lazarus

Sekcia: Programovanie 27.03.2009 | 22:57
Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
Ahoj vsetci.
mam na vas co pouzivate Lazarus big otazku alebo vela malich.
skusal som to nainstalovat ale stale mi to vypisuje chyby ze nevie najst subor,unit
a podobne .
Je niekto kto by vedel poradit ako na to ???
mam dosku s dual Atom 1,6Ghz , 1Gram 30Ghdd
Ubuntu 8.10 , RTAI 3.7 , kernel 2.6.28.7

otazka pre tych co pouzili niekedy Wine.
ja potrebujem spravit aplikaciu na ovladanie niecoho cez TCP/IP a rozmyslal som ze to spravim
v Delphi a potom pustim vo Wine.
islo by to ?? neviete???
    • Re: lazarus 28.03.2009 | 10:04
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      Mozes to spravit v lazaruse, par sietovy aplikacii som v nom robil a neni s tym problem (pouzil som balicky Lnet, synapse, indy 10, vsetky 3 fungovali normalne lisili sa len sposobom pouzivania)

      K tvojej otazke:

      - aku verziu FPC pouzivas?
      - aku verziu lazarusa pouzivas?
      - aku unit nevie najst? (typujem interfaces)
      - spustas lazarus binarkou lazarus alebo startlazarus?
      • Re: lazarus 28.03.2009 | 12:02
        Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
        Lazarus version: 0.9.24 beta
        FPC version: FPC 2.0.4
        Package: Sockets is a modified-LGPL package for Lazarus

        chcel som nainstalovat socet balicek.
        no teraz som dal dohromady jednoduchy program v Delphi a spustil vo Wine.
        a funguje a konektol som sa na nejaky server, uste musim par veci zistit.
        ale Lazarus je priamo podporovany aj Opengl a ja neviem ci v delphi napisem aplikaciu co by vo wine spustala Opengl.

        je to divne . ak standardne naistalujem Lazarus tak to nejde. ved to nieje rok 1997 ze Linuxove distribucie su este v plinkach.
        roby to somariny.

        ak vypise ze nevie najst nejaky unit tak ked dam Ctrl+kliknem na ten unit tak mi ho otvori v inom okne.
        a to neviem pochopit.
        dalsia vec je umiestnenie. no podoba sato na delphi ale neviem pridavat viac ciest k adresarom .
        no nejako neviem ten ich system pochopit.

        potrebujem pomoc v tejto veci

        dakujem
    • Re: lazarus 28.03.2009 | 12:19
      Avatar strýko Ubuntu 9.04 64bit , XP  Používateľ
      S TCP/IP vo wine by nemal byť problém.
      • Re: lazarus 28.03.2009 | 12:42
        Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
        toto vypisuje kes dam v terminaly lazarus

        [WARNING] Out of OEM specific VK codes, changing to unassigned
        [WARNING] Out of unassigned VK codes, assigning $FF
        TApplication.IconChanged - TODO: convert this message...no implementation in gtk or win32
        NOTE: miscellaneous options file not found - using defaults
        NOTE: codetools config file not found - using defaults
        WARNING: unable to find source of fpc unit si_prc
        WARNING: unable to find source of fpc unit fgl
        WARNING: unable to find source of fpc unit si_c
        WARNING: unable to find source of fpc unit si_c21
        WARNING: unable to find source of fpc unit fmtbcd
        WARNING: unable to find source of fpc unit si_dll
        WARNING: unable to find source of fpc unit si_c21g
        WARNING: unable to find source of fpc unit lnfodwrf
        WARNING: unable to find source of fpc unit stdconvs
        [TInputHistories.Save] error writing "/home/dzairo/.lazarus/inputhistory.xml" Unable to create file "/home/dzairo/.lazarus/inputhistory.xml"
        NOTE: help options config file not found - using defaults
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=RunTimeTypeInfoControls 0.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/RunTimeTypeInfoControls/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=Printer4Lazarus 0.5 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/Printer4Lazarus/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=printers4lazide 0.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/printers4lazide/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=cgiLaz 0.1.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/cgiLaz/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=CGILazIDE 0.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/CGILazIDE/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=MemDSLaz 1.2.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/MemDSLaz/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=SDFLaz 0.1.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/SDFLaz/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=TurboPowerIPro 1.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/TurboPowerIPro/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=JPEGForLazarus 1.0.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/JPEGForLazarus/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=fpcunitide 0.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/fpcunitide/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=ProjTemplates 1.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/ProjTemplates/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=TAChartLazarusPkg 0.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/TAChartLazarusPkg/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=SQLDBLaz 1.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/SQLDBLaz/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=DBFLaz 0.1.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/DBFLaz/i386-linux"
        TMainIDE.DoNewProject A
        TMainIDE.DoNewEditorFile A NewFilename=
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=RunTimeTypeInfoControls 0.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/RunTimeTypeInfoControls/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=Printer4Lazarus 0.5 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/Printer4Lazarus/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=printers4lazide 0.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/printers4lazide/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=cgiLaz 0.1.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/cgiLaz/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=CGILazIDE 0.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/CGILazIDE/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=MemDSLaz 1.2.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/MemDSLaz/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=SDFLaz 0.1.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/SDFLaz/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=TurboPowerIPro 1.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/TurboPowerIPro/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=JPEGForLazarus 1.0.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/JPEGForLazarus/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=fpcunitide 0.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/fpcunitide/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=ProjTemplates 1.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/ProjTemplates/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=TAChartLazarusPkg 0.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/TAChartLazarusPkg/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=SQLDBLaz 1.0 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/SQLDBLaz/i386-linux"
        TPkgManager.GetWritablePkgOutputDirectory APackage=DBFLaz 0.1.1 AnOutDirectory="/home/dzairo/.lazarus/lib/DBFLaz/i386-linux"
        [TCustomFormEditor.CreateComponent] Class='TForm'
        TMainIDE.DoNewEditorFile end unit1.pas
        • Re: lazarus 28.03.2009 | 13:16
          Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
          toto spravi ked chcem len spustit nevy projekt nic som nepridal len zakladne okno hccem spustit

          TCompiler.Compile WorkingDir="/tmp/" CompilerFilename="/usr/lib/fpc/2.2.0/ppc386" CompilerParams=" -S2cgi -OG1 -gl -WG -vewnhi -l -Fu/usr/lib/lazarus/lcl/units/i386-linux/ -Fu/usr/lib/lazarus/lcl/units/i386-linux/gtk/ -Fu/usr/lib/lazarus/packager/units/i386-linux/ -Fu. -dLCL -dLCLgtk /tmp/project1.lpr"
          [TCompiler.Compile] CmdLine="/usr/lib/fpc/2.2.0/ppc386 -S2cgi -OG1 -gl -WG -vewnhi -l -Fu/usr/lib/lazarus/lcl/units/i386-linux/ -Fu/usr/lib/lazarus/lcl/units/i386-linux/gtk/ -Fu/usr/lib/lazarus/packager/units/i386-linux/ -Fu. -dLCL -dLCLgtk /tmp/project1.lpr"
          Warning: You are using the obsolete switch -OG
          Free Pascal Compiler version 2.2.0 [2008/09/20] for i386
          Copyright (c) 1993-2007 by Florian Klaempfl
          Target OS: Linux for i386
          Compiling /tmp/project1.lpr
          Fatal: Can't find unit contnrs used by Graphics
          QuickFixUnitNotFoundPosition failed due to syntax errors
          • Re: lazarus 28.03.2009 | 14:35
            Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
            Mas nainstalovany balik fpc-source? V nastaveni lazarusa potom v Nastavenie->Volby prostredia->Zdrojove kody FPC uved

            /usr/share/fpcsrc/
            • Re: lazarus 28.03.2009 | 15:15
              Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
              no su nainstalovane lebo ked som zadal aptitude install fpc-source tak nic nestiahlo a nic neinstalovalo.
              a v /usr/share/ mam uz fpc 2.0.4
              takze kde som urobyl chybu proste jeto kravina jak delo.
              nezeby len hlasilo ze nevie kde je ale aj ked nanho kliknem (unit) tak mi ho zobrazi v okne.

              • Re: lazarus 28.03.2009 | 15:41
                Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
                skus zmazat adresar ~/.lazarus (resp. premenovat) a skontroluj este cesty v /etc/fpc.cfg a ~/.fpc.cfg
                • Re: lazarus 28.03.2009 | 16:58
                  Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
                  no trosku popis co sa stane a co asi je chyba nielen skus toto na jeden riadok.

                  je konfiguracny subor kde by som mal definovat vsetky cesty k fpc suborom ale bo co.
                  ak zadefinujem cestu len k adresaru fpc tam si to potom uz najde alebo ako.
                  toto mi nieje celkom jasne .
                  a preco by som mal premenovat adresar lazarus a kde konkretne???

                  skuste viac popisat pri svojich help napadoch.


                  moja ucta
                  • Re: lazarus 28.03.2009 | 18:05
                    Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
                    ~ je vseobecne znamy symbol pre domovsky adresar, vice ~ je /home/dzairo
                    ~/.lazarus je /home/dzairo/.lazarus - tam su vsetky nastavenia lazarusa, ak nieco zblbo tak ak ten adresar zmazes (standardne by to mal byt skryty adresar) tak budes mat vychodzie nastavenie lazarusa

                    /etc/fpc.cfg obsahuje nastavenia fpc

                    /home/dzairo/.fpc.cfg - tiez nastavenia ale tvoj vlastne

                    Inak ja nepouzivam distribucny lazarus ani fpc ale stiahol som si fpc 2.2.2 aj zdrojaky a lazarus mam z svn aktualnu verziu, mozno by si to mohol skusit tiez tak, pripadne mozes skusit prebuildovat lazarus (priamo v lazaruse je na to volba v menu)

    • Re: lazarus 28.03.2009 | 19:51
      Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
      • Re: lazarus 28.03.2009 | 21:07
        Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
        ahoj.
        dakujem za db pozrel som to a podla toho budem to instalovat na novy stroj kde lazarus este nebol instalovany.
        potom sa ozvem

        zatim dakujem
        • Re: lazarus 29.03.2009 | 03:32
          Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
          ahoj .
          no nedopadlo to dobre.
          skusal som postup ako je v databaze znalosti ale skoncil som v urcitom kroku.

          tar zxpvf source-2.2.2/fpcbuild-2.2.2.tar.gz -C ~/

          tento prikaz nefungoval musel som zmeni na :
          tar zxpvf fpcbuild-2.2.2.tar.gz -C ~/

          dalej
          svn co -r 19138 http://svn.freepascal.org/svn/lazarus/trunk
          nepoznalo svn a musel som doinstalovat balicek subversion
          potom som uz stiahol vsetko z webu do adresara ako je popisane

          ale
          make clean all
          vypisalo ze nema co make , ze nic nenaslo
          niekde sa stala chyba ale kde.????

          neviete poradit ked som uz dosiel tu?????
          v adresari svn-lazarus je adresar trunk a vnom vsetko co stiahlo z webu a nehlasilo chybu pri stahovani
          pri prikaze export FPC=/home/dominik/fpc-2.2.2/bin/fp nehlasilo ziadnu chybu ale pri make to uz je problem

          • Re: lazarus 29.03.2009 | 13:02
            Avatar Zefram Cochrane MS Windows Vista Ultimate 64bi  Používateľ
            >> vypisalo ze nema co make , ze nic nenaslo

            lebo si nebol v adresari trunk. Ak to ani tak nepojde hod sem vypis:

            ls
            make clean all


            >> export FPC=/home/dominik/fpc-2.2.2/bin/fp

            ma to bit export FPC=/home/dominik/fpc-2.2.2/bin/fpc
            • Re: lazarus 29.03.2009 | 16:07
              Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
              no v adresary trunk som bol a to na konci fpc bolo ale zle som to okopcil z okna

              poslem ten vypis ked zapnem linuxovy komp
              • Re: lazarus 03.04.2009 | 00:04
                Avatar dzairo Teraz nic  Používateľ
                Zdravim vsetkych .
                Podarilo sa mi rozchodit ten Lazarus a zda sa ze funguje.
                Dakujem vsetkym za podporu no este skusim nainstalovat nejake balicky na TCP/IP komunikaciu a potom uvidim.

                vdaka.

                PS:podla navodu to velmy neslo.
                cestu pre prekladac mam inde .

                dakuem