Particie a Windows, suse a ubuntu

Sekcia: Konfigurácia 02.04.2009 | 05:11
Avatar kubki OpenSUSE  Používateľ
Zdravičko. mam taky problem, mam Notebook Acer starši typ. jeden ATA hd0.0 a druhy externy hd0.1 SATA2 disk. ATA ma 30GB a SATA2 ma 80GB. Uvediem v bodoch postup.

1.Nainstalujem Win XP na jednu NTFS particiu , a zaplnim tak cely 30GB disk ATA.
2.Zoberiem Ubuntu a vytvorim particie na SATA hd0.1 disku nasledovne - 1x /boot 1gb, 1x swap 2gb a 1x ext3 "/" 37GB.
3.ostatne miesto neparticiujem a naham ho pre suse.
4.nainstalujem Ubuntu.
5.po restarte grub error 21 - ignorujem.
6.zoberiem Suse a nainstalujem ho ako "/" na SATA2 Hd0.1 (sda)
7.pouzijem poslednych 38gb s ext3.
8.boot manager suse mi vytvori mount point pre windows, suse ale ubuntu nie - zatial ignorujem.
9. po nainstalovani a restarte stale error 21

Poskytne mi niekto radu ako nainsalovat suse a ubuntu na sda externy hdd spolu s windows Xp na ATA disku ? ps : s funkcnym grubom. dik moc za rady
    • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 02.04.2009 | 10:16
      noobik   Návštevník
      skus si opravit MBR a pozri ti tieto linky:
      http://lists.gnu.org/archive/html/bug-grub/2003-02/msg00082.html
      http://www.linuxquestions.org/questions/linux-general-1/grub-error-21-338856/

      kazdy disk ma tzv Master boot record MBR tabulku kde sa uklada informacia o aktivnej particii. Kazda particia ma svoj boot sektor, kde sa nainstaluje zavadzac (grub) . Jedine riesenie je nastavit v MBR tabulke , aby sa spustil zavadzac z boot sektoru na 30GB ATA particii.
    • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 02.04.2009 | 13:28
      Avatar asi Gentoo  Používateľ
      AKo prve, pri klasickej instalacii mozes mat grub iba na internom disku inak mas Mishmash...
      Ak chces mat na externom disku musis zabezpecit aby s neho dokazal bios Bootovat a udaje v grube uviest nie podla umiestnenia particii a poradia ale bud podla Id-u alebo typu zbernici .

      Jednoduchsie riesenie:
      1. instalacia Windowsu na necely primarny disk na ktorom je nieco cez 50MB priestoru.
      nainstaluj Ubuntu a pri tom pripoj tu 50MB particiu ako /boot
      2. Nainstaluj Suse a znovu nastav tu istu particiu ako /boot, zvysok si rozdel ako len chces
      - Ubuntu nasiel windows a nastavil particii znacku boot pri com oznam kde hladat zavadzac neadresuje na neexistujucu adresu kedze adresovat na zavadzac na inom disku nedokaze (nedostatok moznych instrukcii)
      - suse objavy nastavenie s ubuntu, preinstaluje zavadzac ale necha ubuntu nastavenie ako jeden s vyberov

      Vysvetlenie: Grub sa sklada s dvoch casti.
      - Jednej v MBR ktora len smeruje na skutocneho spravcu startu a ak ten tam neni ohlasi chybu.
      - Druhy, samotny spravca startu zvycajne na adrese /boot/grub
      Ked instalujes v tvojom pripade ubuntu tak instalujes tie casti na dva rozne disky.
      • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 02.04.2009 | 14:05
        noobik   Návštevník
        asi
        Maly detail. Grub nema 2 casti. grub je grub a ta druha cast nie je grub, ale len zapis v MBR tabulke , definujuci z ktorej particie sa ma spustit zavadzac. Oprav ma ak to tak nie je. Navod je perfektny

        • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 02.04.2009 | 19:04
          Avatar kubki OpenSUSE  Používateľ
          dik moc za navod. a za linky :-). Zial mam problem stale. nainstalujem Win. potom necham 1GB particiu na ATA . Instalujem Ubuntu s tou 1GB particiou ako /boot a particiou swap na externom disku a / na externom disku.. Nainstaluje sa v poriatku s windowsom a ubuntu v grube.

          Insatalujem Suse. Suse to nejako dokasle a chce zmensit ATA particiu windowsu. nasledne to vymazem a necham windows ako bol. zostane mi tam aj 1GB particia kde som instaloval boot pri ubuntu. nastavim to zas ako /boot.

          na zbytok na externom disku nainstalujem suse. swap bol definovany pri instalacii ubuntu . po nainstalovani mam suse Grub splash ALE opat mi tentokrat mi chyba vyber UBUNTU. siel som do SUSE OS , command do konzoly vi /boot/grub/main.lst a snazil som sa editnut UBUNTU no bez uspechu, stale mi v grube hodil error. neviem ako mam definovat jeho kernel boot point . dik za reply
          • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 02.04.2009 | 23:37
            Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
            no po instalcii ubuntu by na tej 1GB particii urcenej pre /boot mal byt ubuntom vytvoreny subor menu.lst ten si zalohuj a nainstaluj suse tak ze tu istu particiu urcis ako /boot , potom pusi suse a uprav nim vytvorene menu.lst a z toho zalohovaneho (co vytvorilo ubuntu) skopiruj jeho adresovanie na exteny disk

            ale nemusi to fungovat nastalo, ako bolo povedane vyssie bolo by trebalo nastavit v gube smerovanie nie podla umiestnenie particie ale podla jej ID (ci ako sa to vola)
            Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 02.04.2009 | 23:42
              Avatar kubki OpenSUSE  Používateľ
              hmm no toto som pred chvilou skusil, nabehol splash screen ubuntu no nasledne error.
          • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 03.04.2009 | 06:21
            Avatar asi Gentoo  Používateľ
            Prepac asi som zabudol spomenut ze mas suse zakazat formatovat boot disk :-)
            menu.1st neni ani z daleka dolezity subor na zalohu ako intr*daco a subor s nazvom jadra.
            Problem nastal v tom ze ti vymazalo obraz jadra ktory teraz nemoze najst lebo tam neni...
            nabehni na suse a pripoj si ubuntu ako particiu.
            vojdi tam kde mas Jadro a zadaj: cp arch/<tvoja architektura>/boot/bzImage /boot/<pod akym nazvom ho chces mat v grube> Teraz mozes nastavit grub na subor co si skopiroval
            Ak nemas v Ubuntu balicek zo zdrojakmi na jadro, nevadi, len to bude trvat dlhsie:
            Uloz si subory s boot na kluc (Okrem samotneho adresara grub), znova nahod Ubuntu s danym /boot pri com ak ti to umozni zakaz mu formatovat boot disk. Teraz ak ti instalator nenasiel Suse tak si mozes pridat lebo ak ti grub tie subory vymazal mas ich na kluci...
            Pozor pri editovania jadra ak pouzivas initr* script nakontrolu HW Musia byt aj initrneviemco aj obraz jadra presne s toho isteho jadra. Nieze si ich vymenis...
            • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 03.04.2009 | 13:47
              Avatar kubki OpenSUSE  Používateľ
              dakujem za vycerpavajuce odpovede :-) nejako sa mi to podarilo, sice boot je odost pomalsi. no uvidim ako to bude dalej. Dik moc vsetkym za help.
    • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 03.04.2009 | 01:13
      l_barbarossa   Návštevník
      a co tak namiesto GRUB-u pouzit lilo posledne instalovaneho systemu?. lilo sa mi zda blbuvzdornejsi ...
      • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 03.04.2009 | 01:35
        Avatar kubki OpenSUSE  Používateľ
        uvazoval som nadtym no ake su vyhody lila ??
        • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 03.04.2009 | 01:47
          Avatar kubki OpenSUSE  Používateľ
          pardon za dvojite reply.

          este ma napadla otazka ako potom lilo rozpozna mount point z ubuntu ktory bol instalovany s grub ?
      • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 03.04.2009 | 08:08
        Avatar asi Gentoo  Používateľ
        Lilo je zastarale a proti Grubu na nicom nad 33MHZ CPU nema prakticky vyznam, nehovoric ze sa ho nikomu nechce pridavat do 64-bit balickov.
        Jedna z vyhod grubu je prave jednoduchost vymeny a nastavenia vyberu OS. V tomto pripade by ani LILO nepomohlo, akurat by mu nikto nerozumel...
        • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 03.04.2009 | 16:05
          l_barbarossa   Návštevník
          "... a proti Grubu na nicom nad 33MHZ CPU nema prakticky vyznam, nehovoriac, ze sa ho nikomu nechce pridavat do 64-bit balickov" - prosim Ta, netrep. V com je lilo zastarale pre bezneho usera?
          Ake special configuration ty uz len mas, ze mozes take nieco tvrdit.

          Na 2-ojrocnom desktope mam okrem inych OS 64 bit MDV aj s lilom. Vyhoda lila je praveze jeho blbuvzdornost (na klikacich distrach), teda ze napr. particia sda1 je vzdy sda1 nezavisle od toho, kde je lilo nainstalovany. GRUB - najma ak nema vlastnu /boot partition - vyzaduje rozne "hacky" v podobe premapovania "root partition".
          Taktiez interaktivne spustanie z lila je viac user friendly nez z GRUB-u.
          "Nevyhoda" je ta, ze zatial co pri zmene jadra, uzivatel GRUB-u musi editovat iba prislusny menu.lst, uzivatel lila musi okrem editacie lilo.conf navyse spustit aj prikaz lilo, ktorym sa do prislusneho bootsectora zapise nova konfiguracia.
          Nevyhoda je ta, ze lilo nedokaze byt vycackane roznymi grafickymi kravinami ako GRUB.
          Ano, lilo je deprecated, ale skor kvoli funkciam (a mozno bezpecnostnym aspektom), o ktorych bezny uzivatel bezneho distra na beznom hw ani netusi ...
          • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 04.04.2009 | 11:59
            Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
            Na bootovanie už pár rokov používam animované lilo a zrovna nevyčačkaným by som ho nenazval ;) Na rozdiel od grubu našťastie neštartuje pomaly ako celý OS a funguje bezchybne (čo sa o grube povedať nedá). No a to spustenie lilo ... keď inštalujem kernel automaticky sa spýta či spustiť lilo ...
            • Re: Particie a Windows, suse a ubuntu 04.04.2009 | 12:34
              l_barbarossa   Návštevník
              dakujem, za opravu a doplnenie ...