Atmel ATmega8 a vsetko o tom

Sekcia: Programovanie 21.06.2009 | 14:15
Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
Ahojte mam taky drobny problem,

Potrebujem sa dostat do problematiky programovania uP. Uz som daco pocital na internete ale nenasiel som vydatny zdroj zo vsetkym co ktomu potrebujem. Takze na zaciatok chcel by som zmaknut naprogramovanie ATmega8 a to pekne od zakladu.

1. Mam si zohnat programator na tento uP alebo ist cestou programovania cez LPT (ps na notasi uz LPT ani RS232 nemam)
Ak by sa dalo chcel by som samozrejme najlacnejsie a najrychlejsie a najdostupnejsie riesenie (viem ze to bude cesta kompromisov). Ak viete o dakom konktretnom USB programatorovy za par korun pls poradte, stavebnici atd.. s bezproblemovym chodom pod linuxom. Proste najlepsie riesenie pre linux na notasi bez LPT a COM. {viem ze su navody na nete ale pokial by som to doma zbuchal s DPS bude to neskutocne dlho trvat}

2. Kde su vhodne informacie o tom ako sa programuju uP. V navodoch som si nasiel programovanie LEDky alebo hodin (z abclinuxu) no ani netusim co vsetko sa da z timto zazrakom robit, Poznate daky komplexny zdroj ? {www, knizny najlepsie v slovencine/ cestine} Uvitam aj dake prakticke ukazky v roznych smeroch

3. existuje na linuxe daky simulacny program ? Kde sa da simulovat naprogramovany uP popripade da sa simulovat cely obvod

Verim ze ma nasmerujete na informacie ktore ma prevedu od zakladov a vopred vam za to dakujem
    • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 21.06.2009 | 22:42
      Lukas Vesel..   Návštevník
      ahoj. rad poradim aj ked neake velke skusenosti nemam kedze som sa s mojim programatorom trosku pohral a potom som uz to nechal tak.. ja mam tento programator
      ATAVRISPmkII
      Programátor ISP pre AVR 8-bit RISC MCU, USB (55355)

      http://www.sos.sk/?str=371&artnum=55355

      a funguje bez problemov. pripaja sa cez USB a ide aj pod linuxom. vyzaduje ale externe napetie

      inac je fakt dobry. a lacny.. odporucam si pozriet kolko stoja ine programatory. na linuxu mas avra a avrdude
      • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 06.07.2009 | 20:25
        Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
        Tak konecne mi to prislo domov, hned som sa vrhol do pokusov, ale potrebujem este jednu pomoc, dako nemozem najst popis koncovky z programatora a tak neviem co zapojit na ktory pin procesora, mohol by si mi to dako popisat ?
    • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 22.06.2009 | 00:54
      Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
      1. Ja osobne používam tento http://www.fischl.de/usbasp/. Ak ale chceš niečo hotové bude lepšie, čo poradil nado mnou
      2. Skús http://www.kvetakov.net/clanky/avr/. Chystám sa aj ja niečo niekedy napísať (komplexné) ale toho sa tak skoro zrejme nedočkáš :)
      3. To by zaujímalo aj mňa. Najlepšie ale asi bude rozchodiť JTAG a programovať a simulovať za behu (ale ATMega8 JTAG výstup aj tak nemá).
      Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
      • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 23.06.2009 | 15:27
        Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
        Este ma napada taka otazka, ako v domacich podmienkach upravujete rozmery DPS, na strednej sme mali dielne kde sa plosaky dali krasne strihat na tabulovych nozniciach, no doma v byte ziadne tabulove noznice nemam :D, Viem ze existuje cesta pilky na zelezo ale to je drina a navyse spravit rovny rez na dlhsej vzdialenosti je dost problem. Nemate na to daku fintu v rukave ?
        • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 06.07.2009 | 22:05
          Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
          tak nakoniec som zapojenie nasiel ALE

          Spravil som to takto
          do kontakneho pola som zasunul nakoniec Atmega16
          na pin c. 6 som pripojil pin z programatora cislo 4 (MOSI)
          na pin c. 7 som pripojil pin z programatora cislo 1 (MISO)
          na pin c. 8 som pripojil pin z programatora cislo 3 (SCK)
          na pin c. 9 som pripojil pin z programatora cislo 5 (Reset)
          na pin c. 10 som pripojil pin z programatora cislo 2 (Vcc)
          na pin c. 11 a 31 som pripojil pin z programatora cislo 6 (GND)

          isiel som do win a spustil AVR Studio zrusil sprievodcu, klikol som na connect vybral programator a device som nastavil na Atmega16, skusil som moznost Erase device, ledka na programatore sa rozsvietila na cerveno a obdrzal som hlasku ze ciel nebol detekovany, mam skontrolovat napajanie.
          Tak som este na pin 10 pripojit externe Vcc (5V) a pin 11 a 31 som pripojil na zem externeho zdroja, no hlasku som obdrzal znova.

          Neviem ci som to pozapajal dobre, ak nie co je zle (nemam tam zapojeny ziadny krystal chcel by som na zaciatok vyuzivat vnutorny Rc oscilator myslim ze by mal byt od vyroby nastaveny na 1MHz )
          Mozete mi s tym helpnut nech sa na zaciatok rozbehnem



          • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 07.07.2009 | 14:44
            Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
            Tu je datasheet k tomu programátoru http://www.soselectronic.com/a_info/resource/c/AVRISPmkII_UG.pdf. Zapojené to vyzerá byť dobre. Červená LEDka vraj znamená, že cieľ nie je napájaný programátorom. Ale externé napájanie nepomohlo, takže problém bude inde.
            Mne programátor nechce komunikovať s procesorom vtedy ak mám nastavenú vysokú rýchlosť komunikácie a je nastavený interný oscilátor na 1MHz. Ale mám iný programátor a na ňom sa dá prepínať rýchlosť komunikácie. Skús pozrieť, či to nejde aj na tomto. (zdá sa, že je to ISP Freq. Strana 17 v tom datasheete).
            Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
            • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 09.07.2009 | 03:13
              Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
              jj bolo to v rychlosti komunikacie, v mojom pripade by som mal mat pomer 1/4 z frek. procaku. Dik za pomoc
    • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 22.06.2009 | 12:19
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      Osobne som to programoval cez dapa (paralelný port). Čo sa týka RS232 .. redukcia z USB sa dá ľahko zohnať a všetky dostupné na trhu bez problémov fungujú. Horšie je to s LPT. To by som naďalej rád používal na programovanie, žiaľ neviem o žiadnej osvedčenej redukcii, nemá s tým náhodou niekto skúsenosti?
      • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 23.06.2009 | 15:21
        Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
        Tak rozhodol som sa ze su kupim ten horeuvedeny programator ATAVRISPmkII, ktomu sa mi podarilo zohnat knihu od pana D. Matoušeka Práce s mikrokontroléry ATMEL AVR - ATmega16, je to sice ATmega16 ale zakladne veci su platne aj pre ATmega8 co pre mna ako uplneho zaciatocnika bude postacujuce, na Vs sme robili s programom HSPICE, pamatam si ze to bolo nieco ako elektrowokbench ale uz si na to spominam dost matne, a neviem ci je to freee, ale asi nie :(
        Dakujem za odpovede a este, ak by sa nasli dake zaujimave linky s touto tematikov budem za ich uvedenie vdacny.
        Este raz dik.
        • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 23.06.2009 | 21:34
          Lukas Vesel..   Návštevník
          Ja mam knizocku Microcontrolery Atmel AVR Assembler od Vladimira Vana a je tiez dobra. Inac najlepsie je mat Windows XP +Linux v dual boote.. viem ze niekomu to moze byt proti srsti ale original AVR Studio je spica produkt a skoda ho nepouzivat len preto ze nejde v linuxe.
          • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 23.06.2009 | 22:27
            Avatar Jaroslav Štulajter Mandriva 2009.1  Používateľ
            ja zboznujem linux ale vzdy sa hladim na veci prakticky takze uvidim ako mi to pojde v linuxe a pre istotu skusim aj wine alebo win vo virtuali ak nepojde a budu dvovody na dualboot tak bude aj dualboot.
    • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 14.05.2010 | 16:17
      mikimh   Návštevník
      neviete niekto kde najdem popis programovania procesora prvy krat ako ho nastavit, konkretne atmega32
      • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 14.05.2010 | 17:57
        Avatar Marián Sova Ubuntu 10.10  Používateľ
        Keby som bol zlý, tak poviem, že všetko je v datasheete. Ale aj tu by si mohol niečo nájsť http://www.kvetakov.net/clanky/avr/.
        Prvý krát v podstate potrebuješ nastaviť iba poistky (fuses). Aký programátor a aký program k nemu používaš?
        Čo ťa nezabije, to ťa posilní | Leták na propagáciu jabbera v pdf | www.mikroprocesory.sk
        • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 15.05.2010 | 01:55
          Mikimh   Návštevník
          No ja pouzivam AVRISP mkII.
          A program avr studio4.
          A este nevie niekto co presne u tohoto programatora znamena ked blika oranzova, co mám zle?
          • Re: Atmel ATmega8 a vsetko o tom 18.05.2010 | 21:37
            Lukas Vesel   Návštevník
            ahoj musis napojit k programatoru externe napetia presne.. najlepsie rovnych stabilizovanych ale 5V ...
            v avr studiu si potom das najst programator mkIIusb_isp - pozries ake napetie ti naslo a das precitat signaturu procesora.