xp a ubuntu

Sekcia: Hardware a Drivery 16.06.2009 | 17:14
greenie   Návštevník
Dobry den, mam acer aspire one d150.,na ktorom je nainstalovany windows xp..v skrytej particii mam instalacky(aspon myslim).Chcel by som si nainstalovat ubuntu, pricom chcem odstranit skrytu particiu,ale nevylucujem ze v buducnosti budem chcet nainstalovan naspat XP...prosim poradte.Mam si particiu len napalit(vsetky data z nej)?
    • Re: xp a ubuntu 16.06.2009 | 19:10
      Avatar Jan Hovancik debian, win  Používateľ
      definuj :instalacky:

      a upresni :aspon myslim:
      - peace, not war -
      • Re: xp a ubuntu 16.06.2009 | 21:35
        Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
        mna napadla recovery zaloha ale neviem ci to je ono, lebo ta zvacsa byva na predinstalovanych vistach

        predajca by ti mal dat (alebo predat za cenu media - nie cenu OS) CD s instalaciou systemu

        a presna ko je napisane nadomnou, upresni INSTALACKY
        ak tam mas instalacne subory (.exe) programov a ovladacov tak si zalohuj kam len chces (cd/dvd, ext disk, USB flash, iny PC, ina particia...)
        ak je to recovery tak neviem ci to ma zmysle vobec vypalovat ci to potom vobec pojde (neviem ako tieto vista recovery a podobne funguju)
        Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
        • Re: xp a ubuntu 17.06.2009 | 00:23
          martin   Návštevník
          no acer ma riesenu distribuciu OS dost divoko kupis notebook(v tomto pripade netbook) a hned po spusteni ta vyzve aby si vsetko zazaloval na dvd alebo xy cd , nasledne ta bude otravovat este nejaky cas... +na HDD je ulozeny OS v skr.particii. TAkze autor otazky asi myslel ze by si chcel stiahnut tento operacny sys. (najlepsie by bolo pouzit live cd pokukat sa po disku kde co je a potom ak nahdit obsah na nejake medium)
          • Re: xp a ubuntu 17.06.2009 | 18:16
            greenie   Návštevník
            cize mam tu celu skrytu particiu napalit?
            • Re: xp a ubuntu 17.06.2009 | 20:39
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              napriklad
              alebo odzalohovat na iny disk, na USB

              otazka je ako to potom bude fungovat
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
              • Re: xp a ubuntu 17.06.2009 | 22:26
                greenie   Návštevník
                Ved preto sa pytam,ci to bude potom fungovat....
                • Re: xp a ubuntu 17.06.2009 | 22:33
                  Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
                  keby som vedel akym sposobom je to riesene tak ti poviem presnejsie

                  pokial je to subor ako zaloha particie (ghost, pre linux partimage)z ktoreho sa vyvolava obnova celej particie tak bezproblemov

                  ak je to riesene tak ze v biose je nastavene ze po stlaceni topho a toho nacitaj z tejto particie toto a nahrad to sem(system) takt o fungovat nebude (jedine za rovnakych podmienok)

                  ak su to subory/instalacky samostatne spustitelne, tak to urciet bude fungovat
                  Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
                  • Re: xp a ubuntu 17.06.2009 | 23:33
                    Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
                    + je este jedna moznost skryta particia ostane na disku (sice seria one asi nedisponuje nejak velkym priestorm) a ostatny system das na disk do urcenho priestoru (vyclenis si particie). Nie som si az tak isty,ako to presne funguje,uz to bolo davno co som mal tu cest nechat sa trapit vyrobkom acer (aj ten nebol moj).
                    • Re: xp a ubuntu 17.06.2009 | 23:57
                      matt   Návštevník
                      Acer je dobry, pre Linux :) Moj s Linuxom, 6 rokov bez problemov a este dlho vydrzi :) To mas, ako so zenou, staras sa, dlho vydrzi :))))

                      Slackware forever, no compromise
    • Re: xp a ubuntu 17.06.2009 | 23:52
      matt   Návštevník
      Co riesis clovece. nainstaluj si "Wubi" na nativ Win part a nemusis riesit particie. Potom ona ina alternativa a to fdisk :) "Linux is cool", zabudni na Win :)

      Slackware forever, no compromise.
      • Re: xp a ubuntu 18.06.2009 | 00:18
        Avatar martin001 Ubuntu 9.10; a iné..  Používateľ
        tak som prekonal lenivost a kukol som na tento zazrak vedy acer oné tak ten disk ne az tak maly veselo tam nahod oba dudes ficat na dualbúte a ked ta polapi nostalgia za win iba sa prerebútuješ :)
        • Re: xp a ubuntu 18.06.2009 | 00:23
          matt   Návštevník
          Martin, pre Greenieho ke najlepsia volba Wubi, ak este iba sa rozhoduje pre Linux. Tam nic nepokazi aaj tam ma dualboot :)

          Slackware forever, no compromise.
          • Re: xp a ubuntu 18.06.2009 | 16:49
            greenie   Návštevník
            Mna len zaujima co s tou particiou...dualboot planujem (xp+greenie)... len nechcem aby mi ta particia zbytocne zaberala miesto a preto si ju chcem bud napalit, alebo presunut na desktop...a tu teda hladam riesenie ,co s tou particiou???
            • Re: xp a ubuntu 18.06.2009 | 17:06
              Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
              este stale si nam nenapisal (presne) co na tej particii je
              zobez si live cd otvor terminal, pomocou cd sa dotan na tu particiu a zadaj ls, vypisa daj sem alebo ak bude dlhy na pastebin
              Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
            • Re: xp a ubuntu 20.06.2009 | 01:38
              matt   Návštevník
              nabootuj z live cd - Slax 5 alebo 6 ( tu som neskusal ) a uvidis vsetky particie. Slax 5 pripojil uplne vsetko. Da sa to aj Knopixom. Potom si mozes vybrat, podla toho co je na tej, vo Win skrytej, ci to napalis, presunies, niekam inam. Lepsiu radu, potom poznam - fdisk :))))

              "Slackware forever, no compromise"