problem: instalacia ATI driveru

Sekcia: Hardware a Drivery 07.06.2009 | 17:18
Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
Ahojte,
snad budem pochopeny, ale hladam pomoc s instalaciou ATI drivera na PC. zatial je hladanie bezvysledne ...
hladal som na internete informacie ohladne problemu s novym monitorom.
O co ide: Kupil som novy monitor ASUS VH222H HDMI - moznost fullHD zobrazenia. V podstate tento monitor nema problem s Windows a slape perfektne.
naozaj som prekvapeny - hlavne syn ktory hra WOW v plnom rozliseni. Neuveritelne farby a zobrazenia detailu.
Ale s5 k problemu. Problem nastal pri instalacii LinuxMInt, toto distro ma problem s rozlisenim, hned pri prezerani LiveCD. Sice sa spustil linux alev smiesnom malom rozliseni.
Skusal som Ubuntu, ktore hravo zvlada 1920x1080 rozlisenie, az do momentu - instalacie ATI driveru. Zistil som ze nemozem nainstalovat tento driver v linuxe.
Instalacia je podmienka na nasledovne spojazdnenie World of Warcraft.
Ubuntu je zatial jedine distro ktore sice zvladne instalaciu, ale efekt je nedostatocny, zobrazi sa male okno a okolo su cierne pruhy, cca 3-4 cm.
A este jedna pozornost, pri prvom spusteni PC s nainstalovanym driverom, zacne nenormalne hucat grafika a musim restartovat PC. Az druhe spustenie je OK, ale s problemom ktory som uviedol.
Neviete ako odstranit tento problem?

Grafika je - GAINWARD BLISS HD4870 Golden Sample, 512MB DDR5 (3800+MHz), ATI Radeon HD 4870 (750+MHz), PCIe x16, CrossFire(Grafická karta)

vopred dakujem za kazdu informaciu.
    • Re: problem: instalacia ATI driveru 07.06.2009 | 23:20
      Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
      Zdravim , ocividne nie jedineho tento problem trapi (podla vsetkeho bude problem s poslednou verziou ati drivru 9.5 ? odporucany postup instalacie dodavatelom je tu) http://www.linuxos.sk/forum/16960/index.html . Inak tak isto by to malo slapat aj vo fedore aj suse ako v ubuntu (ale na to odpovedia asi aktivnejsi uziavtelia)
      Moznosti su pouzit strarsi driver, alebo nieco free (teda cerpat z repozitarov danej distribucie slobodne ci neslobodne...). Skontrolovat instalaciu atd...

      • Re: problem: instalacia ATI driveru 08.06.2009 | 00:48
        Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
        martin001 - daklujem za odpoved, skusim pouzit starsi driver.
        driver som stahoval z repozitara, takze je mimo zaujmu.
        Je zaujimave, ze novsie distro je viac nefunkcne ako starsie
        • Re: problem: instalacia ATI driveru 08.06.2009 | 11:43
          Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
          a ked mas mesa drivre robi to problem ?
          • Re: problem: instalacia ATI driveru 08.06.2009 | 14:26
            Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
            no, vesa driver, to su tie zakladne ? Ubuntu ide bez problemu na 1920x1080 bez driveru. Ja ale potrebujem nainstalovat ATI, koli world of warcraft, no a tam uz je problem s instalaciou.
            • Re: problem: instalacia ATI driveru 08.06.2009 | 22:09
              Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
              ano, tie zakladne. Ide iba o to ci nie je problem s kartou.
              • Re: problem: instalacia ATI driveru 09.06.2009 | 10:46
                Avatar olfi Linux Mint Debian 1, Windows 7  Používateľ
                dik za info, jj Ubuntu slape perfektne na zaklade, ma aj rozlisenie 1920x1080 na 60Hz.
                Ale neodvazujem sa nainstalovat ATI driver, pozriem ten link na postup instalacie, mozno na nieco pridem.
                Pri starsej verzii, tusim 8.10 Ubuntu som instaloval v pohode ATI, to som ale nemal tento novy monitor.
                mal som LG klasicku sirokouhlu VGA 22-ku, bez HDMI
                • Re: problem: instalacia ATI driveru 12.06.2009 | 00:08
                  Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
                  mne ubuntu 9.04 slape s proprietarnym ovladacom z repozitarov. Nie je to sice posledny hit ale fuguje.
                  • Re: problem: instalacia ATI driveru 12.06.2009 | 00:34
                    Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
                    aj starsie verzie by mali byt este dostupne na AMD.COM
            • Re: problem: instalacia ATI driveru 12.06.2009 | 02:06
              Avatar Peter Barlik Gentoo  Používateľ
              WoW nehram, a ani som sa ho nepokusal rozbehat ci uz na linuxe alebo na windowse, ale zda sa mi blbost ze musia byt ovladace original od ATI ... staci ze tie defaultne nastavis a malo by to byt to iste podla toho co som pozeral maju podporu neviem sice v akom stadiu ale podporu maju ... ja by som skusil napr. s toto https://help.ubuntu.com/community/RadeonDriver