po formate GRUBU mi nastaruje PC?

Sekcia: Konfigurácia 27.06.2009 | 18:55
Tomas   Návštevník
ahoj,
obraciam sa na toto forum s trosku neobvyklou ziadostou, dufam vsak, ze tu nebudem kamenovany, ale ze mi pomozete :-)

Mam totiz 2 disky(fyzicke aj logicke). Na 80GB mam Windows(C:\) a na 160GB linux(kubuntu nejake). Mam samozrejme este nainstalovany GRUB.

Keby som teraz preformatoval cely linux filesystem na napr. NTFS, tak by sa mi spustil PC, kedze na tom disku mam aj GRUB?
Alebo co mam v podstate urobit? Chcem totiz tych 160GB vyuzivat na Windowse.
Vdaka




    • Re: po formate GRUBU mi nastaruje PC? 27.06.2009 | 18:58
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Grub uz sice fungovat nebude, ale mozes potom nabootovat instalacne cd Windows, vojst do recovery rezimu (to bude konzola) a tam spustit fixmbr a fixboot. Ono to napcha miesto grubu nazad svoj bootloader a vsetko bude dobre.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: po formate GRUBU mi nastaruje PC? 27.06.2009 | 22:19
        Tomas   Návštevník
        no a toto ono je ten problem :-) Totiz tento PC mame riadne davno a vtedy sme si "kupili" Windows akosi nie velmi legalne a CD nemam. Preto planujem skor si z tohto disku spravit dalsiu jednotku, napr. F:\, kde si po tom polroku kupim Windows 7 (uz normalnym sposobom).

        Nedalo by sa to bez toho, hoci nech mi ostane GRUB aj z vyberom moznosti, prinajhorsom budem mat dualboot, cize toto XPcko a sedmicku? Ako mam potom naformatovat ten disk, aby mi nechalo ten bootloader a ostatne zmenilo na NTFS?
        • Re: po formate GRUBU mi nastaruje PC? 27.06.2009 | 22:52
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj .

          Ak som Ťa dobre rozumel, na Tvojom PC chceš nechať IBA WinXP a Windows 7, tak ?
          Ak tam chceš iba Windows OS, prečo potom potrebuješ GRUB ?
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: po formate GRUBU mi nastaruje PC? 27.06.2009 | 23:40
            Tomas   Návštevník
            no preto, lebo windows bootloader nepodporuje multiboot. A taktiez este zvazujem, ze mozno budem mat viac OS na bootovanie(system ma slaby na virtualizaciu novsich systemov ;-( )
            • Re: po formate GRUBU mi nastaruje PC? 27.06.2009 | 23:49
              Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
              Multiboot podporuje, ale neviem ci len nie medzi roznymi windowsami (resp. inu kombinaciu som neskusal). Pripadne si tam mozes dat akykolvek iny bootloader, su ich mraky. Grub sa totiz bez /boot nepohne, kedze tam ma ulozene dolezite veci.
              Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: po formate GRUBU mi nastaruje PC? 28.06.2009 | 00:13
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              http://www.ditii.com/2009/01/28/how-to-modify-windows-7-boot-loader/
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."