[Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka)

Sekcia: Konfigurácia 27.07.2009 | 22:01
Filip   Návštevník
Ahoj, som v linuxe trosku zbeznejsi a tak som sa rozhodol nainstalovat si prve distro, ktore by som si prakticky vybudoval sam. Zaujal ma Arch. Vytlacil som si priucku pre zaciatocnikov, system nainstaloval, nakonfiguroval a potom prisiel moj problem. No fakt neviem ze v com je chyba ale ahdam mi pomozete. Chcel som nainstalovat drivere na alsu prikazom:

pacman -S alsa-utils

Napisalo, ze nic take v databaze nie je. Tak som si pomyslel ze asi chyba len jeden tento balicek a ze ptom to nejako vyriesim. Ale ked som chcel nainstalovat Xorg tak ma odpoved na moj prikaz dost prekvapila:

pacman -S Xorg

Taktiez napisalo, ze balicek nie je v databaze. Prislo mi to podozrive ze taka zakladna vec nie je v balickoch. Internet mam pripojeny, ide ping, vsetko. Servre som nakonfiguroval tiez, dal osm tie najdolezitejsie na zaciatok. Nefungoval aj prikaz ako:

pacman -S qt

Ten bol dokonca uvedeny v manualy (man pacman) a tiez nefungova. Okrem toho mam trochu problem pohybovat sa v prikazovom riadku. Hore sa neda ist sipkami, ani pageup ani pagedown. Niekedy si chcem pozriet co som napisal (to sa da aj spikami, viem) alebo logy alebo nieco take. Ale zaujima ma hlavne to, preco nejde stiahnut tie balicky. Dakujem za pomoc.

Filip
    • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 27.07.2009 | 22:37
      Avatar pejta Archlinux  Používateľ
      zrejme máš zakomentované extra repozitare v /etc/pacman.conf, a v terminali sa da pohybovať napr pomocou shift + page up/down
      • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 27.07.2009 | 23:40
        Filip   Návštevník
        Teraz trochu nechapem. Zakomentovane myslis ze treba odstranit komentare?
        • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 27.07.2009 | 23:51
          Avatar pejta Archlinux  Používateľ
          j, presne, aby to vyzeralo takto nejako
          [core]
          # Add your preferred servers here, they will be used first
          Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

          [extra]
          # Add your preferred servers here, they will be used first
          Include = /etc/pacman.d/mirrorlist

          [community]
          # Add your preferred servers here, they will be used first
          Include = /etc/pacman.d/mirrorlist
          • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 27.07.2009 | 23:52
            Filip   Návštevník
            Ale ved presne tak to mam... :(
    • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 27.07.2009 | 23:55
      Dizie   Návštevník
      Pred prvym pouzitim "pacman -Syu". Popripade overit, ci ide internet (/etc/rc.conf dhcp/pevna IP). Hladanie balicku "pacman -Ss nazov".
      • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 27.07.2009 | 23:56
        Filip   Návštevník
        pacman -Syu nefunguje len pacman -Su internet funguje skusal som aj ping mam dhcp
    • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 28.07.2009 | 00:11
      Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
      Ahoj, práve robím návod takže výjmem že mal by si potrebovať:
      # pacman -Sy
      príkaz, ktorý ti rebuildne databázu. Následne môžeš použiť príkazy pre instaláciu alsa-utils, Xorg. a qt.

      pacman -S alsa-utils
      pacman -S xorg


      S pozdravom Tomáš Hanzel, LinuxSR Fórum
      Close the Windows Open The Source
    • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 28.07.2009 | 01:11
      Filip   Návštevník
      Ahoj, podarilo sa mi to vyriesit kompletnym updatom pomouc pacman -Syu ... problem bol v tom ze som zabudol napisat velke S. Lenze potreboval by som dalsiu pomoc. Chcem nainstaloval Xorg. Teda nainstaloval som ale ked dam Xorg -configure, nieco pise a na konci Number of created screens does not mat number of detected devices. A nejde mi loadnut ziaden modul. Napr. modprobe nvidia, odkaze sa na nejaky subor ze neexistuje ale ja vidim ze existuje a s nanom ho mozem aj prehladavat. Co moze byt zle?
      • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 28.07.2009 | 01:23
        Avatar Tomáš Hanzel Slackware  Používateľ
        Ahoj,.... # xorgconfig a odpovedaj na otázky. Vytvorí sa ti súbor xorg.conf.

        Po skončení pýtania a odpovedania na otázky edituj cez nano alebo vim:
        # vim /etc/X11/xorg.conf a tam si pridaj napríklad myš so scroll: Identifier "Mouse1"
        Driver "mouse"
        Option "Protocol" "IMPS/2"
        Option "Device" "/dev/input/mice"
        Option "Buttons" "5"
        Option "ZAxisMapping" "4 5"

        Uprav si časť MONITOR
        VertRefresh /samozrejme hodnoty podľa svojho
        DisplaySize /samozrejme hodnoty podľa svojho

        End...

        Alebo

        pacman -S hwd
        # hwd -xa / vygeneruje xorg.conf
        A pokus o startx
        Close the Windows Open The Source
    • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 28.07.2009 | 20:41
      Filip   Návštevník
      Ahoj, mam tu dalsi problem (ja neviem, ale nikdy mi nefunguje tak ako to ma).

      Po update komplet celeho systemu (pacman -Syu) nejde synchronizovat balicky .

      Vypise: Failed to synchronize core (v dalsich riadkoch su extra a community) no a dalej v zatvorke je unexpected error.

      pacman.conf som skontroloval aj mirrorlist. Hmm, neviem ale po prvej instalacii to fungovalo bez problemov (lebo som si to predtym cele dokafal ze uz sa ani nenacital). A potom som to nainstaloval druhykrat a robi toto.

      Filip
      • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 28.07.2009 | 20:46
        xenol   Návštevník
        podobne errory dostavam pri vypadku DNS.

        zo zaujiamvosti, ktore mirrory pouzivas?
        • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 28.07.2009 | 21:58
          Filip   Návštevník
          Pouzivam ceske (sam neviem preco) ...

          Skusal som uz aj vymenit, ale nic to nespravilo. Podla mna to s internetom nebude mat nic spolocne lebo ping funguje. Len najviac ma prekvapuje ze to robi ten update. Lebo pred updatom v pohode fungoval aj pacman -Sy a synchronizovalo to...
          • Re: [Arch] Pacman nestahuje (fakt primitivna otazka) 28.07.2009 | 23:48
            Filip   Návštevník
            Nakoniec sa mi podarilo to vyriesit. Trochu som googlil a nasiel som na forach jedneho cloveka, co mal ten isty problem co ja. Zistil som ze pred menami vsetkych servrov mam mriezku. Vymazal som nejake a uz to fungovalo. Som lama, ze som si si nevsimol taku vec, co?

            PS: Mozete to zamknut