Práva na disky

Sekcia: Konfigurácia 07.08.2005 | 03:06
Avatar Fedorko Fedora Core 3  Používateľ
Zaujímalo by ma, či práva na čítanie a úpravu diskov (u mňa hdd a hdc) závisia od položky users vo fstab. Pretože chcel som ripovať cédečka s Juice Ripperom, ten však hlásil, že nemám oprávnenie. Tak som priradil k hdd možnosť čítania a úpravy aj pre ostatných užívateľov. Problém je, že po novom štarte PC je to právo preč. Keďže som v práci, tak nemám možnosť ten fstab vyskúšať, ale fakt je možné, že to môže ovplyvniť?
    • Re: Práva na disky 01.08.2005 | 19:40
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      do fstabu k hdd by som pridal volbu users
      • Re: Re: Práva na disky 01.08.2005 | 19:45
        Avatar Fedorko Fedora Core 3  Používateľ
        aha, takze system si vzdy kontroluje fstab a podla toho prideluje prava nanovo? mi bolo divne, ze ked si priradim to pravo cez superkonzolu napevno, tak to tam neostane aj po restarte...
      • Re: Re: Práva na disky 04.08.2005 | 18:26
        Avatar Fedorko Fedora Core 3  Používateľ
        mimochodom, dal som do fstab polozku users. pri dalsom boote je to fuc a prava su zase len pre roota.
        • Re: Re: Re: Práva na disky 04.08.2005 | 18:33
          Avatar borg Fedora  Administrátor
          miesto users dat user
          • Re: Re: Re: Re: Práva na disky 04.08.2005 | 19:45
            Fedorko   Návštevník
            Ja blbec! :-))
          • Re: Re: Re: Re: Práva na disky 06.08.2005 | 18:57
            Fedorko   Návštevník
            no to mi je divné, dlhšie som sa k tomu nedostal, dnes som dal do fstabu user, po dalsom boote bolo aj to prec. co mi to moze odtial vyhadzovat?
            • Re: Re: Re: Re: Re: Práva na disky 06.08.2005 | 20:41
              peter golis   Návštevník
              kedysi to robila sluzba kudzu ktora kontrolovala pri starte pripojeny hardware a upravovala konfiguraciu podla aktualnej situacie. pokial som to nevypol, tak mi to tiez liezlo na nervy ;-)
              • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Práva na disky 07.08.2005 | 01:44
                Fedorko   Návštevník
                Kedze mam FC3, nasiel som si informaciu, ze fstab je upravovany pri kazdom starte HAL daemonom pomocou fstab-sync. Takze ked som vymazal pri tych diskoch polozku "managed", tak ten skript uz users pri nich nechal. Lenze stale to nefunguje. Takze hovoris vypnut kudzu? Dobre, skusim, snad pridem ako na to :-)
                • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Práva na disky 07.08.2005 | 02:00
                  Fedorko   Návštevník
                  ...no tak som uz aj prisiel ako na to, ale aj tak mi to nepomohlo. Nastavil som si na hdd aj hdc moznost citaj aj zapisovat pre vsetkych userov. potom som vypol kudzu (chkconfig kudzu off). Po reboote bolo vsak aj hdc aj hdd pre beznych userov zase zakazane. Fakt uz neviem...
                  • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Práva na disky 07.08.2005 | 02:07
                    Avatar miroo Fedora Core  Používateľ
                    posli sem vypis fstabu
                    • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Práva na disky 07.08.2005 | 02:36
                      Fedorko   Návštevník
                      # This file is edited by fstab-sync - see 'man fstab-sync' for details /dev/VolGroup00/LogVol00 / ext3 defaults 1 1 LABEL=/boot /boot ext3 defaults 1 2 none /dev/pts devpts gid=5,mode=620 0 0 none /dev/shm tmpfs defaults 0 0 LABEL=/home /home ext3 defaults 1 2 none /proc proc defaults 0 0 none /sys sysfs defaults 0 0 /dev/VolGroup00/LogVol01 swap swap defaults 0 0 /dev/hdc /media/cdrecorder auto pamconsole,noauto,exec,ro,users 0 0 /dev/hdd /media/cdrom auto pamconsole,noauto,exec,ro,users 0 0 /dev/fd0 /media/floppy auto pamconsole,exec,noauto,managed 0 0 ...no ale neviem, ci to s tym bude mat nieco spolocne...
                      • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Práva na d 07.08.2005 | 02:49
                        Avatar oxymoron Gentoo || Fedora Core   Používateľ
                        skuste tam dat user a ak som dobre pochopil tak aspon jedna z tych mechanik je napalovacka tak preco ta optiona read-only (ro) ??
                        • Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Re: Práva 07.08.2005 | 03:06
                          Fedorko   Návštevník
                          jasné, to zmením, som to len mechanicky kopíroval. ale teraz som na abclinuxu zistil, že problém bol inde. totiž práva pre jednotlivé zariadenia sa nastavujú pri každom boote nanovo podľa udev permissions. takže problém bol tam. ináč riešenie bolo úplne banálne, ono stačilo pridať sa do skupiny "disk", ktorá má k väčšine zariadení defaultný prístup. ale aspoň o tom udev permissions odteraz budem vedieť :-)