ubuntu, virtual box, zly cas

Sekcia: Konfigurácia 22.09.2009 | 12:50
Avatar RooL UBUNTU  Používateľ
Zdravim,

mam nahodeny debian 5.0, kde nemam ziadny problem s casom, pak som nahodil virtual BOX 3.0 pak upgrade 3.0.2 az mam teraz 3.0.6...
Do Vboxu som nahodil ubuntu server 8.04, vsetko ok az na jednu vec, stale mi v tom ubuntu meska cas, a to brutalne, tak som myslel ze to poriesim ntpdate ntp.cesnet.cz, to som nahodil do cronu nech sa mi kazdych 5minut synchronizuje, avsak nic, pozriem do logu a tam vidim ze sa to pravidelne pusta zial cas je stale zly, ked to vsak pustim priamo z riadku ntpdate ntp.cesnet.cz tak sa cas napravi... divne hovorim si, skusim teda ntp, tak som nahodil apt-get install ntp, demon bezi server je nastaveny defaultne na ntp.ubuntu.com, pozriem sa na to na druhy den a cas zase nesedi, chapete to? co moze byt zle? uz netusuim co vyskusat :(((
A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
    • Re: ubuntu, virtual box, zly cas 28.09.2009 | 23:37
      najsamblbejsi   Návštevník
      nemozes naraz pouzivat ntp demona a synchronizovanie s ntpdate. Ak ti bezi ntp demon a skusis synchronizovat s ntpdate, vypise ti hlasku "socket in use" . musis si teda vybrat co chces pouzivat. Vypni ntp demona a zadaj si do crontabu prikaz
      ntpdate ntpserver >> /var/log/syncchronizacia.log

      a na druhy den si skontroluj subor /var/log/syncchronizacia.log co ti do neho napisalo

      Ake brutalne su tie casove odchylky? par minut? ci minuty sedia, len hodiny su mimo?
      • Re: ubuntu, virtual box, zly cas 02.10.2009 | 03:08
        Avatar RooL UBUNTU  Používateľ
        to mi je jasne ze to nemozem spustat naraz, ja som to myslel ze som to skusal postupne aj tak aj tak ;)

        meska to asi tak ze ked dam zosynchronizovat cas a pozriem sa nan o 5minut uz nesedi povedzme o jednu minutu...
        dnes som to synchronizoval niekedy okolo 15:00 a teraz je tam cas: 22:01:59 CEST 2009
        pritom na hostitelskom serveri je cas: 00:47:35 CEST 2009 a ten je spravny...

        skusim este tu tvoju fintu z ntpdate ntpserver >> /var/log/syncchronizacia.log
        co to povie...
        A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
        • Re: ubuntu, virtual box, zly cas 02.10.2009 | 12:17
          blackman   Návštevník
          meskanie casu vo virtualnej masine je sposobene tym ze primarne OS pocita cas podla CPU cylkov. Hypervisor, v tomto pripade VirtualBox ale neprideluje kazdy jeden CPU cyklus danej virtualnej masine a ta ked rata len kazdy prideleny cyklus tak je jasne ze cas ide do prdele. Idealne je synchronizovat zvonka cez NTP alebo ja to riesim pri VMWare ze synchronizujem pomocou VMWare tools priamo z ESX servera.
          • Re: ubuntu, virtual box, zly cas 02.10.2009 | 12:57
            Avatar RooL UBUNTU  Používateľ
            odpoved pre najsamblbejsi:
            takze skusil som to s tym cronom, mam tam toto:
            */5 * * * * ntpdate ntp.cesnet.cz >> /var/log/synchronizacia.log

            ale ked dam
            cat /var/log/synchronizacia.log
            tak subor je uplne prazdny, pritom ked v console napisem ntpdate ntp.cesnet.cz tak mi to cas napravi, NTP demona mam stopnuteho...

            co teraz?

            odpoved pre blackman:
            ako myslis synchronizovat zvonka cez NTP? mozes mi to trosku popisat?



            A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
            • Re: ubuntu, virtual box, zly cas 02.10.2009 | 19:14
              Avatar RooL UBUNTU  Používateľ
              nieco som nasiel,
              v debiane na ktorm bezia ostatne virtualne masiny, ked zadam do konzoly:
              vhost:~# cat /sys/devices/system/clocksource/clocksource0/current_clocksource
              tsc

              a ked toto iste urobim vo virtualnej masine ktora je UBUNTU server:
              cat /sys/devices/system/clocksource/clocksource0/current_clocksource
              acpi_pm

              takze v debiane je tsc a v ubuntu acpi_pm, mozno to sposobuje to, tu sa tiez daco o tom pise:
              http://forums.virtualbox.org/viewtopic.php?f=3&t=21201

              otazka znie ako zmenim v ubuntu ten current_clocksource na tsc?
              Mozem iba takto:
              echo "tsc" > /sys/devices/system/clocksource/clocksource0/current_clocksource ???
              A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...
            • Re: ubuntu, virtual box, zly cas 14.10.2009 | 14:12
              Avatar RooL UBUNTU  Používateľ
              uz viem preco mi to neslo ked som to mal v crone, pretoze som neuviedol plnu cestu k ntpdate, cize nie:
              */5 * * * * ntpdate ntp.cesnet.cz >> /var/log/synchronizacia.log
              ale
              */5 * * * * /usr/sbin/ntpdate ntp.cesnet.cz >> /var/log/synchronizacia.log

              kazdopadne je divne ze ntp daemon to aj tak nesynchronizoval....
              A keď ma naserú, tak aj ten plot im podpálim...