PCI-E 2.0 kompatibilita

Sekcia: Hardware a Drivery 29.03.2009 | 20:59
Avatar slazer   Používateľ
Dobrý deň,
mám dosku MSI 915P Combo-FR a chcel by som si kúpiť grafickú kartu ASUS GeForce EN9800GT 512MB, ktorá je štandardu PCI-E 2.0.
Neviem aký PCI-E štandard grafickej karty má doska, ale myslím že je to 1.0.

Môžte mi povedať, či bude táto grafická karta kompatibilná s mojou doskou?

Ďakujem.
    • Re: PCI-E 2.0 kompatibilita 29.03.2009 | 21:20
      Avatar slazer   Používateľ
      Podarilo sa mi ešte zistiť že je to PCI Express x16 v1.0a.
      Na Wikipedii som našiel tento odsek:
      PCIe 2.0 cards have good backwards compatibility, new PCIe 2.0 graphics cards are compatible with PCIe 1.1 motherboards, meaning that they will run on them using the available bandwidth of PCI Express 1.1. Overall, graphic cards or motherboards designed for v2.0 will be able to work with the other being v1.1 or v1.0.

      Čo si o tom myslíte? Je teda PCI-E 2.0 (karta) kompatibilné s PCI-E 1.0a (doska)?

    • Re: PCI-E 2.0 kompatibilita 29.03.2009 | 21:25
      Avatar Grawp   Používateľ
      Podla mna to pojde... aj vo wiki je to teda napisane... ale na 100% ti to nepoviem..
      Preco ale nekupis rovno novu dosku? je to blbost pchat novu kartu do starej dosky! ked nemas $ tak radsej pockaj a nasetri rovno aj na novu dosku
      • Re: PCI-E 2.0 kompatibilita 29.03.2009 | 21:50
        Avatar slazer   Používateľ
        Ja len hladam novu grafiku, lebo stara mi akosi zacala blbnut (rutia sa 3d hry). Nad touto rozmyslam ,lebo sa mi paci cena (3000Sk). Je teda lepšie kúpiť kartu MSI GeForce EN8600GT za 1800SK ako ASUS GeForce EN9800GT 512MB za 3000SK, ak mam len PCI-E v1.0a?
        • Re: PCI-E 2.0 kompatibilita 29.03.2009 | 22:26
          Avatar slazer   Používateľ
          Otázka teda znie: "Využijem plný výkon karty pre pci-e V2.0 na základnej doske pci-e V1.0a?" Novú základnú dosku si nechcem ešte kupovať a počul som, že výpočty sa už prestávajú robiť na CPU, ale prechádzajú na GPU, preto som si myslel, že sa ešte oplatí nová grafika pre starú základnú dosku.. Mýlim sa?
          • Re: PCI-E 2.0 kompatibilita 29.03.2009 | 22:51
            Avatar Marek H. Arch Linux  Používateľ
            určite áno. Karta je kompatibilná aj s V1.0, a keď si nájdeš nejaké testy pci-e 1.0 vs 2.0 zistíš, že rozdiely sú minimálne.
            A čo sa týka tej akcelerácie negrafických výpočtov pomocou GPU, zrejme sa mýliš, pretože podporu Nvidia CUDA/AMD Stream majú iba novšie karty, a naviac reálne sa to dá využiť v pár aplikáciách, takže ťa to myslím nemusí vôbec trápiť :)
            sex, beer & computer
            • Re: PCI-E 2.0 kompatibilita 29.03.2009 | 22:55
              Avatar Marek H. Arch Linux  Používateľ
              tým "určite áno" som myslel odpoveď na tú otázku či to bude fungovať, nie na to, či sa mýliš.. len pre upresnenie, som sa pomýlil.. :)
              sex, beer & computer