neopravuje disk

Sekcia: Konfigurácia 14.07.2009 | 16:24
Avatar Tomi Windows XP Pro/Ubuntu  Používateľ
ahoj,
mam mensi problem - totiz som sa snazil zmensit /dev/hdb1 particiu (ma vela prazdneho miesta, tak to som jej ho odobral) cez gparted. a chcel som na jej mieste supnut ntfs.
Problemom je, ze po kliknuti na apply mi vypisalo warning, ze check filesystem on /dev/hdb1 for errors and (if possible) fix them

tak som to skusil riesit cez
ubuntu@ubuntu:~$ sudo umount /dev/hdb1

ubuntu@ubuntu:~$ sudo e2fsck -f -p /dev/hdb1
/dev/hdb1: 106629/7086080 files (0.4% non-contiguous), 1166108/28324595 blocks


ale nic to nepomohlo, zas mi hadze chybu pri stahe nieco spravit cez gparted.

Co mam robit?

Vdaka.
Nobody is perfect. I am Nobody.
    • Re: neopravuje disk 14.07.2009 | 17:24
      najsamblbejsi   Návštevník
      ak mas na /dev/hdb1 ntfs tak e2fsck ti nepomoze. opravi ti to len ext2/3 filesystem

      skus pogooglit, ale myslim ze budes musiet preformatovat tu particiu
      • Re: neopravuje disk 14.07.2009 | 17:55
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        Ahoj, nemal by stačiť, keďže pozerám že využíva asi DualBoot, príkaz z windowsáckej konzoly alebo plán pred spustením systému prikazom
        chkdsk.exe
        a toto by mohlo pomôcť.
        Close the Windows Open The Source
        • Re: neopravuje disk 14.07.2009 | 18:40
          Avatar Tomi Windows XP Pro/Ubuntu  Používateľ
          ospravedlnujem sa, zabudol som napisat - hdb1 je samozrejme ext3 a mam tu namountovany /
          Nobody is perfect. I am Nobody.
          • Re: neopravuje disk 14.07.2009 | 21:01
            WlaSaTy   Návštevník
            spravne si sa ho snazil odpojit, ale obcas je potrebne pouzit parameter force aby ten disk aj naozaj skontrolovalo.

            mna to tiez rozculilo ked som si vsimol ze mi system nekontroluje ext2fs aj ked bol nekonzistentny.
            • Re: neopravuje disk 14.07.2009 | 21:14
              Avatar Tomi Windows XP Pro/Ubuntu  Používateľ
              ano, lenze tu sa tie problemy zacinaju :-) tiez som si vsimol, ze mi nekontrolovalo disk, tak som pouzil "sudo e2fsck -f -p /dev/hdb1" ->-f znamena to Tebou spomenute force. A sice mi to akoze kontrolovalo (trvalo to radovo nejaky cas), nic mi neopravilo...(gparted stale vypisoval tu chybu, akoby sa nic nestalo)...

              nejake napady? :-)
              Nobody is perfect. I am Nobody.
              • Re: neopravuje disk 15.07.2009 | 00:13
                WlaSaTy   Návštevník
                A log z tej kontroly si asi vymazal, ved naco sa pozriet ci sa tam objavi nieco dolezite. Napriklad dovod preco nenastala oprava suboroveho systemu.
                • Re: neopravuje disk 15.07.2009 | 12:35
                  Avatar Tomi Windows XP Pro/Ubuntu  Používateľ
                  povies mi, na aky log myslis? lebo fakt mi zobrazilo len vyssie menovany riadok a potom uz len dalsi riadok bash promptu....

                  a ako vidis, kontrola zjavne nastala, ked daco mi vypisalo, len nic nespravila :(
                  Nobody is perfect. I am Nobody.
                  • Re: neopravuje disk 15.07.2009 | 20:58
                    WlaSaTy   Návštevník
                    Ten co sa vypisuje na obrazovku. Skus pridat parameter verbose a prezradit co je tam pouziteho za suborovy system. ext2, ext3 alebo ext4?
                    • Re: neopravuje disk 16.07.2009 | 12:53
                      Avatar Tomi Windows XP Pro/Ubuntu  Používateľ
                      mam na hdb1 ext3. skusil som o verbosnut cele - vid vysledok:

                      ubuntu@ubuntu:~$ sudo e2fsck -v -f -p /dev/hdb1

                      106629 inodes used (1.50%)
                      423 non-contiguous inodes (0.4%)
                      # of inodes with ind/dind/tind blocks: 4876/71/0
                      1166108 blocks used (4.12%)
                      0 bad blocks
                      1 large file

                      87210 regular files
                      10411 directories
                      69 character device files
                      26 block device files
                      2 fifos
                      94 links
                      8902 symbolic links (8514 fast symbolic links)
                      0 sockets
                      --------
                      106714 files
                      ubuntu@ubuntu:~$


                      any ideas? lebo fakt som z toho uz zufaly :-(
                      Nobody is perfect. I am Nobody.
                      • Re: neopravuje disk 16.07.2009 | 13:52
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Mal som viacero otazok ktore neboli zodpovedane,ale pridam k nim este jednu.

                        Nakolko bol ten disk skontrolovany, tak mi vychadzju dve veci.
                        1. Pravdepodobne v case ked spustas gparted je ten disk pripojeny. Aky postup si zvolil pri pokuse o rozdelenie toho disku? Mozno si pouzil LiveCD ktore ho automaticky pripoji a tym padom zlyha spustenie gparted-u.
                        2. Alebo pouzivas prastare LiveCD ktore nevie korektne robit s danou verziou suboroveho systemu ktory je pouzity na tom disku. Nepouzivas nahodou ext4? Ten totizto nie je az natolko spetne kompatibilny aby ho mohola zmensit kada jedna berzia gpartedu nakopnuta na systeme s kazdym jednym linuxovym jadrom.


                        PS.: ta hlaska z gpartedu je malo specificka, nejedna sa o popis chyby ale o mozne riesenie i ked to vyzera inak. IMHO mas ten disk zaplneny na menej ako 5%, nestalo by za to z neho odzalohovat data, zmazat ho a vytvorit mensi aj s naslednym formatom? je to rychlejsie.
                        • Re: neopravuje disk 17.07.2009 | 00:23
                          Avatar Tomi Windows XP Pro/Ubuntu  Používateľ
                          no, ako som uz povefal mam tam ext3. A cele som to robil z nejakeho ubuntu z roku 2007. Veci sa maju taktiez tak, ze hoci aj keby bol ten disk cez gparted pripojeny akosi, tak predsa pocas tej kontroly ODPAJAM disk a predsa ani po kontrole ked sa hram s Gpartedom, tak to nejde...

                          V podstate na tom disku nemam ziadne data - mam tam len GRUB, pomocou ktoreho sa bootujem v 99% pripadov do Windows. Data mam na osobitnej particii.

                          Problemom je, ze sa mi nechce hrat sa s instalacnym CD Windowsu(prepisovat dualboot na singleboot, nehovoriac o tom, ze mozno sa mi to este zide, nakolko mam slaby PC na emulaciu), preto som si len chcel odskrtit 80GB z tejto particie s tym, ze nech na nej zostane tych ~20GB, hlavne, nech mam uz tych 80GB na filmy. Fakt nechapem, ako mohol linux mi tak dobabrat tu particiu :-(


                          Este nejake otazky, na ktore som nechtiac neodpovedal?
                          Nobody is perfect. I am Nobody.
                          • Re: neopravuje disk 17.07.2009 | 11:35
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Ext3 sa lisi od ext2 tym, ze ma zurnal. Ext4 sa lisi od ext2 tym ze ma doplnkove feacury. Pokial nemas zapnute ficury ktore eliminuju spetnu kompatibilitu, tak mozes pripojit aj ext4 ako ext3. Popripade ak sa nebojis o zurnal, tak pripojis ext3 ako ext2. Takze tu informaciu o ext3 beriem ako odhad, blizsie by o tom mohol nieco teoreticky povedat keby som videl vystup z tune2fs ale myslim ze na tom tolko nezalezi koli dva roky staremu LiveCD. Ale to nic nemeni na tom, ze aj do ext3 sa dodavaju nove ficury s ktorymi nemusi byt kompatibilny kazdy program pracujuci s diskom. Ale do uvahy treba brat aj to, ze ubuntu s chutou implementovalo nove ficury ktore zlepsovali rutinnu pracu ale okresavaji spetnu kompatibilitu. Ak si teda nasiel starsie cd (ktorym chces zmensit tu particiu) ako to z ktoreho si instaloval alebo si ten disk formatoval po update ktory zabezpecil vytvorenie ext3 novsej subverzie, tak mas problem zo spetnou kompatibilitou. To sa da obvykle riesit pouzitim novsieho LiveCD ktore obsahuje pottrebny nastroj.

                            Takze ak Ti nevadi stiahnut cca 100M dat, tak skus nejake novsie iso gparted-u.

                            Inak koli tomuto typu problemov (IMHO obvykle len potencionalnych lebo kazdy si stiahne novsiu verziu ak potrebuje) je vzdy a stale zdoraznovane ze zmena velkosti particie je zmena ktora moze sposobit kriticku chybu a je treba pred tym odzalohovat data.