vrátenie windows vista

Sekcia: Ostatné 13.06.2009 | 14:04
Avatar martin knocik   Používateľ
Chystám sa kúpiť notebook Asus M50VC. Problém je že sa dodáva len s windows vista. Na abclinuxu bol asi pred rokom članok o vrateni windows vista. skúšali ste to niekto ? ako to dopadlo ? Podarilo sa to aj niekomu inému ?
    • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 15:11
      l_barbarossa   Návštevník
      neskusal a nechapem, preco by som to robil...
      - energia a cas, ktoru vynalozis na nieco take by sa ti v pripade (nepravdepodobnej) kompenzacie nezaplatila
      - tvoj pocin by ocenil jozko, ferko a durko, celkovo by vsak pre komunitu nebol prinosom (narozdiel od boja za otvorene formaty)
      - treba mat prehlad, na com fici mainstream
      - visty su odladeny system vhodny pre bezneho uzivatela
      - m$ vyrazne zlepsil online podporu, nestalo sa mi, ze by som nenasiel odpoved k veci
      - visty su stabilne
      - boot do visty je u mna o chlp rychlejsi nez do mdv, napriklad (oba bootuju rychlo)
      - pomalost vist je vacsinou zapricinena aplikaciami tretich stran, co da lahko skorigovat
      - je dost veci, pre ktore sa oplati bootovat radsej do linuxu a naopak
      - cize cca 90% casu pri PC stravim v linuxe, funguje sa mi v nom jednoduchsie, ale z vyssie uvedenych dovodov mi pripada ten napad celkom scestny.

      Este raz sa spytaj co chces dosiahnut vratenim vist a ci sa ti (alebo komunite) vynalozene usilie vrati (napr. aj v podobe nejakeho prijatelneho precedensu do buducnosti)
      To radsej kup nejaky predvadzaci kus booku za 3/4 povodnej ceny, poobzerat sa po takom, je vo vysledku urcite efektivnejsie nez boj s veternymi mlynmi.
      K tej kauze na abc, ja byt v pozicii kompetentneho manazera za lenovo, by som odporucil vysrat sa na nejaku linuxovu komunitu, ktora neciti ziadne zavazky ale pozaduje vela a brese na vsetky strany, vsak oni nikoho nenutili kupovat model, ktory je len s vistami.
      Argument o neprimeranom bundlovani mi pride dost scestny
      • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 22:49
        Avatar martin knocik   Používateľ
        No tak ten notebook sa nedá kúpiť bez visty, takže tu nemám možnosť. Pozrel som všetky obchody v trenčine a zopár eshopov. Takže som nútený kupiť si k tomu notebooku aj niečo čo nechcem, myslím že takáto praktika sa nazýva viazaný predaj. Ukážkový pripad zneužitia monopolu windowsu. Tomu človeku v čechách ponúkali za vrátený windows tuším 1920Kč, čo je dosť a dať mrkvosoftu peniaze za niečo co nechcem sa mi hnusí. Za pokus mi to stojí. Čo sa týka visty, horšiu paródiu na operačný systém som nevidel. Videl som vistu basic, bez 3d efektov a išlo to hrozne pomaly na notebooku s nalepkou vista ready, xp tam šlapalo rychlo a bez problemov. Nervy mám len jedny, stačí m i moj pomalé ADSL, nepotrebujem pomalý OS. Som plne spokojný s mojím OpenSUSE, ktoré použivam 1.5 roka.Keď to skúsil ten človek na abclinuxu.cz, prečo by som to nemal skusiť aj ja. Ide mi aj o princíp. POužívam Linux, nepoužívam windows. teda nechcem platit za windows.Mám na to asi tak 3 mesiace času.
        • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 23:02
          Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
          Zdravim,

          Ja by som ta len chcel podporit. Jedna lastovicka leto neurobi, ale ak ti to vide mohli by ta nasledovat aj ini. Keby som ja kupoval notebook a bol v podobnej situacii, urcite by som to riesil, ak by som vedel ako. DRZIM PALCE!
          Viem, že nič neviem.
    • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 15:34
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Je s tým veľa problémov, ale ak by dostatočné množstvo užívateľov chcelo vrátiť windows možno by začali dodávať počítače aj bez win.
    • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 19:02
      archli   Návštevník
      taky si myslim, ze je zbytecne to chtit bez win. , bylo toho napsano o tomto problemu spoustu a financne si skoro vubec nepolepsis, nekdy je to reseno hodne individualne a pokud tato moznost neni hned u koupe , pak je to vetsinou hodne komplikovane
      • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 21:28
        Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
        No nie všetkým ide o peniaze. Niektorí linuxáci nechcú windows už len z princípu (aby časť ich peňazí nedostal MS a aby ich nepočítali ako používateľov windowsu).
    • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 23:04
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Zdravím.

      Veľmi nerád reagujem na takéto blbosťi, ale autor otázky chcel vedieť:
      skúšali ste to niekto ? ako to dopadlo ? Podarilo sa to aj niekomu inému ?
      Ja fakt nikde nevidím. Ja som skúšal, dpadlo to zle, ....

      Ja nemôžem z týchto dizkuzií :-D :-D :-D ...to je rozum...

      Ospravedlnujem sa....
      Close the Windows Open The Source
      • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 23:12
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        K tomu ospravedlneniu:

        Ak ste to nik neskúšali....načo potom reagujete? Mne by takato odpoved od vas asi nepomohla páni profici...

        Ja viem...ani tento príspevok nie...

        Mizim takychto nikam neveducich deskusii za zucastnim raz za cas...

        Fakt prepacte...
        Close the Windows Open The Source
        • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 23:33
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          prečo sa ospravedlňuješ, veď si nič neurobil, len si napísal svoj názor ku téme. ALE VEĎ O TO IDE, napíšeš svoj názor, stojíš si za ním a toto sa ešte niektorí nenaučili. Mne, keď sa napríklad niektoré hovadiny (napr. Stanislava Hofereka a pod.) zdajú hlúpe tak to napíšem. Keď chcem auto, tak poviem, že chcem auto, keď chcem babu, tak tvrdím že chcem babu a keď chcem slobodu, tak chcem slobodu.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 23:47
            Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
            1, :-) To by bolo všetko v poriadku...keby nechcem aby sa ludia konečne uvedomily že nech sa venuju teme priamo. Všímaš si..aj toto je trochu mimo cesty...naštastie vedome.

            2, Bol to nepriamy útok na profikov /pomer otazka a odpoved/ + niečo dočinenia.
            Close the Windows Open The Source
            • Re: vrátenie windows vista 13.06.2009 | 23:59
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Ach áno, jasné .
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: vrátenie windows vista 14.06.2009 | 15:21
            Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
            No zial k tomu co chces , je problem ze vyrobcovia sa tvaria ako by si si kupoval auto predaju ti ho , aa tebe zacne vadit ze je na benzin (a hla budme tvrdit ze nic okrem benzinu nie je ...) ale snaha sa ceni ja som tak dopadol v HP ked som si chcel kupvat notebook (predaju s os vista a ked mozem si odinstalovat ...akakolvek snaha je marna, nakoniec pri kupe si jednoznacne kupoval vec o ktorej si vedel ze ma uz nejake vecne bremeno :) )

            zial je to tak , ale snaha sa ceni
        • Re: vrátenie windows vista 14.06.2009 | 01:26
          l_barbarossa   Návštevník
          Ak ste to nik neskúšali...

          To si myslis, ze sa niekto taky najde? Medzi linuxakmi navstevujicimi toto forum?

          ...načo potom reagujete?

          - kvoli odreagovaniu sa
          - aby sa uz konecne zaviedol blacklist a tagovanie príspevkov
          • Re: vrátenie windows vista 14.06.2009 | 09:14
            Avatar martin knocik   Používateľ
            Archli písal vo svojom prispevku že je o tom probléme písane hodne. Ak by mi mohol poradiť kde sa o tom písalo, lebo keĎ som hladal na googli, tak som nenašiel ziadny iný prípad na slovesku ani v česku.
    • Re: vrátenie windows vista 14.06.2009 | 14:14
      Martin   Návštevník
      Asi si treba nájsť kamaráta, ktorý pracuje vo veľkosklade a cez neho získať prázdne železo. Riešiť to cez predajcu, ktorý dostane výrobky s predinštalovaným Windowsom, je u nás asi nemožné. Aspoň zatiaľ.
    • Re: vrátenie windows vista 14.06.2009 | 15:25
      matt   Návštevník
      ono to ma i iny aspekt. Pri kupe auta natankujes, ides odskusat. Notebook / PC bex OS, ako odskusat? Aj to je jedna z veci, ked ludom treba poradit... Kto ale v obchode poradi, ked chce len predat a Linux nepozna.
      Slackware for ever
      • Re: vrátenie windows vista 14.06.2009 | 15:33
        Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
        no nie to k veci ale :
        predavac by mal byt zaskoleny na predvedenie tovaru (isto som asi naivny )
        existuje aj live CD
        existuje cas na bezplatne vratenie produktu (naviac aj zarucna doba)
        su produkty ktore sa predavaju bez OS ,alebo je preinstalovany nejaky free soft.,povecsine je to jedno a to iste (a to rada pre tych co im vadi ze maju predinstalovany OS )


        kazdopadne je nezmyselne platit za to nebudem pouzivat
      • Re: vrátenie windows vista 14.06.2009 | 15:50
        Avatar martin knocik   Používateľ
        Z toho čo ste sem písali mi došlo že to asi nikto nevyskúšal. Dufal som že aspoň 1 človek sem napíše že sice to skusil a že ho poslali do prdele. ale vidno že to tu asi nikto ani nevyskúšal. No a vyjadrenia niektorých ludí po prečitani ktorých som sa citil ako na nejakej fanúšikovskej stránke mrkvosoftu, boli tiež povzbudzujúce. (odporučenie pre manažera lenova, aby sa vykašlal na linuxovú komunitu ktorá neustale len brechá a nemá nijaké závazky). Myslím si že problém je na urovni vyrobcov notebookov a nie predajcov, ktorí neboli schopní objednať niečo čo výrobca nedodáva. zaujímavé je že tie lacné notebooky od Asusu sa dajú kúpiť bez vidiel, ale tie drahšie len s vidlami.
        • this is SPAM, do not read 14.06.2009 | 18:15
          l_barbarossa   Návštevník
          - som na hony daleko od toho, aby som bol fanusik mrkvosoftu
          - kazda firma ma nejake zabehane procesy a individualne poziadavky mimo tychto procesov ju stoja naklady navyse.
          Ak sa ludia z lenova rozhodli, ze kvoli 1 zakaznikovi obidu tieto procesy a v dobrej viere mu vyhoveju (a zbavia sa jeho otavovania), pricom ho informuju, aby si svoj pripad nevykladal ako precedens a potom im ten clovek vsetko zmietne zo stola, urobi negativnu reklamu - tak aky pocit v nich moze zostat?
          - pozadovat od predajcu vratenie penazi je nezmysel, nikto ho dobrovolne nedonuti, aby stracal svoj cas s dodavatelom. Nema ani vytvoreny legislativny ramec, ktory by mu zarucoval vymozitelnost takej poziadavky
          - mozes sa priamo informovat u dodavatela, ci je (tazke vyriesit) problem vyrobit a dodat pozadovany model bez OS. Taky problem moze byt; vymyslim si: moze suvisiet s internymi dohodami s m$, moze suvisiet s patentami (ze napr. nejaka sucast je patentovo chranena, a poplatky za samotne vyuzitie patentu su drahsie, nez ked je patent zaplateny v ramci zlavnenej ponuky od m$) moze suvisiet so zarucnymi podmienkami, testovanim a pod.
          Je jasne, ze pokial by si poznal vyrobne procesy dodavatela a dovody pre viazanost s vistami, tvoj pokus by mal vacsiu sancu na uspech. Este jednoduchsie by bolo, keby si robil hromadnu objednavku ako partner dodavatela ...hm.
        • Re: vrátenie windows vista 14.06.2009 | 22:34
          Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
          tuto moznost ti dava ja siemens fujitsu.
          A ako som pisal "pokusal som sa pred kupou" (nezda sa mi to zrovna najvhodnejsie kupit produkt o ktorom viem ze co obsahuje a nakoniec kricat ze "neeeeee ja tam mrkvochvost nechcem a tak som si radsej poskladal PC podla svojich predstav , isto ani tam sa mi nepacilo ze kopec poplatkov je viazanych na nejaky zazracny autorsky fond ...zial nikdy som odtial nic nedostal nakolko na disky a cd ci dvd pcham nase foto takze autor som ja a polovicka , ale co uz , to by bolo na inu debatu...)
          Nasledne mas moznost notebooku bez widlows kupit aj od (pr)dell-u a ak si trufas je este moznost barebone systemov, ale ak chces ortodoxne lenovo tak (aj ked sa to nepaci vybrat z ponuky ktoru maju, alebo si to dohodnut priamo s predajcom, alebo cez dovatela, alebovyrobcu ..

          Kazdopadne akehokolvek pokusu nie je na skodu...
    • Re: vrátenie windows vista 15.06.2009 | 17:00
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      Pravdepodobne to bude veľký problém. Ja osobne by som si (znovu) vybral notebook bez OS. Nie je ich veľa ale dajú sa kúpiť (napríklad aj HP má také).
      Ale ak ho predsa kúpiš s Vistou určite ju vyskúšaj vrátiť. Keďže priamo v licencii je (aspoň podľa toho článku na abclinuxu.cz) že ak nesúhlasíš s licenciou máš žiadať náhradu od predajcu alebo inštalátora.
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
    • Re: vrátenie windows vista 15.06.2009 | 21:20
      Dragon   Návštevník
      Mozem len suhlasit s tym, co tu zaznelo - je s tym mnoho opletaciek a za ten cas a energiu to ani nestoji. Dalsia vec je, ze plati: ina firma, iny pristup - cize ak nema niekto skusenost priamo s Asusom a jeho postojom k tejto problematike, tazko ti povie, ako na to. Ja som to poriesil tak, ze som Vistu odfaklil este skor ako sa stihla nabootovat - nech je to akokolvek odladeny system s akoukolvek uzasnou podporou, princip je princip, zasada je zasada - nechcem ju uz len z toho dovodu, ze je "nanutena". A zaroven nemam tolko casu, aby som mohol neviem ako dlho vybavovat vratenie penazi.