treba vypinat UPS????

Sekcia: Hardware a Drivery 14.02.2010 | 19:19
Jaros   Návštevník
Dobry vecer. Mam UPS od firmy FSP a chcem sa spytat, ci ho musim stale vypinat, ked skoncim pracu na PC, alebo UPS moze byt takom stave v akom je ked PC bezi- Dakujem za odpoved
    • Re: treba vypinat UPS???? 15.02.2010 | 09:06
      peto   Návštevník
      UPS sa vypinat nemusi
      • Re: treba vypinat UPS???? 15.02.2010 | 12:45
        WlaSaTy   Návštevník
        Koli spotrebe asi aj ano ale rizika vypinania UPS su popisane v manuale k danemu produktu.
        • Re: treba vypinat UPS???? 15.02.2010 | 21:55
          Jaros   Návštevník
          Cize je to rizikove? To som nevedel, takze nech si ta kontrolka svieti.
          • Re: treba vypinat UPS???? 15.02.2010 | 22:06
            WlaSaTy   Návštevník
            Ano,
            minimalne je tam riziko ze sa Ti zapne pocitac az ked UPSka nabije baterky aspon na 60% kapacity. Teda ak sa Ti stihnu vymplatit vnutornym odporom. Alebo je riziko ze zvyseny odber pri nabijani UPS vyrazi poistky. Teda nic, co by si nevidel napriklad pri prvom zapnuti UPS.

            Skus sa pozriet do tej knizocky co tam pribalili. Podla zakona musi byt aj po slovensky, ak si ju teda nekupoval v zahranici. Vyrobca obvykle uvadza na konci taku tabulku s prevadzkovymi parametrami.


            Mimochodom, nepredpokladam ze by si kupoval UPSku ktorej by taketo zaobhadzanie nejako obzvlast vadilo. Niektorym, zvlast tym co maju viac ako pol tony to dost vadi.
            • Re: treba vypinat UPS???? 15.02.2010 | 22:22
              Jaros   Návštevník
              Tu knizocku neviem momentalne najst :(, ale doteraz asi 2 tyzdne som UPS stale vypinal. Od zaciatku mi vadil prenikavy zvuk (pipanie) pri kazdom opatovnom zapinani, tak sa racej pytam, ci to moze ostat stale zapnute, lebo to pipanie je na mozog. Pohladam tu knizocku.
              • Re: treba vypinat UPS???? 15.02.2010 | 22:52
                WlaSaTy   Návštevník
                Neviem ci Ta napadlo tu knizocku hladat aj na internete, vyrobcovia ich tam schovavaju.

                To pipanie je bezna vystraha ze UPS nedokaze garantovane dodat tabulkovy vykon. Ak ta UPS nedokaze deaktivovat zvukovu vystrahu (pomocou dodaneho SW), tak ju daj deaktivovat v zarucnom servise.
                • Re: treba vypinat UPS???? 15.02.2010 | 23:46
                  Jaros   Návštevník
                  No uz to vadit nebude, kedze je lepsie nechavat UPS zapnute nie? Mam ho teda nechavat ON?
                  • Re: treba vypinat UPS???? 15.02.2010 | 23:54
                    WlaSaTy   Návštevník
                    To si uz musis zodpovedat sam.

                    Ja by som povedal ano, pokial by ta UPS dokazala utiahnut pol hodiny 5 rackov aj s diskovym polom. Ale tie slavne Fortrony maju mensiu kapacitu ako autobaterka.
                    • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 00:15
                      Jaros   Návštevník
                      Tak bude od teraz stale ON a hotovo
                      • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 00:30
                        WlaSaTy   Návštevník
                        Vskutku originalne riesenie. Ale preco si sa obtazoval pytanim?

                        • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 00:57
                          Jaros   Návštevník
                          Neobtazoval som sa. Chcel som si by isty, ci to nebude vaditked bude stale zapnuty. Dostal som rady za ktore dakujem.

                          PS: V manualy sa nic o potrebe vypinania UPS nepise a dobija sa aj vo vypnutom stave
                          • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 12:24
                            WlaSaTy   Návštevník
                            Vadit to bude, pokial napriklad plastovy obal neznesie trvale tepelne vyzarovanie pri udrziavani nabitej baterky pomocou pomaleho prebijania.

                            A na to som narazal s tym manualom.
                            • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 12:46
                              Jaros   Návštevník
                              Ja som uz z toho mesuge. Raz ho mam nechavat zapnuty a raz to bude vadit, ked ho budem nechavat stale zapnuty...
                              Nechavat UPS zapnute permanentne ANO? NIE?
                              • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 12:58
                                Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
                                Ano, mas ho nechavat zapnuty.
                                Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
                                • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 14:07
                                  Jaros   Návštevník
                                  Dakujem za jednoznacnu odpoved ;)
                                  • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 17:22
                                    WlaSaTy   Návštevník
                                    Moj nazor je iny.

                                    Ci mas pristroj vypinat aleno nie zavisi od toho ako ho vyrobca navrhol. Velkokapacitne UPS sa nevypinaju, ale male (tie co su velke ako kniha, ci dokonca mensie), tie nie su obvykle navrhovane na permanentne pouzitie v prevadzke 7x24. Blizsie info je v produktovom manuale.

                                    Ale, rob ako chces. Moja elektrika a ani UPS to nie je.
                                    • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 17:51
                                      Jaros   Návštevník
                                      Doteraz som ho vypinal stale (asi 2 - 3 tyzdne). Mam tento UPS: Fortron UPS FSP EP 850 V manualy sa nic o potrebe vypinania ani o dobe bezpecnej nepretrzitej prevadzky nepise. Nie su tam popisane ziadne podmienky pre dobu prevadzky. Je asi nizkokapacitny (bateria vydrzi cca 15 min), ale az taky maly nieje (rozmerovo). Takze mam ho nakoniec vypinat ako doteras? Taketo manualy zboznujem :(
                                      • Re: treba vypinat UPS???? 16.02.2010 | 20:36
                                        WlaSaTy   Návštevník
                                        Specifikacia, prostredie. Tam je rozsah povolenej vlhkosti a teploty. Akurat ze pokial to nema aktivny vetrak a kovovy kryt (vyuzitelny aj ako chladic), tak by som tvrdil ze teplotny rozsah zahrna aj vnutorne prostredie samotnej UPS. Tieto informacie su pouzitelne ako odpoved na danu otazku. Ja osobne by som nekupoval umelohmotny zalozny zdroj, ale mne na druhu stranu staci prepetova ochrana. A notebook ma v sebe UPS ktora ma niekolko nasobne dlhsi dojazd ako kombinacia podstolnej UPS a desktopu.

                                        Ak to mas spojene kablom, tak si nahod SW na komunikaciu s UPS a pozri co to vypisuje. Najme ci to nezatajuje teplotne senzory.

                                        PS.: Co si cakal, Fortron ma v technologii UPS naozaj historiu a tie jeho produkty su casom preverene.
    • Re: treba vypinat UPS???? 21.06.2010 | 21:56
      Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
      ja osobne UPS nikdy nevypínam, dôvod prozaický, jednak z nej zálohujem rúter, dva sviče, jeden hub, tri IP kamery, po druhé, počas púšťania akéhokoľvek zariadenia elektronika vždy utrpí napäťové rázy, ktoré mierne znižujú životnosť eletroniky, a na tých zhruba 15W - 20W príkonu navyše neskrachuje rodinný rozpočet...
      • Re: treba vypinat UPS???? 27.06.2010 | 20:55
        mirco.s   Návštevník
        Moj nazor je vypinat, aj ked to ani ja sam nedodrziavam :D Dovod? Malo kto z kupujucich si uvedomi, ze UPS je osadena AGM akumulatorom. Jeho zivotnost je vo velkej miere zavisla na prevadzkovej teplote a pocte vybijacich cyklov. Keby ste si podrobne prestudovali datasheet daneho akumulatora, prisli by ste na to, ze pri teplote 40C je jeho zivotnost podstatne kratsia. Z vlastnej skusenosti viem, ze vela LACNYCH UPS-iek nema vobec riesene odvetravanie vnutorneho priestoru zdroja tak ako je to u profi. UPS a teda dochadza k zahrievaniu akumulatora od okolitych obvodov a najma transformatora. Preto sa necudujte, ze UPS po 2 rokoch uz skoro vobec nie je schopna plnit v rozumnej miere jej ucel (pokryt aspon shudown proces). Samozrejme, ty co sa netrapia s financne nakladnou zalezitostou vymeny opotrebovaneho akumulatora kazde 1-2 roky, mozu to nechat bezat nonstop.
        • Re: treba vypinat UPS???? 17.10.2010 | 15:58
          Avatar Henrich Proksa QNX, Greenie, WinXPpro  Používateľ
          síce s Tebou čiastočne súhlasím, ale ja si nemôžem po prvé dovoliť nehať modem, rúter, svič, hub, a tri bezpečnostné kamery bez zálohovania (činžák má starú elektriku, časté krátkodobé výpadky) a po druhé, náhradné baterky mám ešte tri (jasné, občas ich navzájom točím, aby som ich ako tak refrešoval). S tým chladením máš úplnú pravdu, ja som to vyriešil, natrepal som na záložák malý vetráčik permanentne robiaci prievan v skrinke záložáka.