Zvuky v linuxe (zakladova doska?)

Sekcia: Konfigurácia 25.10.2009 | 02:09
Avatar xpeter88   Používateľ
Caute.
Mam problem s nepeknymi zvukmi v Linux Ubuntu, na mojom notebooku. Vo windowse s tym problem nemam, len v OS Linux. Pri linuxe sa vyskytuju napriklad ked zapnem terminal a stacim backspace, pri prihlasovani uzivatela po zapnuti pc pri tej istej akcii - jednoducho ked uz som na zaciatku riadku a chcel by som mazat a uz neni co. To by som este prezil, ak sa obcas ukliknem. Najvacsi problem mi to robi ked vypnem PC, kliknem na shut down a pred vypnutim pc pocujem len pip, pip, pip:) Su to zvuky skor z vnutra pocitaca ako z reprakov:) Ako ked vo wine stlacim 20x za sekundu ctrl+alt+del.) Robi mi to len pri OS Linux ubuntu. Je mozne ich nejako vypnut?
    • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 02:15
      neprihlaseny dare_devil   Návštevník
      ako root:
      modprobe -r pcspkr
      • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 02:21
        Avatar xpeter88   Používateľ
        Dakujem, uz mi to nerobi. Este mam poslednu otazku, co presne som tymto spravil? Vypol zvuky PC speakers? Pripadne, akym prikazom sa daju zapnut (len pre moju informaciu:))
        • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 03:20
          neprihlaseny dare_devil   Návštevník
          odfajcil si modul pcspkr ktory sa o toto stara (pc speaker)..
          nahodis to spat prikazom modprobe pcspkr , ( -r bolo v prvom pripade remove, cim si ho vybral z obehu )

          pozor ale. uz ti to nepipa len pokial si nerestartujes pc... pernamentne riesenie problemu si uz vygooglis
          • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 08:43
            Avatar xpeter88   Používateľ
            heh, uz som na to prisiel, po restartovani PC sa mi zo opat zapne:) skusim teda pohladat na nete, ako by sa to dalo vyriesit na dlhsiu dobu:)
            cisto teoreticky, slo by po slusteni linuxu nastavit, aby sa ten prikaz zadal sam, ze? ako?
            • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 08:54
              neprihlaseny dare_devil   Návštevník
              Mal by si mat nieco ako
              /etc/modprobe.d/blacklist

              to si ako root spusti ( $ gedit /etc/modprobe.d/blacklist )
              a dopis si tam na novy riadok one , ze pcspkr

              blacklist je vo volnom preklade cierna listina, v tomto subori zakazes spustanie programu pri starte
              • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 10:03
                Avatar xpeter88   Používateľ
                Presne taketo nieco som si predstavoval. Mozes mi este napisat v presnom tvare, ako to do blacklistu mam napisat? Skusal som rozne varianty, nakoniec som si nasiel na ze tam treba napisat "blacklist pcspkr" a ked som restartoval PC, tak pri nacitani linuxu mi to hodilo nejaky error a system nenabehol:D Tak som to odtial dal prec.
                • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 10:23
                  Avatar Dare_devil Debian, OpenSuse  Používateľ
                  No ako pozeram google ( how to block pcspkr ), tak vsade pise to iste..

                  Bug#407256: udev: blacklisting pcspkr doesn't work

                  a pod.. Asi treba pockat kym sa to vyriesi, popripade pridaj si na autoload skript, ktory ti pri starte urobi "modprobe -r pcspkr".. Tym nebudes pcspkr blokovat za pomoci blacklistu, ale pri kazdom starte ho odstranis z pouzivanych.

                  postup by mal byt takyto : ( ubuntu nepouzivam takze sa riadim netom )

                  v /etc/init.d/ si vytvor ako root subor "pcspkr_remove"

                  don vloz:
                  #!/bin/bash
                  modprobe -r pcspkr

                  No a potom by malo fungovat toto : update-rc.d add pcspkr_remove default
                  There is no flag large enough to cover the shame of killing innocent people
                  • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 11:12
                    Avatar xpeter88   Používateľ
                    Tymto si odpovedal na moju nezodpovedanu otazku vyssie:) Vsetko som spravil podla postupu, ale ak pouzijem prikaz
                    "update-rc.d add pcspkr_remove default"
                    vypise mi
                    "update-rc.d: /etc/init.d/add: file does not exist",
                    pritom subor s nazvom
                    "pcspkr_remove" v "zlozke /etc/init.d/"
                    je, a ma aj spravny obsah.
                    • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 12:27
                      l_barbarossa   Návštevník
                      - chybova hlaska hovori o tom, ze v /etc/init.d/ nemas subor add =>
                      argument add je bud uplne nespravny, alebo chyba pred nim napr. znak "-". cize prikaz by mohol byt "update-rc.d -add ..." spravnu syntax si uz dohladaj sam, ja skript update-rc.d nemam, takze to neviem u seba overit ...

                      - niektori uzivatelia zvyknu vlastne nastavenia pisat do skriptu /etc/rc.local, taky by si v systeme mal mat, takze tam mozes dopisat riadok "modprobe -r pcspkr". napriklad tymto prikazom:
                      sudo echo "modprobe -r pcspkr" >> /etc/rc.local
                      • Re: Zvuky v linuxe (zakladova doska?) 25.10.2009 | 17:40
                        Avatar xpeter88   Používateľ
                        takze ten 2. sposob "sudo echo "modprobe -r pcspkr" >> /etc/rc.local" nefungoval. akurat po starte vyholilo zopar tabuliek chyba pri nacitani aplikacie... prebludil som na nete, hodne som sa naucil a nakoniec som na to kapol:D ..v podstate jednoducha vec:) takze prikladam navod, kedze pridanie pcskpr do blacklistu zlyhalo


                        1. prihlasit sa ako root
                        2. do terminalu napisat "gedit /etc/init.d/pcspkr"
                        3. do textoveho pola zadat script
                        #!/bin/bash
                        modprobe -r pcspkr
                        4. ulozit
                        5. do terminalu "sudo chmod +x /etc/init.d/pcspkr" (- tu bola asi aj chyba, malo by to byt nastavenie povolenia spustania suboru)
                        6. update-rc.d pcspkr defaults (a tu dalsia uprava, bez add, -add..)

                        moj OS Ubuntu 9.04

                        Dakujem vsetkym:)