LINUX DISTRIBUCIE
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Pre pridávanie komentárov sa musíte prihlásiť.
Bola vydaná verzia 4.0 modelovacieho a renderovaciehho nástroja Blender. Veľké množstvo zmien bolo zapracované hlavne v renderovacom backende Cycles, Vylepšenia v rozhraní sa týkajú hlavne animácie. Minimálna verzia OpenGL pre toto vydanie je 4.3.
Zdroj: blender.org
Nová verzia linuxového jadra prináša lepšie zabezpečenie pre procesory Intel a širšiu podporu hardvéru.
Zdroj: 9to5Linux
Bola vydaná verzia 3.12 programovacieho jazyka Python. Medzi novinkami nájdeme napríklad flexibilnejšie parsovanie f-stringov, subinterpretery s vlastným GIL, alebo rôzne optimalizácie. Viacej informácii nájdete v zozname noviniek.
Zdroj: python.org
Na rozdiel od KDE, ktoré opúšťa x11 a prechádza na ešte nie úplne doladený wayland, xfce necháva podporu wayland len neoficiálne.
Zdroj: xfce.org
Fedora 40 definitívne opúšťa X a prechádza na wayland spolu s prechodom na Qt 6 a KDE Frameworks 6
Zdroj: Fedoraproject.org
V Auguste 2023 bola v open-source Greenie knižnici vydaná kniha s poradovým číslom 300. S pomocou voľne šíriteľných programov tak vznikli knihy v slovenčine, češtine a ďalších 8 jazykoch vrátane esperanta. Knihy sú v najrôznejších formátoch a dajú sa prečítať na PC či na čítačke jedným kliknutím. Okrem beletrie, poézie či odborných kníh pod knižnicu patrí aj hudobná kolekcia či hry.
Zdroj: Greenie knižnica
na základe uznesenia Európskeho parlamentu o stratégii v oblasti normalizácie pre jednotný trh je prijatá norma na zjednotenie nabíjacích zariadení do 100W v celej EU.
Zdroj: dsl.sk / EU
Nový návrh štandardu Web Environment Integrity API od zamestnancov spoločnosti Google má údajne zaručiť "dôveryhodnosť prostredia klienta". Ide o spôsob, ktorý môže webová stránka skontrolovať, či beží v nemodifikovanom prostredí (napríklad bez blokovania reklám).
Zdroj: github.com
Linus Torvalds sprístupnil prvú verziu linuxového jadra v septembri 1991. No chvíľu trvalo, kým vznikli distribúcie.
V 1992 vyšli binárky MCC Interim, TAMU, SLS, Yggdrasil a DLD, tie však neprežili.
Najstaršími sú Slackware a Debian.
Intel končí s vývojom minipočítačov NUC. Našťastie to nie je úplne stratené, vyzerá to tak, že vývoj a výrobu týchto minipc prevezme firma ASUS.
Zdroj: Root.cz
Ak sa vám táto stránka páči, môžete nás podporiť tak, že si na vaše stránky umiestnite tento banner.
Náš Twitter tag je #LinuxOSsk
Zdrojova distribucia, podobne ako Gentoo. Instalacia pomocou tzv. spellov. Veľmi rýchla (optimalizovaná) distribúcia s príjemnou komunitou.
TinyMe - projekt odvodeny od PCLinuxOS
ArkLinux -- povodne pre obycajnych uzivatelov a hlavne s mensimy znalostami ale ako tak pozeram treba k tomu fakt trochu umu aby clovek vyriesil niektore problemy. inac rpm distro s apt-rpm teraz uz aj 64bit s zypperom od suse
Jibbed -- NetBSD live cd... odporucam pre tych co chcu netbsd .. odporucam najprv skusit jibbed
btw to all: tie distribucie ktore sa tu ozyvaju - co takto dopisat ich do plusov a minusov linuxovych distribucii v nasej databaze znalosti?
Inak pre programatorov, turci tvrdia, ze transformacie roznych makier z win office do openoffice su mozne, len stranky treba citat, nielen o distre, sice v anglictine, ale je tam rad zaujimavych veci. Ja sam sice mam Slackware, ale tad si pozriem nove veci a mozem povedat, ze som Pardus nainstaloval na 4 pocitace z roznymi konfiguraciami a div sa svete, vsetko islo, co som chcel, nic som nemusel upravovat. Povedal by som predsudky bokom a to na tom distre pracuju plateni ludia, treba si pozriet, kto ho vlastne vydava.
"Slackware forever"
vychadza z: UBUNTU
prostredie: GNOME
LIVE DVD
uroven: ADVANCED urceny na: testovanie prieniku, forenzne testovanie a i. bezp. ulohy
viac nfo na strankach projektu
screenshot najdete TU
-
New Linux OS
najnovsie distro je z roku 2007
ISO download najdete TU
-
nUbuntu nepoznam, podelte sa o info www.nubuntu.org
nubuntu - sietove vecicky
fluxbuntu - bezny desktop
BLAG: distro, vychádzajúce (občas) z Fedory s niekoľkými vylepšeniami. www.blagblagblag.org
gNewSense: distro vydávané spolu s Ubuntu LTS, plne bez uzavretého SW. www.gnewsense.org