ubuntu, swap format

Sekcia: Hardware a Drivery 16.03.2009 | 22:23
Andrej   Návštevník
Zdravim, tu je moj problem -> doteraz som pouzival Win XP SP3 s 2HDD (NTFS), jeden 320GB na ktorom bol system a druhy 1000GB s datami. Dnes som sa konecne dostal k instalacii ubuntu (8.10 64k), na 320GB som vytvoril novu 150GB ext2 particiu pre linux system (cez Partition Magic). 1000GB HDD (NTFS) s datami, ktore som chcel pouzivat aj na linuxe som pri instalacii ubuntu z CD oznacil ako swap ale nenaformatoval. Disk monentalne vo windowse nevie namapovat ani Partition Magic a Linux tiez nie. Je moznost ze nestratim vsetky svoje Data na 1TB Disku? Dik, Bubo
    • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 22:27
      Avatar lubos679   Používateľ
      swap znamena nieco....na Windows sa to vola Virtual Memory alebo strankovaci subor. Pouziva sa ako virtualna RAMka, ked nestaci ta fyzicka. Ak mas dost RAM, swap ani nebol potrebny. swap si si mal dat bud ziadny, alebo na disk 320GB (Vo Windows je swap ako subor na disku, na Linuxe je to osobitna particia na disku).
      Ten 1TB disk...mal si mu pri instalacii priradit pripojny bod /home (najlepsie, ked tam budes davat data) a neformatovat ho.
      Teraz neviem co si tam porobil. Ja som iba vysvetlil....poradi ti niekto iny.
      • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 22:31
        Avatar lubos679   Používateľ
        Inak ext2 uz je dnes dost stary suborovy system. Dnes ext3.
        Ubuntu normalne pri instalacii vie zmenit velkost particie, alebo sa doinstalovat k Windowsu na Windows particiu....to len do buducnosti. Disky si uprav priamo pri instalacii Ubuntu. Nemusis pouzivat Partition Magic. A ked sa nepomylis, nemal by si ani stratit data.
        • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 22:38
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          ext2 nie je az taky zastaraly, pokial viem, tak ako jediny podporuje direct IO, takze sa najlepsie hodi pre SSD disky (mozno tuto ficuru uz podporuju aj ine suborove systemy, ale neviem o tom).
          • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 22:42
            Avatar lubos679   Používateľ
            Neviem, moje vedomosti zatial az tak daleko nesiahaju.
        • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 22:38
          Andrej   Návštevník
          Dik za Vase rady a pokial tomu spravne rozumiem, podla Vas tam tie Data stale su len to ma oznacenie virtualnej ramky a ja ich naozaj velmi velmi potrebujem naspat. Pri instalacii ubuntu ak by som ten disk chcel 'prekonvertovat' na hocijaky iny format tak mi to automaticky zaciarkne moznost 'formatovat disk', swap bola jedina moznost pri ktorej to nezaciarkovalo. Z tohto celeho plynie, ze by som najviac potreboval nejaky navod ako sa dostat k mojim datam @_@
          • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 22:41
            Avatar lubos679   Používateľ
            Skusil by som dat znovu instalovat Ubuntu a priradit 1TB disku pripojny bod /home. Kludne tam nechaj aj NTFS, aby si mohol pristupovat aj z Windows, ked chces. Malo by sa to napravit a fungovat (aspon podla mna). A nemusis ani formatovat..........
            • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 22:43
              Andrej   Návštevník
              idem skusit, snad to pomoze
              • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 23:01
                Andrej   Návštevník
                ok mam na tom PC spustenu instalaciu ubuntu ako si hovoril, pri swap formate sa nedaju zvolit / , /home /boot /user.... pri vsetkych ostatnych formatoch ci zvolim / , /home ....... alebo uplne obycajny bez / mi to automaticky zaznaci moznost 'formatovat disk'..

                ok novinka> ked vytvorim novu tabulku oddielu tak pri moznosti 'nepouzivat tuto oblast' mi to taktiez nezaznaci moznost 'formatovat disk', ale tentokrat sa radsej spytam predtym ako nieco znovu dod*bem, pomoze mi to?
                • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 23:06
                  Avatar lubos679   Používateľ
                  Tu particiu, ktoru si vytvoril v Partition Magic oznac / a (predpokladam ze tam nic nemas este, tak mozes naformatovat.).
                  Kolko mas RAMky?
                  No a ten 1TB disk nastav ako /home, a "formatovat disk" sa neda odznacit?
                  • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 23:12
                    Andrej   Návštevník
                    particiu vytvorenu v partiton magic (tu na 320GB kde je uz linux) mam oznacene / a ano, nebol by problem ju naformatovat, linux tam mozem nainstalovat znova ak by to pomohlo. Ram 2GB Corsair. 1TB disk je momentalne ako swap, pri swape nemam na vyber / , /home , /boot a ostatne, to policko je 'sede' a neda sa snim pracovat, policko formatovat samozrejme mam odznacene a odznacene som ho mal aj ked som ho na swap 'konvertoval' 1x. (resp. pri swap formate sa disk ani neda sformatovat, policko je tiez sede)
                    • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 23:15
                      Avatar lubos679   Používateľ
                      Dobre. Na Ubuntu swap nebude treba. 2GB je az az. No pri tom 1TB nemas medzi moznostami (ext3, ext2, swap...) NTFS? Ponuka instalacka NTFS?
                      • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 23:16
                        Andrej   Návštevník
                        nie
                        • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 23:17
                          Andrej   Návštevník
                          ext2, ext3, eraiserFS, JFS, XPS, FAT16, FAT32, swap, nepouzivat
                          • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 23:27
                            Avatar lubos679   Používateľ
                            Hmm tak naozaj neviem. Je tu moznost, ze sa naformatoval a pouzival sa ako swap. Alebo je tu moznost ze sa nenaformatoval, data zostali, ale Ubuntu si mysli, ze je naformatovany ako swap, a ked mu chces zmenit pripojny bod, logicky ho chce naformatovat (akoby si zmenil suborovy system napriklad z NTFS na ext3, tiez treba format). Treba ho nejako presvedcit, ze je to NTFS disk a nie swap.
                            No ale uz ti nemam ako poradit, lebo s tymto nemam ziadne skusenosti viac menej. Dufam, ze sa najde niekto skusenejsi ako ja a pomoze ti to vyriesit.
                          • Re: ubuntu, swap format 16.03.2009 | 23:28
                            Andrej   Návštevník
                            sorry za tripple posty, chyba mi tu edit.
                            skusil som dat moznost 'nepouzivat disk' pri ktorej ako pri jedinej okrem swapu bola moznost formatovat disk nezaznacena. Ak toto nepojde, bud si hodim slucku, alebo neviem :D
      • Re: ubuntu, swap format 17.03.2009 | 19:09
        kipikasa   Návštevník
        super napad pripajat ntfs particiu ako /home, fakt...
    • Re: ubuntu, swap format ... a prečítanie si príručky pred akoukoľvek inštaláciou 17.03.2009 | 14:17
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: ubuntu, swap format ... a prečítanie si príručky pred akoukoľvek inštaláciou 17.03.2009 | 15:17
        Andrej   Návštevník
        moja anglictina zatial nie je na zrovna najvyssej urovni ( still learnin' ) ale to co som z toho clanku chapal mi nijak nepomohlo vyriesit moj momentalny problem, ale ajtak dik, aspon uz viem ako to vsetko spravne urobit znovu.

        moj momentalny problem je> kedze 1tb hdd bol ntfs (az potom pridany swap) podarilo sa mi subory recovernut ale niektore su bez nazvu (vacsine nazov ostal) a su vsetky v 1 foldri. poznate niekto software na zatriedenie suborov s5 do foldrov, popripade pridanie do jednotlivych foldrov podla autora/albumu ... hudba je jedine co potrebujem triedit, ostatne nie je az tak podstatne
        • Re: ubuntu, swap format ... a prečítanie si príručky pred akoukoľvek inštaláciou 17.03.2009 | 15:19
          Andrej   Návštevník
          takto nejak to vyzera http://ukazto.com/?img=4036789~datad.jpg
          • Re: ubuntu, swap format ... a prečítanie si príručky pred akoukoľvek inštaláciou 17.03.2009 | 17:44
            Andrej   Návštevník
            vsetky problemy vyriesene, nakoniec mam vsetky data spat presne tak ako boli a vsetky su aj pomenovane, kazdopadne velmi pekne dakujem za vsetky Vase rady.
            • Re: ubuntu, swap format ... a prečítanie si príručky pred akoukoľvek inštaláciou 17.03.2009 | 19:10
              kipikasa   Návštevník
              inac stacilo ti cez fdisk zmenit typ particie, a malo by to vsetko fungovat...