Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona

Sekcia: Konfigurácia 05.07.2009 | 20:33
tomas   Návštevník
Ahoj, mám notbúk HP 6740 ec a distro openSuse 11.0. Pri nahrávaní zvuku a teda aj v Skype mi ide hlas len z externého mikrofóna, z interného nie, hoci v alsamixéri je nastavený naplno.
Je niekde konfiguračný súbor, kde by sa to dalo nastaviť ručne?
    • Re: Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona 07.07.2009 | 17:41
      jano   Návštevník
      Veľa odborníkov tu asi nebude. Do tém typu "Zo srandy" sa zapojí každý, ale ak treba vyriešiť konkrétnu vec, tak 0. Asi všetkým, čo majú notebooky s integrovaným mikrofóno zvuk ide, hoci nevedia prečo.
    • Re: Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona 07.07.2009 | 19:04
      Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
      Takto, ja mam HP 6735s a Fedoru 10 a bez problemov mi ide zvuk aj interny mikrofon, aj cez Skype, mam to odskusane a vsetko ide.
      Rozbehal som to nasledovne:

      -- nahodil som Alsa, alsamixer, alsamixergui
      -- treba vytvoriť súbor sound a do neho dať nasledujúce riadky:
      options snd slots=snd-hda-intel
      alias snd-card-0 snd-hda-intel
      options snd-hda-intel model=laptop
      -- novovytvorený subor sound nakoniec prekopírovať do /etc/modprobe.d/
      -- nakoniec restart
      Slackware
      • Re: Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona 07.07.2009 | 19:08
        Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
        Este takto, skusal som na tom notebooku aj Ubuntu a tam stacilo spravit toto:

        Do suboru /etc/modprobe.d/alsa-base – treba pridat riadok
        options snd-hda-intel model=laptop


        Potom som skusal este nejaku distribuciu ale uz si nespominam co to bolo, lebo som hladal najvhodnejsiu distribuciu na moj notebook, a tam bolo riesenie toto:

        1. Treba mať nainštalované alsa, alsaconf, alsa drivery atd
        2. Bolo treba spostit alsaconf a vybrat tam zvukovku
        3. Bolo treba editovat subor: /etc/modprobe.conf
        4. Do toho suboru bolo treba pridat tieto riadky :::
        alias sound-slot-0 snd-hda-intel
        options snd-hda-intel model=laptop position_fix=1
        alias snd-0 snd-hda-intel
        options snd-hda-intel model=laptop position_fix=1



        Neviem ci to toto pomoze, ale tak dufam, ze aj snaha sa ceni ...
        Slackware
        • Re: Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona 07.07.2009 | 22:35
          tomas   Návštevník
          ninu: ten subor "sound" tam už bol, ale zatial to nejde. Idem skúšať ďalej.
          • Re: Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona 08.07.2009 | 02:07
            jozin_jozin   Návštevník
            zdravím - vravíš, že mikrák máš v alse zapnutý, no podla mňa nie - keď si otvoriš volume control skús si poprehadzovať devicey (tuším, že mikrák nájdeš pod capture: hda intel atď...) takisto sa pozri, či máš ako input source nastavený (aj) front mic teda ten integrovaný
            • Re: Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona 09.07.2009 | 21:52
              tomas   Návštevník
              jozin: veľmi rád by som si to ponastavoval, ale v mixéri tie položky nemám. Je zaujímavé, že na desktope v Mandrive v Kmixe mám všetky položky, čo uvádzaš. Je to zrejme závislé od podpory danej zvukovky. Na fórach openSuse je uvádzané, že integrovaný mikrofón je dosť ťažko rozbehať a na niektorých notbúkoch nie je podporovaný.
              Možno to zlepšia v novších verziach Suse a novšej Alse. Škoda, že tých Linuxov je taká kopa a každý podporuje niečo viac, niečo menej.
          • Re: Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona 08.07.2009 | 13:34
            Avatar ninu Slackware, Android  Používateľ
            ked uz si tam mal ten subor, tak ho samozrejme nemusis vytvarat, staci ho doeditovat, no za predpokladu ze mame rovnake zvukovky ...


            Inak Jozin ti tiez dobre radi, otvor si volume control (u mna ked si 2x kliknem na ikonku repraku vpravo hore) a tam mam nastaveny Device na: HDA ATI SB (Alsa mixer) a v nastaveniach som si zaskrtol aj Internal Mic a Internal Mic Boost a nastavil som tomu hlasitost asi do polovice a ide to.


            Vyskusaj a uvidis ...
            Slackware
            • Re: Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona 08.07.2009 | 18:08
              tomas   Návštevník
              ninu: ten súbor som myslel aj s obsahom, teda nie je čo editovať. To som už dávnejšie niede vygooglil.
              Ak spustím alsamixex cez konzolu, alebo alsamixergui, tak tam nikde nie je Internal Mic Boost, teda teoreticky to môže byť nezapnuté, ale neviem ako
              zapnúť ten interný mikrofón. Je tam len posúvač hlasitosti pre obidva typy mikrofónov. Ale ani externý mikrofón sa zvlášť nezapína a ten ide.
              Zvukovku mám HDA Nvidia s čipsetom Conexant cx 20561 - Hermosa. Používam KDE 3.5 10.
              V Kmixeri je jedno, či dám záznam alebo stlmiť mikrofón, z externého mikrofónu nahráva vždy.
    • Re: Nahravanie zvuku z integrovaneho mikrofona 15.07.2009 | 20:11
      tomas   Návštevník
      Problém je vyriešený. V mojom prípade bolo treba aktualizovať Alsu aj s príslušenstvom /tools, drivers atď/ na verziu 1.0.20 a v súbore Sound upraviť
      model=3stack-6ch-dig