Co moze american?

Sekcia: Komunita 05.05.2009 | 15:36
Lotar   Návštevník
Zaujima ma ze ako to je v USA s patentmy.
Prakticky aky je rozdiel ked american nainstaluje taky GNU Linux, ktory priamo po instalacii neobsahuje neslobodny software ( napr. Ubuntu ) a chce pocuvat hudbu v mp3 alebo pozerat filmy? Co musi spravit ( kupit, vybavit ) aby tie kodeky mohol nainstalovat a pouzivat legalne?
A on na uzemi USA ani nemoze nainstalovat taku distribuciu ktora hned po instalacii obsahuje tie kodeky ( Linux Mint, PC Linux OS, Greenie :-D ) hoci samotny os je dostupny zadarmo a je pod GNU licens?
    • Re: Co moze american? 05.05.2009 | 18:43
      Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
      potom by toreticky american nemal instalovat ani ziaden codecpack pod windows. aj tie su zadarmo a obsahuju nieco, co je patentovane.
      http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
      • Re: Co moze american? 05.05.2009 | 23:50
        WlaSaTy   Návštevník
        Samotny patent nevylucuje legalne pouzivanie technologie koncovym uzivatelom bez poplatku, to urcuje licencne ujednanie. V USA je tato otazka vseobecne nezodpovedatelna i ked federalne pravo ma navrch nad lokalnymi zakonmi platnymi v tom ktorom teritoriu.

        Tolko pre rozdiel teorie a praxe.
        • Re: Co moze american? 06.05.2009 | 00:42
          Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
          ano, tak som to myslel.. vacsinou totiz plati, ze patetntovane = nieco, na com sa da (a bude) zarabat
          http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
          • Re: Co moze american? 06.05.2009 | 01:28
            WlaSaTy   Návštevník
            Myslel si to opacne. Patent je ochranou pred ukradnutim dusevneho vlastnictva, o tom by vedeli vypravat napriklad Marconi alebp Prokop Divis.

            To ci sa da na nejakom patente da zarabat, neznamena ze sa na nom bude vecsinou zarabat.
            • Re: Co moze american? 06.05.2009 | 01:45
              Lotar   Návštevník
              Cize prakticky to zavisy od konkretneho statu a od licencie daneho programu?
              Povedzme ze mam nieco ( nejaky kodek ) v notebooku za co ma v Kalifornii nepo.ebu ale vo Washingtone mozu.
              • Re: Co moze american? 06.05.2009 | 13:25
                WlaSaTy   Návštevník
                Este to zavisi aj od inych faktorov. Napriklad licencia moze byt rozdielna pre domace pouzitie, pre studium a pre business sektor (teda zarobkovu cinnost).

                Takze mozes zabudnut na mp3, ten ajtak vznikol pre potreby telefonie a na hudbu je absolutne nevhodny. Podobne je to aj s inymi formatmi a kontajnermi.
                • Re: Co moze american? 06.05.2009 | 14:20
                  dash   Návštevník
                  ja na mp3 chcem zabudnut ale nechcu na nho zabudnut ti ktori publikuju zvukove subory na webe :-(
                  • Re: Co moze american? 06.05.2009 | 14:54
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Tak to je ich problem, ajked ma dosah aj na teba. teda taky ze s najvecsou pravdepodobnostou na tie subory mozes zabudnut. Teda aspon pokial nemas prenosny player ktory zahrna tarchu vybavenia legalnych licencii tak aby koncovy uzivatel nebol poskodzovany.

                    PS.: To je jeden z dovodov preco som si vybral prehravac ktory chrume ogg/vorbis,ostatne formaty (wma a mp3) nepouzivam. Nedosahuju pozadovanych kvalit. A zvukovka ktoru mam na notebooku nedosahuje ani zdaleka takych kvalit ako to co mam v prehravaci. Uz len koli ruseniu na zbernici. Viem ze na SACD alebo DAT sa to nechyta, ale voci beznej hladine hluku sa to da zniest.
    • Re: Co moze american? 06.05.2009 | 22:28
      l_barbarossa   Návštevník
      neviem presne, co sa patentuje pri mp3. mozno len kodek (frauenhofer) a v tom pripade ti to moze byt jedno, lebo existuje aj free kodek lame.
      • Re: Co moze american? 07.05.2009 | 10:48
        WlaSaTy   Návštevník
        Na mp3 sa patentuje technologia, nie kodek. U ostatnyhc je to rozne.
        • Re: Co moze american? 07.05.2009 | 13:34
          Henrich   Návštevník
          Prečo je mp3 nevhodné na hudbu. Je menej kvalitný zvuk? ale ten ľudské ucho aj tak nepostrehne - aspoň tak to píšu. O inom neviem.
          • Re: Co moze american? 07.05.2009 | 17:26
            WlaSaTy   Návštevník
            Audio kodek MPEG1 Layer 3 vznikol pre potreby telefonie a tym padom je na komprimovanie hudby absolutne nevhodny. Orezava spektrum dost hrubym sposobom. Ak niekto pise ze pre ludske ucho je ten rozdiel nepostrehnutelny, tak ma pravdu len v pripade ze na jeho reprodukciu pouziva nekvalitne zariadenie. Napriklad ten repracik v mobile ktory je velky ako minca a chrochta ako ked zaviazes plechovku susedovi za auto.

            Inak, skus porovnat zvuk z originalneho audio CD a potom to grabni do nejakeho mp3 a porovnaj.
            • Re: Co moze american? 11.05.2009 | 11:36
              Henrich   Návštevník
              ďakujem
            • Re: Co moze american? 27.05.2009 | 17:14
              Henrich   Návštevník
              Ak z audio CD urobím MP3 a potom spätne urobím audio CD bude také isté ako na začiatku ?
              Ďakujem za odpoveď.
              • Re: Co moze american? 27.05.2009 | 17:20
                Avatar Dušan Ďurech Debian Lenny 5.0  Používateľ
                nie, lebo MP3 ma stratovu komprimaciu dat.

                • Re: Co moze american? 28.05.2009 | 11:50
                  Henrich   Návštevník
                  Ešte otázka, že ktorý formát je kvalitnejší na hudbu /okrem audio CD/
                  1. MP3
                  2. flac
                  3. wav
                  4. iné
                  Alebo sú medzi nimi rozdiely tak nepatrné, že sa tým netreba zaoberať?
                  ďakujem
                  • Re: Co moze american? 28.05.2009 | 12:04
                    Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                    flac je nestratova kompresia, teda je to to iste, ako zdrojovy subor, len vacsinou mensie - okrem flac existuje este niekolko formatov bezstartovej kompresie, uvediem len lpac, wma (ano, aj wma ma moznost bezstratovej kompresie s tou vyhodou, ze ti to prehra takmer kazdy "mp3" prehravac).

                    wav je vacsinou original - zjednodusene povedane, wav s hodnotami 44.1 kHz vzorkovanie a 16 bit je v podtate to, co je na audio CD

                    inak sa v ramci stratovej kompresie (mp3, aac, aacp, ogg, ...) neda hovorit o tom, ktory je kvalitnejsi. aac vedie v mensich datovych tokoch, ogg je dobry na vyssie, wma taktiez, mp3 ma asi najsirsiu podporu. ak si vezmeme za etalon 192 kbit datovy tok, tak ogg a wma su dobrou volbou.
                    http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
                    • Re: Co moze american? 08.06.2009 | 10:16
                      henrich   Návštevník
                      ešte otázka, že prečo sú pesničky vo formáte flac pri sťahovaní cez torenty z mininova a nie rovno v wma.
                      • Re: Co moze american? 08.06.2009 | 11:44
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Fuj.

                        Cakal si inu odpoved?
                        • Re: Co moze american? 08.06.2009 | 13:07
                          Avatar chatpall   Používateľ
                          mozno by mu bolo dobre vysvetlit pohlad na flac a wma. hlavny bude v licencii.
                          NERUSTE TENTO UCET!!!
                        • Re: Co moze american? 08.06.2009 | 15:30
                          Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
                          mozno preklep a mylsle wav a nie wma...

                          no ak je to tak, tak flac je asi 0,6 nasobok velkosti povodneho wav. tak preto.

                          ak si myslel wma, tak potom je to z dovodu licencie, rozdielu kompresie (ak nepouzijes bezstratove wma)
                          http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
            • Re: Co moze american? 09.06.2009 | 22:55
              Avatar Abraxas Xubuntu 18.04  Používateľ
              Toto som tvrdil, jednemu informatikovi, spolu sme bývali na internáte v BA teraz tusim spravuje linuxový server niekde v Leviciach, že sa to dá počuť, neveril, tak grabol. Mal len tie malé aktívne repro, ale keď bolo ticho, vždy som to rozpoznal, pre spresnenie, to bolo v roku 2000, takže to nebolo 320 kbps. V BA na Heydukovej je predajňa High-End Audio Volá sa "Platan" A tam sú týpci ktorý v zostave CD+zosik+repro za cca 150000 (nepíšem značku kvôli reklame) Počujú rozdiel aj medzi orig. a napáleným CD.
              Ináč mohol by si mi prosím vysvetliť, v čom je ogg/vorbis lepší od mp3, wma... je to len vyšším dátovým tokom, alebo aj niečím iným? Písal si už niečo o hrubom orezávaní spektra, ale ak by sa ti chcelo trochu presnejšie. Na hudbe totižto šlapem a toto ma dosť zaujíma.

              Vďaka.
          • Re: Co moze american? 07.05.2009 | 19:32
            Avatar lazzio F16  Používateľ
            clovek neuveri az kym neuslisi ,. je to rozdiel a jasne ze musis mat ako uz bolo spomenute trosku kvalitnejsie repro
            $ € £ > /dev/null ; fg human_mind [1] zazen
    • Re: preklad 08.06.2009 | 13:51
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Ahojte.

      Práve ma napadlo, že Američan môže začať po nociach prekladať Greenie do angličtiny s pridaním brooklynského dialektu
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: preklad 08.06.2009 | 14:36
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        najdi si babu :)
        • Re: preklad 08.06.2009 | 15:31
          Avatar b13dr0nk4 Debian Sid / Mandriva 2009.1  Používateľ
          aj ty
          http://www.debian-linux.cz - serverík v zrozumiteľnej reči pre "Debianistov"
          • Re: preklad 09.06.2009 | 05:30
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            my vsetci :)

            inak k teme: je v niektorom state vyslovene zakazane nahodit si napriklad debian a povolit si v nom repozitar s non-free softverom?
            • Re: preklad 09.06.2009 | 10:47
              Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
              Co znamena vyslovene zakazane? Priamo v zakone asi nebudes mat napisane, ze si nemozes nainstalovat debian a povolit v nom repozitar s non-free softwarom :-) Ale napriklad vo vela statoch mas zakazane pouzivat software bez licencie.
              Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
              • Re: preklad 09.06.2009 | 14:13
                Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                tak to dufam ze je vsade tak :)

                trosku ale nechapem to "bez licencie". kazdy softver ma nejaku licenciu, nie? teda ak to nie je samozrejme nieco velmi jednoduche, urobene "len tak"
                • Re: preklad 09.06.2009 | 14:17
                  Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                  Nevyjadril som sa formalne uplne spravne, ale bez licencie som myslel pripad, kedy na pouzivanie softwaru musis mat zakupenu licenciu, alebo zakupeny dany software, skratka ked pouzivas software "bez povolenia autora" a zaroven "sa to povolenie vyzaduje".

                  Software nemusi mat licenciu, napriklad ak tam autor ziadnu nedal.
                  Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                  • Re: preklad 09.06.2009 | 19:14
                    Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                    aha. uz chapem, diky.

                    inak myslim, ze aj v amerike je dost bezne to co tu na liptove - warez stranka ako homepage a nejake licencie sa neriesia
                    • Re: preklad 09.06.2009 | 19:35
                      Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                      otazka ale je, co moze, nie co robi:-)
                      Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                      • Re: preklad 09.06.2009 | 19:57
                        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                        jaj :)

                        ale tak moze viac menej to iste co tu: dat si akukolvek velku distribuciu a naklikat si povolenie nonfree obsahu. pokial sa nepletiem, tak pripojenie do internetu je tam vec uplne bezna. alebo sa zas zapletam?
                        • Re: preklad 09.06.2009 | 20:05
                          Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
                          hej je, s propojenim na internet je to tam myslim lepsie ako u nas:)
                          Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
                          • Re: preklad 09.06.2009 | 20:09
                            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
                            zaujimalo by ma, ako sa zije niekde v juznej korei... chces kamosovi poslat film na DVD, tak to das za 2 minuty na internet a on si to za minutu stiahne...