prilis mnoho wakeups - hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer)

Sekcia: Hardware a Drivery 05.02.2010 | 13:04
Avatar Murkobazko Fedora 12  Používateľ
Zdravim Vas.

Neviem cim to je, ale program powertop mi na 1. mieste najvacsieho sposobovaca wakeups oznacuje
<kernel core> : hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer) s hodnotami okolo 2000, cize napr:

81,3% (2002,0) <kernel core> : hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer)
4,5% (111,3) firefox : hrtimer_start_range_ns (hrtimer_wakeup)
4,4% (107,6) nspluginviewer : hrtimer_start_range_ns (hrtimer_wakeup)
3,8% ( 93,1) <interrupt> : PS/2 keyboard/mouse/touchpad
3,3% ( 80,3) <interrupt> : uhci_hcd:usb3, radeon

tato hodnota asi nie je v poriadku a zda sa mi, ze to citit aj na hluku chladenia pocitaca. Nemate niekto s podobnym problemom skusenost? Skusal som uz rozne distribucie a myslim, ze vsetky mali podobne problemy (skusal som zvlast len 64bitove verzie).
Momentalne pouzivam Fedoru 12 - 64 bit s kernelom 2.6.31.12-174.2.3.fc12.x86_64

Vopred vdaka
Vladi
"It's More Fun To Compute" - Kraftwerk
    • Re: prilis mnoho wakeups - hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer) 09.02.2010 | 16:48
      Avatar t0mas Archlinux a ubuntu 9.10  Používateľ
      a v powertop napovede ti nezobrazilo nic ako tento problem vyriesit? ( zobrazuje sa v dolnom riadku ) co som pouzival powertop ja tak mi to hadzalo aj rozne navrhy na konfiguraciu .....
      Linux4ever frasier@jabbim.sk
      • Re: prilis mnoho wakeups - hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer) 10.02.2010 | 21:10
        Avatar Murkobazko Fedora 12  Používateľ
        Ahoj,

        nie, pre tento problem nenavrhol powertop ziadne riesenie. Mnou opisany problem sa prejavuje sporadicky a zatial som neprisiel na to, co, alebo kto je na pricine.
        Tajne dufam, ze pri dalsej aktualizacii kernelu sa vec napravi. Uvidim :)
        "It's More Fun To Compute" - Kraftwerk
        • Re: prilis mnoho wakeups - hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer) 01.03.2010 | 12:14
          killerhammer   Návštevník
          je to nejaky bug v kerneli.
          zacal sa prejavovat niekedy koncom minuleho roka (oktober-november) s updatom kernelu.
          nastava po suspende, po hibernacii alebo po nejakych dlhsich IO operaciach (napr. kopirovanie velkeho suboru alebo stahovanie dlheho suboru z inetu).
          tzn., ze vznikne prakticky kedykolvek pri pouzivani OS.
          na kernel.org, launchpad.net, ubuntu.com sa uz o tom debatuje dlhsie ale je problem to nasimulovat, preto tomu nikto nevenuje zatial patricnu pozornost :-( https://bugs.launchpad.net/ubuntu/+source/linux/+bug/467127 mna osobne tento bug privedie asi k preinstalovaniu linuxu naspat na nove windows7 :-(
          • Re: prilis mnoho wakeups - hrtimer_start_range_ns (tick_sched_timer) 01.03.2010 | 12:16
            killerhammer   Návštevník
            este spravny link na ten bug je tu :-D