Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku

Sekcia: Ostatné 29.06.2009 | 01:10
Dragon   Návštevník
Chcel by som si ujasnit par veci ohladne zavadzania systemu a MBR.
Viem, ze na tzv. nultom sektore je tabulka rozdelenia disku a nejaka cast loadru, kt spusti cely loader. Kde sa nachadza zvysol loadru? Predpokladam, ze je to na nejakej particii, ktora podlieha nejakemu operacnemu systemu. Pocul som aj vyraz "boot records". Co to znamena? Kde sa nachadza?
Co sa tyka zavadzania systemu, podla mojich vedomosti to funguje nejako takto - BIOS preda stafetu casti loadru v MBR, kt spusti cely loader. A co ten? co urobi dalej? A ako je to s bootovatelnymi CD (prip. USB)?
Rad by som dost podrobne vysvetlenie a tak trochu polopatisticky, lebo som uz cital o tom aj v jednej knihe, ale myslim, ze amm stale nejake medzierky, a toto je podla mna, dost zaujimava tema.
Dakujem
    • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 29.06.2009 | 02:45
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      http://en.wikipedia.org/wiki/Booting
      aj s linkami na konci
    • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 29.06.2009 | 09:39
      Avatar Jaroslav Petráš Arch Linux  Používateľ
      Budem teda pokracovat od tej casti s BIOSom. V BIOSe mas na vyber zariadenia z ktorych chces bootovat. Resp. mozes nastavit prioritu roznym rozhraniam (IDE, USB, SCSI, siet, atd..). Po inicializacii HW a roznych testoch, resp. po POSTe sa podla uz spomenutej nastavenej priority hlada na prvom najdenom pripojenom zariadeni MBR = Master Boot Record. Je to prvych 512B. V tychto 512B je miniprogram - zavadzac a tabulka rozdelenia disku (zariadenia) na particie. Ak vsetko sedi ako ma, CPU zacne vykonavat tento miniprogram, ktory je vlastne len dalsi odkaz (prvy spomenuty bol BIOS) na finalnu cast (tato uz je umiestnena kdekolvek na disku) ktora uz zavadza do pama:te jadro operacneho systemu.
      301 Keyboard Error. Press any key to resume or F1 for setup...
      • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 29.06.2009 | 13:30
        Dragon   Návštevník
        Ked je napriklad takato situacia:
        Mam dva OS (Linux a Windows, povedzme). V MBR sa nachadza nejaky zavadzac, ktory sa tam nakopiroval pri instalacii Linuxu (povedzme, ze Grub). Ten spusti zvysok loadru, ktory je umiestneny niekde na particii s Linuxovou distribuciou. ALE, ja chcem nabootovat Windows. Co sa stane? Grub zacne zavadzat priamo Windows, alebo zavedie najskor nejaky zavadzac, ktory je niekde na particii s Windowsom?
        • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 29.06.2009 | 13:35
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Aj particia moze mat boot sector. Teda grub v tomto pripade odovzda vykonavanie kodu, ktory je zapisany v boot sectore danej particie. To by si sa samozrejme dozvedel, keby si zabludil na tu linku, co uviedol predrecnik.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 29.06.2009 | 13:51
            Dragon   Návštevník
            Hej, docital - sorry, najskor som pisal, potom cital. Tam bola zmienka o tom, ze sa to vola Volume Boot Record - je to ono, vsak? A v zavislosti od toho sa rozlisuju particie, ktore je mozne bootovat (tie maju volume BR) a tie, ktore sa nedaju (tie VBR nemaju). Pravda?
            Je moztne mat ako bootovaciu particiu aj particiu logicku? Ak ano, v com sa odlisuje takato particia od primarnej bootovacej particie?
        • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 29.06.2009 | 14:15
          Grawp   Návštevník
          V tomto pripade na MBRku sa pusti stage1 grubu.. to spusti stage2 ktora sa nachadza na niektorej linuxovej particii.. a ta bud zavedie OS tak ze pichne do ramky initrd (nejaky zaklady system s nastrojmi..) a pusti jadro.. to si pripoji disky.. a ide sa dalej....
          stage2 grubu moze pustit ale aj iny zavadzac.. ktory moze byt na VBR niektorej particii alebo na MBR ineho disku..

          Napr ja mam system rieseny tak ze mam MBR.. na nom stage1.. ten pusti stage2 ktory je na particii /dev/sda1 ktora patri opensuse.... .. ale takisto mam aj ubuntu..a aby mi neprepisalo grub zo susecka.. alebo aby som do grubu zo susecka nemusel davat vsetky polozky z ubuntu grubu.... tak stage1 toho ubuntackeho grubu mam na VBR kde je aj ubuntu /dev/sda5 a do suseckacekho som dal len odkaz na VBR /dev/sda.. ked ho pustim pusti sa stage1 ubuntu grubu ten pusti stage2 a tam mam secky ubuntu moznosti .. cize idem asi takto

          MBR stage1 /dev/sda -> stage2 /dev/sda1 -> opensuse (zavedie jadro a initrd)
          MBR stage1 /dev/sda -> stage2 /dev/sda1 -> stage1 ubuntu /dev/sdb5 VBR -> stage2 ubuntu /dev/sdb5 -> ubuntu (jadro a initrd)
          • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 29.06.2009 | 20:15
            Dragon   Návštevník
            Nechcem Ti do toho kecat, ale nie je to zbytocne komplikovane? Alebo je v tom nejaka vyhoda (okrem "alebo aby som do grubu zo susecka nemusel davat vsetky polozky z ubuntu grubu")?
    • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 29.06.2009 | 13:36
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 29.08.2009 | 22:12
        Marian   Návštevník
        Nevedel by mi niekto poradiť? Mam dva HDD na jednom som mal XP kde som mal aj Acronis image true a vytvorenú zálohu systému so spustením cez F11 pri zapnutí PC. Celý HDD som naklonoval na iný a ten som sformatoval. Celý problém je v tom, že po zapnutí PC mi vypíše chybu, že nevie nájsť Acronis zone. Tak že, na tom starom HDD je niekde zaznamenané pravdepodobne v MBR že pri zapnutí PC ma detekovať Acronis zone ktorý tam už nie je. Ako by sa to dalo zrušiť?
        • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 00:01
          Dragon   Návštevník
          Akym sposobom si klonoval disk? Ak si ho klonoval kompletne cely, naklonovaalo by aj MBR (podla mna).
          Za dalsie - akym sposobom si formatoval disk? Ak si zmazal aj MBR, zrejme to uz neobnovis.
          • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 00:17
            Marian   Návštevník
            Formátoval som ho cez win. asi hodinu 750GB
            • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 00:23
              Marian   Návštevník
              Ja ho nepotrebujem obnoviť, potrebujem aby mi pri zapnutí PC nespúšťalo recoveriboot ktorý tam bol pred tým.
              • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 11:10
                Dragon   Návštevník
                Aka bola situacia na oboch HDD predtym, nez si sa zacal s nimi hrat? Zrejme bola particia s nainstalovanym systemom a potom druha particia so zalohou systemu (odkial sa spustala pri stlaceni F11). Inak teraz som nasiel toto:
                http://kb.acronis.com/content/1624
                • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 11:29
                  Marian   Návštevník
                  Máš pravdu bolo to tak. Nerobí to problém keď v biose nastavím boot z HDD kde je OS. Ale keď ho nechám bootovať z DVD mechaniky tak to vypisuje tú chybu.
                  • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 11:38
                    Marian   Návštevník
                    Neviem veľmi anglicky ale podľa toho čo tam píšu mi to nastaví len HDD s OS ale ja potrebujem vymazať MBR na pôvodnom HDD.
                    • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 12:34
                      Dragon   Návštevník
                      Na povodnom? To myslis ten, ktory si klonoval a potom cez Win naformatoval?
                      • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 12:47
                        Marian   Návštevník
                        Áno
                        • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 12:56
                          Dragon   Návštevník
                          Pockaj pockaj... uz mi dopina. Ty si nenaformatoval cely disk cez Win - ty si naformatoval len jednu particiu. Je mi jasne - MBR ostal.
                          Neviem ako sa da priamo zmazat len MBR, ale poznam sposob, pri ktorom dojde aj k zmazaniu MBR (okrem ineho). Skus pouzit prikaz:

                          dd if=/dev/zero of=/dev/sda

                          Samozrejme, ak mas povodny disk oznaceny inac ako /dev/sda, zadaj svoje oznacenie. Prikaz musis pouzit ako root. Nasledok bude taky, ze sa na cely disk zapisu same nulove hodnoty (aj na nulty sektor). Kedze ale prides o particnu tabulku, disk sa stane nepouzitelnym, cize budes musiet nanovo rozdelit disk a zaviest filesystem/y. Ten prepis nulovymi hodnotami bude trvat kusok dlhise, v zavislosti od kapacity media.
                          • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 13:04
                            Marian   Návštevník
                            Nerozumiem tomu označeniu disku. Ja ho mam pod označením "X"
                            • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 13:12
                              Dragon   Návštevník
                              http://linuxos.sk/clanok/254/index.html
                          • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 13:31
                            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                            MBR je prvych 512bytov, resp. prvy sektor. Takze:
                            dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=512 count=1
                            pricom ak chces dostiahnut to, ze sa zmaze len zavadzac systemu, ale ponecha sa rozdelenie particii, tak:
                            dd if=/dev/zero of=/dev/sda bs=446 count=1
                            kedze prvych 446 bytov je zavadzac a dalej nasleduju 4 zaznamy po 16 bytov pre particie a este 2 byty 0x55 a 0xAA.
                            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                            • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 13:38
                              Dragon   Návštevník
                              Ano trosku lepsie (a rychlejsie) riesenie.
                              Mohol by si mi trosku ozrejmit, co presne znamena bs a count? A a ko by sa to dalo pouzit aj v inom pripade ako v tomto? (samozrejme s inymi hodnotami)
                              • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 14:43
                                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                                Parameter bs urcuje, kolko bytov sa naraz nacita a zapise a count znamena, kolko takych blokov sa ma vykonat. Napriklad mozes dat bs=1M count=10 a vtedy prekopiruje 10MB (niektori to oznacuju MiB) po 1MB blokoch.
                                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                                • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 14:56
                                  Dragon   Návštevník
                                  Aha, dakujem. A zakazdym to zacina od zaciatku disku (resp. particie), ze?
                            • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 13:39
                              Marian   Návštevník
                              Podľa čoho viem že to vymaže X disk a nie C. X je samostatný disk nerozdelený.
                              • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 13:44
                                Dragon   Návštevník
                                Ty si Linux-user? alebo to vsetko robis cez Windows?
                                • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 13:54
                                  Marian   Návštevník
                                  Windows
                                  • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 14:16
                                    Dragon   Návštevník
                                    No jo, to ti potom prikaz dd asi velmi nepomoze. Co uz nevadi. Nechapem sice, preco hladas pomoc na linux-fore, ale pomozem, lebo viem, co by si mohol skusit. Podobne ako som ti radil prikaz, ktorym prepises disk nulovymi hodnotami a Samuel ho potom spresnil, aby si nulovymi hodnotami prepisal iba nulty sektor, pripadne iba zavadzac. Pokial nemas Linux a nevies Linux pouzit (kedze ti linuxove oznacenie diskov a particii nic nehovorilo), mozes pouzit jeden celkom uzitocny nastroj, vola sa CopyWipe, je to free SW aj ked nie je slobodny. Da sa stiahnut ako windowsacka aplikacia, ktora vytvara bootovatelnu disketu, pripadne CD alebo je mozne vytvorit .iso obraz, ktory je mozne neskor vypalit a nabootovat. Myslim, ze sa da stiahnut aj priamo obraz, nemusis mat aplikaciu na tvorbu, staci ti nejaky napalovaci SW.
                                    Nastroj dokaze dve veci (ako napoveda nazov) - kopirovat disk, alebo kompletne mazat disk - co je celkom uzitocne v tvojom pripade. Takychto aplikacii existuje cela kopa, s tymto mam vsak uz osobnu skusenost, cize preto ti ho mozem odporucit.
                                    Oficialna stranka spolocnosti, ktora CW vyvija:
                                    http://www.terabyteunlimited.com/
                                    • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 15:44
                                      Marian   Návštevník
                                      Dik. Už to šlape akurat som musel nanovo zaviesť Fixboot.
                                    • Re: Zavadzanie systemu, MBR, tabulka rozdelenia disku 30.08.2009 | 16:49
                                      l_barbarossa   Návštevník
                                      dd, wget a ine uzitocne programy su dostupne aj ako win binarky...