problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC

Sekcia: Ostatné 26.09.2009 | 11:25
Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
Prajem pekny den a hned a zaraz s problemom.

Dostal som darom starsiu graficku kartu, ide o Geforce4 mx. V sucasnosti ziadna slava, no kedysi to bola dobra vec. V praci chyba na jednom PC grafika, a tak som ju skusil pouzit.

Postupoval som nasledovne:
1) vytiahol som povodnu grafiku (S3, 8MB) a nahodil som "novu" (GF4MX 64MB)
2) zapol PC
3) zacal som sa cudovat
4) vymenil som znovu grafiku, dal som teda dovnutra S3. No stale nic.

PC sa s GF4MX nezapne (ziadny zvuk, ziadne pismenka, ziadne tocenie chladica atd), a ani po opetovnom vymeneni za S3 kartu. Prve, co ma napadlo, je problem so zdrojom. Ten bol len 230W, tak mi bolo jasne, ze to bude nim. Po tom, co som ho ale vymenil za funkcny 300W zdroj, sa nezmenilo vobec nic. Kde moze byt problem?

Dolezite udaje su este 2 veci: po zapojeni PC do prudu svieti zlta diodka na zakladnej doske. Po tom, co som nahodil kartu S3 a pustil, sa asi o centimeter potocil chladic na cpu a ostal stat. Nebol vtedy pusteny PC, len sa pripojil kabel.

Za akekolvek rady velmi pekne dakujem. Moze byt chybna zakladna doska? Alebo nejaky iny komponent?
    • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 26.09.2009 | 11:38
      Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
    • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 26.09.2009 | 22:30
      Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
      Pri vymienani komponentov nezabuni vzdy vytiahnut sietovy kabel pripadne vypnut zdroj vzadu vypinacom ak ho ma a nasledovne zapnut pc aby sa vybili kondiky.

      Skus vybrat grafiku kartu a nechaj pc bez grafiky. Zapni. Co sa stalo ?, roztocil sa na zdroji ventilator ? roztocil sa ventilator na CPU ? Zacal pipat PC speaker ? Ak ano ako pipal ?
      • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 09:48
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        samozrejme ze boli pri vymienani vsetky kable vypojene. na zdroji, ani jednom, nie je vypinac.

        skusim pustit bez grafiky, diky za typ
    • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 26.09.2009 | 22:40
      Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
      Ja v takychto pripadoch zvyknem postupovat podobne ako vreten. Ak to z nejakeho dovodu nechce ist a neviem prist rychlo na problem, tak povytahuje komplet vsetky karty, odpojim komplet vsetky disky, vytiahnem aj ramky a odpojim vsetky diody a tlacidla, okrem samotneho power buttonu. Plus k tomu este uzemnim osobitne kostru (pre istotu). Najlepsie je to este aj chvilu nechat uplne odpojene od napajania (zvyknem okolo 20 minut). A potom skusam. Ak sa to neroztoci ani tak, tak je pravdepodobne uz zle.
      Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
      • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 26.09.2009 | 22:52
        Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
        Cisty suhlas, ja postupujem tiez podobne a odporucam - metoda vylucovnia. Ak to nabehne, postupne pripajaj jednotlive zariadenia az kym sa znova chyba neobjavi. Ak to nepojde vobec tak mozno motherboard isiel do vecnych lovist.
        Viem, že nič neviem.
        • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 09:50
          Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
          ok, skusim odpajat vsetky cdromky a spol, no neviem ci to pomoze. skusim ale aj tych minut, to dava celkom zmysel

          moze to byt inak problem pri zmene grafiky agp 1x za agp 2x ci agp 4x? da sa zistit, co za agp ma ta nova grafika? geforce 4 mx440 se 64MB
          • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 09:52
            Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
            Zistit sa to da. Ale ak to pasuje do slotu, tak je to ok.
            Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
            • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 10:08
              Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
              ved prave, ono to pasuje. miro bendik ale vravel nieco o tom, ze by tam mohli byt ine napetia. teda ak sa nepletiem
          • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 12:57
            Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
            tie grafiky sa vyrabali aj 4x aj 8x AGP. Na zadnej strane grafiky by mal byt stitok a tam bude napisane typ... a malo by tam byt aj typ AGP.
            • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 19:45
              fckr   Návštevník
              A tiez AGP 2x, ktore malo podobne ako 4x a 8x odlisne hodnoty napajania. Takze nespravnou AGPckou to mohol lahko odpalit.
              • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 20:43
                ---   Návštevník
                no neviem, AGP sa rozlisovalo podla rychlosti aj tvarom, takze sa nedala novsia AGP karta osadit do starsieho slotu.
                • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 22:13
                  Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
                  Ale ked velmi chces tak sa da, uz som videl typka co natlacil koncovku z monitora do COM1 :-D
    • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 26.09.2009 | 22:50
      Avatar vreten Debian-lenny  Používateľ
      Predpokladam ze obe grafiky su do AGP slotu. Skus aj grafiku do PCI ze ci si si nahodou neodpalil AGP slot.
      • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 09:51
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        momentalne ziadnu grafiku na klasicke PCI nemam :(

        ak by ale niekto mal, nieco typu riva tnt vanta alebo podobne prehistoricke cudo, tak by som odkupil
    • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 23:41
      Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
      Základná doska by ti mala cez vstavaný repráčik dať vedieť o sebe. Pípnuť alebo pípať .. Mám pocit, že dané grafiky sú do VGA slotu. a VGA slot má 2 západy, Keď to nedotlačíš do toho druhého (až na dno slotu) tak sa nečuduj, že to nepojde.

      Nevylučujem ani dosku a jej chybu. Mal si ruky "odelektrizované?" Statická enegria zničila už nejeden počítač.
      Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 23:42
        Avatar Viliam Oravec Kubuntu 10.04 (MSI GX700PX)  Používateľ
        blbosť. nie VGA slot ale AGP. Sorry. ale po dnešnom dni som akosi KO
        Všichni mněli ruce od krve, jenom já hubu... :)
      • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 27.09.2009 | 23:43
        Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
        ruky odelektrizovane? hmmmm... tazko povedat, este som sa neuzemnoval :)

        nepipalo vsak nic
        • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 28.09.2009 | 00:06
          Avatar rado_shadow Debian  Používateľ
          chyba
        • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 28.09.2009 | 10:59
          Avatar KiLo Debian stable  Používateľ
          ked nic ani nepipne, tak mozno si dosku odpalil. a ked robis s kompom, tak sa vzdy najskor uzemni (tj chyt sa radiatora)! nabuduce budes vediet
          a ako dopadlo to poodpajanie zariadeni a postupne spustanie?
          cat /dev/dsp > /dev/sda - ovladanie pocitaca hlasom
          • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 28.09.2009 | 16:57
            Avatar Stanislav Hoferek Greenie 18.04  Používateľ
            nijako. prisiel som o ten pc, je na dokladnej analyze - vo vedlajsej miestnosti :)
            • Re: problem s HW - vymena grafickej karty "zlikvidovala" PC 28.09.2009 | 20:13
              Radek Hulan   Návštevník
              a skoudel si greene??? to by mohlo pomoct