Ubuntu nenabootuje

Sekcia: Ostatné 06.02.2010 | 15:43
Avatar kamil04   Používateľ
Ahoj a prosím o radu.

Na PC mám dualboot WinXP a Ubuntu 9.10; Jeden deň to krásne všetko išlo. Aj niekoľkonásobný reštart oboch systémov. Na druhý deň som chcel štartnúť Ubuntu a po voľbe OS (medzi XP a Ubuntu) som sa dočkal čiernej obrazovky s:

Mount of filesystem failed.
A maintenance shell will now restarted.
CONTROL-D wil terminate this shell and re-try.
root@kamil-delux:~#_

Čo s tým? Ďakujem za radu.

PS: Pre podrobnejší popis problému pozri: https://docs.google.com/Doc?docid=0AS0YnnaanZxYZGQ4djRwMzNfMTA1enE4bWptYzg&hl=sk
    • Re: Ubuntu nenabootuje 08.02.2010 | 10:03
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      nemas nahodou nieco s dikom ?? myslim HW chybu/poskodenie
      alebo nevypol si nahodou neocakavane PC (vypadok prudu ... )
      skus nabootovat nejake live CD ci dokazes ten disk prehliadat a menit na nom subory
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
      • Re: Ubuntu nenabootuje 25.02.2010 | 10:08
        kamil04   Návštevník
        S tým live CD to išlo všetko v poriadku. Ale asi budeš mať pravdu, lebo:
        Na tomto PC bolo XP a začalo blbnúť - nenabehlo.
        Skúsil som reinštaláciu XP - v poriadku, ale po čase znovu - myslím, že modrá obrazovka ... a nič. (bolo to už dávnejšie) Dokonca nešla ani reinštalácia. Tak som nainštaloval ubuntu - v pohode. Potom zase XP - v pohode. A po čase sa problém opakoval. Dokonca to platilo aj naopak. Keď som tam mal len ubuntu, po čase mi nechcel nabehnúť a nešla ani reinštalácia ubuntu, avšak XP šlo nainštalovať. Zažil som zvláštnu symbiózu. Počítač šlo rozchodiť len pomocou druhého operačného systému. Teda aby sme si rozumeli. Ten druhý operačný systém - oni sa striedali :-))) - som používal ako nástroj na formátovanie disku a prípravu inštalácie prvého OS. Podobné problémy sa objavovali aj vtedy, ak som mal nainštalované oba OS.
        Keďže teraz mi XP ide celkom v pohode, pre istotu som si ubuntu nainštaloval pod win. Vidím, že to nie je ideálne, ale s trochou trpezlivosti to ide celkom fajn.
        Skoro by som zabudol. Ten pôvodný problém akosi z ničoho nič pominul a včera sa objavil znova. Včera som ubuntu nerozchodil. A dnes ráno ubuntu v pohode nabehlo. Buď sa dobre vyspal, alebo od radosti, že sme vyhrali nad Švédmi. Nechce niekto ten počítač na výskum ? :-D
        Teraz vážne: Prosím o radu. Používam jednoduchý účtovnícky program urobený vo win "fox pro". Dá sa rozchodiť aj pod win? Dá sa povedať, že to je už asi moja posledná závislosť na win. Všetko ostatné mi už pokryje ubuntu.
        Braňo vďaka za radu. Tú minulú a možno aj budúcu.
        • Re: Ubuntu nenabootuje 25.02.2010 | 11:21
          Avatar Michal Nánási Ubuntu 11.04  Používateľ
          Uctovnicky software: skusal si to spustit pod wine?
          Hi! I'm a .signature virus! Copy me into your ~/.signature to help me spread!
          • Re: Ubuntu nenabootuje 25.02.2010 | 22:51
            kamil04   Návštevník
            Keď kliknem na "ucty.exe"pravým tlačítkom a vyberiem z ponuky : "Otvoriť s Wine Program Windows Loader" , objaví sa okno "Miccrosoft Visual FoxPro" v ktorom je: "Cannot locate the Microsoft Visual FoxPro support library." no a ešte tlačítko OK.

            Keď sa to snažím otvoriť enterom, tak: "Pri načítaní archívu nastala chyba" a:
            Archive: /home/kamil/Dokumenty/Ucty/ucty.exe
            [/home/kamil/Dokumenty/Ucty/ucty.exe]
            End-of-central-directory signature not found. Either this file is not
            a zipfile, or it constitutes one disk of a multi-part archive. In the
            latter case the central directory and zipfile comment will be found on
            the last disk(s) of this archive.
            note: /home/kamil/Dokumenty/Ucty/ucty.exe may be a plain executable, not an archive
            zipinfo: cannot find zipfile directory in one of /home/kamil/Dokumenty/Ucty/ucty.exe or
            /home/kamil/Dokumenty/Ucty/ucty.exe.zip, and cannot find /home/kamil/Dokumenty/Ucty/ucty.exe.ZIP, period.

            Vďaka za pomoc
    • Re: Dôležité sú aj prípravné práce 25.02.2010 | 12:19
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Napríklad problémový MBR na disku (príčiny sú rôzne).

      Potom oba systémy - WinXP a potom Ubuntu/Linux - musíš inštalovať iba tak, že predtým nanovo preformátuješ celý disk, použiješ originálne inštalačku WinXP, žiadny warez a pod. lebo tam sú obyčajne pribalené vtipné darčeky národov žltej rasy a po vytvorení partícií cez XP (necháš si voľné miesto na disku pre Ubuntu/Linux) nainštaluješ Linux.

      ;-)
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: Dôležité sú aj prípravné práce 25.02.2010 | 22:40
        kamil04   Návštevník
        Vďaka, myslím že inštaláciu som pochopil a keď si na to urobím čas, - alebo keď budem musieť - tak to skúsim.
        Neviem však čo je to "MBR";
        "warez" je asi pirátska verzia win
        a "vtipné darčeky..." sú vírusy na pirátskych verziách win?
        • Re: Dôležité sú aj prípravné práce 26.02.2010 | 11:06
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ahoj.

          Áno a tu je info o MBR: http://sk.wikipedia.org/wiki/Bootovanie
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: Dôležité sú aj prípravné práce 24.08.2010 | 20:15
            kamil04   Návštevník
            Teraz už fičím na 10.04 a priam som zamilovaný :-))) Dokonca sa mi podarilo cez wine rozbehať aj ten účtovnícky program. Stačilo na stiahnutý súbor "nazov.exe" kliknúť pravým tlačítkom a vybrať "Vlatnosti". Potom v karte "Práva" zaškrtnúť: "Povoliť spustenie programu ako súboru" No a inštalácia šla ako po masle. Túto infomáciu som pridal len tak pre tých, ktorým sa tiež stáva, že majú problém medzi stoličkou a klávesnicou :-))). Všetkým, ktorí sa mi snažili pomôcť, ďakujem.