si vozicek :-D
            • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 17:39
              Jozo117   Návštevník
              No oblicky nie su moj obor, ale raz som videl zenu (dva dni po operacii slepeho creva),
              ktora pomahala nasit skrinu a praskla jej jazva. Nepredstavujte si ten pohlad na creva...
      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 09.03.2009 | 08:43
        Skoda ze sa nenahraval aspon zvuk.
    • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 09.03.2009 | 20:09
      stevo   Návštevník
      Zdravim, som velmi rad, ze tato akcia bola. Klobuk dolu a velka vdaka vsetkym ktori sa na nej podielali. Len tak dalej. Specialne ma prekvapuje, ze boli prednasajuci ochotni venovat znacnu kopu svojho casu priprave kvalitnych prednasok+prezentacii.

Teraz trochu kritiky:
      zle bolo, ze sa nedodrzalo poradie prednasok, co ale chapem, kedze ide o neziskovu / dobrovolnicku akciu a asi nebola ina moznost.

Nagios v skratke - to som prepasol, prisiel som kratko pred 10:00 a uz bolo po nej. Dost ma vsak ta tema zaujimala.

Sledovanie hardware, ziskavanie informácii o PC - dobra prednaska, uzitocne info. Vdaka za viacere (pre mna) novinky. Zle bolo zvolene biele pismo na ciernom pozadi pri ukazkach v konzole - bolo to zle viditelne.

Presmerovania vystupu v prikazovom riadku. - kvalitne odprednasane, dobra prezentacia, prednaska ale podla mna mala cca od polovice (od file descriptor) prilis rychle tempo a fakt som nestihal chapat. Asi by to mohlo ludi pliest, ale nebolo by zle uvadzat pri tych zlozitejsich prikazoch viacero praktickych prikladov vyuzitia a aj prakticke ukazky priamo v konzole.

Video v Linuxe a program MPlayer. - skutocne kvalitna a podrobna prednaska. Dost mi ale chybalo, ze upozornenie, ktore zaznelo az na konci - ze existuju aj ciste GUI riesenia (a nie len cez konzolu) nezaznelo dorazne hned na zaciatku - aj s prikladmi. Prednaska vdaka tomu mohla u uplneho laika zbytocne vyvolat klamlivy dojem, ze je nutne pracovat cez konzolu.

CMS Joomla - prednaska s uzitocnymi informaciami priamo z praxe. Mam ale zopar pripomienok - prednasajuci rozpraval trochu prirychlo a chvilami som nerozumel, konkurencny CMS Drupal bol porovnavany s Joomlou dost skratkosti (boli tam uzitocne informacie, ale trochu to podla mna skreslilo Drupal).

Battle for Wesnoth - prijemna prednaska odprednasana s viditelnou laskou :)

Este raz diky za akciu
      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 09.03.2009 | 20:29
        stevo   Návštevník
        pre uplnost este musim dodat:

Derivacie Ubuntu na Netbookoch Asus EEE - videl som len kusok prednasky, neviem posudit.

Mapy a Linux - prekecal som na chodbe, nevidel som

Diky za zverejnenie prezentacii na webe:
        http://linuxfest.sk/prednasky/linuxfest05/

Bolo by ale dobre web trochu upravit, lebo je trochu "veda" tam nieco najst ... a linky na prezentacie z niektorych akcii su mrtve linky.
      • dakujeme za spatnu vazbu 09.03.2009 | 20:29
        Avatar Michal Sedlák Debian, Ubuntu  Používateľ
        Velmi pekne dakujeme za spatnu vazbu, je pre nas velmi cenna, kedze je to jedna z mala veci na zaklade ktorych sa mozeme zlepsovat.

Vyjadrim sa k mojej prednaske a to su presmerovavanie v konzole. Uvedomujem si, ze narocnost prvej a druhej polovice bola rozna. Casu bolo len 40 minut a aj tak som tento cas o 10 minut pretiahol. Nad komplikovanejsie prikaldy si treba sadnut aby ich clovek pochopil. Tempo druhej casti bolo urcene hlavne ludom ktori uz s presmerovaniami pracovali.

Je to tema na ktoru by sa hodil workshop, kde by si ludia mohli vyskusat ako veci funguju a preco nefunguju tak ako si oni myslia.

Este raz dakujem za spatnu vazbu, v dalsich prednaskach sa pokusim zvazit lepsie vybalancovanie narocnosti.
    • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 09.03.2009 | 20:18
      myslim, ze bolo by fajn nabuduce urobit prednasku "uvod do linuxu" a dat ju hned ako prvu. vyriesilo by sa tak, ci by bol zaciatok o deviatej ci o desiatej. ak by totiz pokrocili pouzivatel neprisiel vcas, tak by sa nic nestalo...

a myslim, ze by to bolo rozhodne zaujimave pre zaciatocnikov.

Urcite tam totiz boli ludia, ktory nemali tusenie o mnohych veciach a toto by sa im hodilo.

dalsi napad je pri kazdej prednaske napisat narocnost.

napriklad mplayer pre pokrocilych, wesnoth pre zaciatocnikov, tie podivne prikazy ktorym som moc nechapal pre expertov...
      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 04:24
        Plne súhlasím zo Stanom.Som novacikom v linuxe a prednaska -presmerovania výstupu v príkazovom riadku-my úplne upiekla mozog.Skôr by som bral prezentovanie novácikom co najjednoduchsieho a najprívetivejsieho distra linuxu, jeho instalácia,pripojenie zdrojov softwaru a instalacia balikov cez synaptic,terminal a stahovanie a instalovanie dalsieho softu z netu.To ze je to vsetko na webe beriem,ale niektore veci sú pre nás zacínajúcich na prvý krát zlozité.Myslím ze cielom linuxfestu je oboznámenie a rozsírenie danej komunity a nie odradit zacínajúcich uzívatelov.Samozrejme ze beriem ohlad aj na tých skúsených a preto by bolo dobre do budúcna oznacit prednásku ci je pre začínajúceho,alebo pokročilého užívatela.Inac sa mi velmi pácilo a stretol som ludí,ktorých som stretnút chcel.
        • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 10:26
          rozmyslam nad prednaskou pre uplnych zaciatocnikov v prostrediach gnome a xfce. teda ako nastavit panely, ako tam pridat nejaky ten "jablkovity dock", ako funguju registre, nastavenie velkosti ikon a podobne malickosti. to by sa snad niekomu mohlo pacit.

ked si totiz zaciatocnik zvykne na windows a potom pozera na gnome ako na nieco uplne ine, tak ma z toho neraz uplny bordel :)
          • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 10:35
            Avatar borg Arch, Debian jessie  Administrátor
            registre?
            • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 10:50
              jaj zabudol som tam dat zase uvodzovky...

registrami som myslel gconf-editor
              • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 10:53
                skor by som pouzival nazov konfiguracne suboru, ak uz nedavas tie registre do uvodzoviek
                • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 10:55
                  ok, suhlasim
                  • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 11:13
                    Avatar Peter Kotrčka Mandriva One 2009.0 KDE4  Používateľ
                    nahraj sa mobilom na video, buchni to na nejaky lepsi videoserver a daj link do databazy znalosti. zasiahnes tak radovo viac uzivatelov, ako nejakou prednaskou.

pripadne, ak mas dobry pocitac (co vraj mas), tak nahraj priamo plochu v 640*480 (napr.), buchni tam komentar vo videoeditore a mas este lepsi vysledok.
                    http://www.mandrivalinux.cz - http://www.mandriva.com
                    • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 12:15
                      vies ze to nie je az taky zly napad? nejake video som aj daval na youtube... len neviem v akom SW dat dohromady video so zvukom
                      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 13:27
                        kino, avidemux, windows movie maker, ...

a youtube urcite nie.. pisal som o dobrom video serveri :-)

• Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 14:23
                          tak potom video.google.com :)
                          • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 14:25
                            Ale pozor...vieme ze google bude odstavovat sluzbu Video a zostane iba youtube.. :-)
                            • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 14:27
                              tak potom pastnem na greenie priamo ako bezny video subor a hotovo :)
                              • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 14:45
                                dailymotion.com?
                                • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 15:40
                                  uz si ako kotrcka :)
                                  • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 15:43
                                    trosku
        • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 20:53
          Prednaska o presmerovaniach v konzole, bola stvrtou prednaskou zo serie zakladov linuxu. Na kazdom linuxfreste zatial bola jedna:
          1. Zaklady linuxu
          2. Suborove systemy
          3. Procesy
          4. Presmerovania

Na prvej prednaske sa naozaj preberali uplne elemnetarne veci a postupne sa priberali komplikovanejsie.

Je mozne, ze od dalsieho linuxfestu budu znovu zaciatocnicke prednasky, aj ked som sa tesil ze by som konecne spravil nejaku zlozitejsiu temu.
          • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 21:20
            co takto dat dohromady graficke prostredia?

osobne poznam gnome a xfce, KDE-cka su pre mna uplny chaos
            • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 21:58
              alebo bash skripty

alebo instalacia rpm do debianu :-)
              • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 22:28
                myslim ze ba si ludi mali ucit best practises, a do toho instalovanie rpm do debianu nespada {okrem toho, preco by to niekto robil?}
        • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 11.03.2009 | 19:54
          Avatar Marek Ochaba Gentoo  Používateľ
          To je vecna tema jednoduchsie kontra odbornejsie prednasky. Myslim ze najlepsie to mal pripravene Michal Sedlák (aj minuly rok), zacne prednasku od jednoduchych zakladov a postupne sa dostane aj do odbornejsich podrobnosti. Mozno by mohly byt zaradene aj prezentacie, ktore su zamerane skor na zoznamenie s novinkami, prehlad/funkcie OSS SW. A ked niekoho nieco zaujme, tak si konkretne ovladanie nastuduje sam svojim tempom.

Vdaka vsetkym organizatorom a prednasajucim za dobru a zmysluplnu robotu. Len ten Nagios mi tym presuvanim usiel.
          • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 14.03.2009 | 17:10
            dakujes vsetkym? to akoze aj mne? :)
            • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 20.03.2009 | 13:25
              Avatar Marek Ochaba Gentoo  Používateľ
              Ano, samozrejme aj tebe. Len mi tvoja prednaska nevisla do casoveho planu. Ale urcite bola zaujimava ;-) Tak ako ta pred rokom (~customizacia Ubuntu image).
    • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 17:41
      tomas.pruzina   Návštevník
      Sakra ja som sa aj chystal prist, ale zabudol som :(
      Nezabijajte ma! Dajte link na newslettere, nech nabuduce nezabudnem...
      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 17:43
        vsak tu bol na to banner asi 2 tyzdne :)
      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 18:08
        tak a co takto zapisat si to? napisat to na papier velkosti A4 a nalepit si to na monitor? :)
        • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 20:24
          Zdravim k tym prednaskam:

Som rad ze som sa zucastnil tejto akcie a neostal som doma. Nachystat si taketo prezentacie im museli dat vela prace aby to predniesli tak ako to predniesli, tak casom by sa mohli aj iny ludia realizovat a predniest to co este nebolo aby sa odvdacili :-D

Nagios ma zaujal, sice neni taky jednoduchy ako som si predstavoval ale co by som od linuxu cakal, jeho krasa je v rozsiahlosti.

Prednasky o HW a ostatne boli tiez velmi zaujimave.

Jedine na co som sa moc nechytal boli tie vystupy :-D ale sak vsetko ma svoj cas :-d

Erich ;)
          • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 20:33
            vystupy?
            • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 23:36
              Asi to vyznelo blbo ale malo to byt konkretne Presmerovania vystupu v prikazovom riadku :)
              • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 11.03.2009 | 12:36
                aha to... :)

bola to dobra prednaska, no mne akosi nesadla. kedze som lama :)
    • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 21:47
      Avatar rendolf ubuntu, mandriva  Používateľ
      linuxfest bol jednoducho skvely okrem prednasky mapy ma zaujali vsetky ale hlavne prednaska Ladislava Michnovica a prednaska Michal Sedláka o presmerovaniach vystupu v prikazovom riadku. Priebeh akcie no zaciatok bol trocha popleteny pretoze zacal prednaskou o Nagios a mal zacat prednaskou o sledovani hardware PC kedze kamarat chcel prist iba na prednasku Nagios tak ju zmeskal a dalsia skoda je ze sa to nenahravalo .
      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 10.03.2009 | 23:37
        ja som hovoril aj majstrovi reku nech zobere kameru ale nebral lebo si myslel ze tam bude ako aj niekedy predtym.
    • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 14.03.2009 | 16:34
      Zdravím všetkých

Dizkuziu priebežne sledujem. Vidím že o nagios je velký záujem.

Do ďalšieho LinuxFestu sa dohodnem so samomx86 aby naštudoval a rozbehal dalšie služby.

Prednášku zaradíme v rozšírenom formáte znovu, tentokrát na poobede aby to všeci stihli.

Ste za?

tomolc
      tomolc
      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 14.03.2009 | 17:33
        hackx42   Návštevník
        ahoj,akby stemali zaujem urobil by som design pre weblnx.sk a linuxfest.sk

email:hackxstudio(at)gmail.com

p.stesimsa na dalsi linuxfest
        • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 14.03.2009 | 19:06
          Zdravím.

Záujem je.

Mohli by sme prekonzultovať emailom....

Predstava je taká aby sa to dalo lahko doľňať a editovať cca 4 ľuďmi.

Uvažujeme bud o CMS Drupal alebo o nejakej hotovej "šablóne" webu.

Nepotrbujem žiadne fórum. (to je tu na linuxos.sk)
          Možno RSS by sa hodilo ale to nieje priorita.

tomolc
          tomolc
          • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 15.03.2009 | 10:21
            viem kusok joomlu... vid greenie.sk. no nejaky hyper profik v tom nie som...
          • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 15.03.2009 | 20:39
            HACKx42   Návštevník
            jj ja by som urobil design a ak by sa to davalo do joomli tak by som cekol tvorbu designou pre joomlu...alebo mozno by bnolo dobre nakodit priamo jednoduchy rs....

HACKx42
            • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 15.03.2009 | 21:09
              Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
              urobit dizajn do joomly je otazka 5-10min, ak to budete riesit v Juni a cez joomlu, tak mozem pomoct. Nejaky ten dizajn/component som do joomly robil
              Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
              • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 15.03.2009 | 21:28
                HACKx42   Návštevník
                no ak by to bolo cez joomlu ..tak by ti stacilo poslat html + zakl css a ty by si to prerobil pre joomlu ??alebo to pozrem na joomle a upreavil by som ho pre joomlu ??...nj to je terza jedno...
                • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 15.03.2009 | 21:44
                  Avatar Tomáš Srnka Barz čo, už asi všetko  Administrátor
                  Ano, z HTML+CSS vyrobit sablonu do joomly je otazka chvilky, ale to uz je na inu diskusiu :)
                  Dlho som robil linuxos.sk, neskôr založil vpsFree.cz, posledných pár rokov ako tech. riaditeľ vo Websupporte
                  • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 15.03.2009 | 22:02
                    nejake mam porobene, mozem poskytnut. inak web mam hostovany tuto cez tomasa a som celkovo spokojny :)

to len tak, reklamna vlozka :)
      • Re: Uskutočnil sa 5 LinuxFest 16.03.2009 | 13:07
        stevo   Návštevník
        Ja som jednoznacne za zopakovanie toho nagios-u. Vdaka za snahu.