linux a spotreba

Sekcia: Konfigurácia 09.07.2009 | 15:49
l_barbarossa   Návštevník
V nedavnom flame win vs lin sa objavil zasadny argument, ktory daval navrch XP-ckam - a to spotreba. Dnes som nahodou objavil zaujimavu CLI utilitku, PowerTop.

Zaujima ma, ake opatrenia (a s akym uspechom), ste na svojich linuxovych systemoch pre usporu energie a dlhsiu vydrz baterky urobili vy - drzitelia laptopov. Celkom uzitocne by bolo, keby sa z prispevkov k veci spravil nejaky sumar do "Databazy znalosti", co myslite?
    • Re: linux a spotreba 09.07.2009 | 15:52
      Avatar borg Fedora  Administrátor
      nepatrna uspora, aspon u mna, vzdy mi vydrzi nb cca 2:20 h.
    • Re: linux a spotreba 09.07.2009 | 16:14
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
      moj laptop vydrzi v linuxe asi 7 minut, vo windows asi 11. je to vyrazne opotrebovanou bateriou.

      Ak potrebujem ziskat co najviac, tak robim 2 veci:

      1) prepnem sa do openboxu
      2) znizim jas monitora
      3) pouzivam na pisanie leafpad namiesto OOo
    • Re: linux a spotreba 09.07.2009 | 16:16
      Avatar Miroslav Bendík Gentoo  Administrátor
      U mňa 4 - 5h, 4800mAh. Powertop je pekná pomôcka, kedysi som videl zaujímavý návod ako znížiť spotrebu, len si nespomínam, kde to bolo. Použitím informácií z powertop-u, s patchnutým jadrom pre uspanie nepoužívaných zariadení, vypnutím zbytočností, znížením obnovovacej frekvencie monitoru, undervoltingom, znížením otáčok chladiča, vypnutím vecí ako wake on lan, zmenou politiky diskových operácií, pci express operácií a ďalšími drobnosťami sa dá spotreba dostať do pekelne nízkych hodnôt.
      • Re: linux a spotreba 09.07.2009 | 16:33
        l_barbarossa   Návštevník
        pekny cas (aj ja taky chcem), predpokladam, ze bez usb a wifi

        môžeš sa, prosim, trochu rozpísať k bodom (aspon linky):
        - patchnuté jadro pre uspanie nepoužívaných zariadení (+ body: tickeless jadro, SMP, scheduler)
        - undervolting
        - zmena politiky diskových operácii (tam bude asi viac politík - existuje nejaký centralizovaný nástroj (pre lamy) pre správu všetkých?)
        - pci express operácie
        • Re: linux a spotreba 09.07.2009 | 17:03
          xenol   Návštevník
          tu