nastavenie siete LAN

Sekcia: Konfigurácia 01.03.2010 | 02:58
Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
Poradte mi prosim ako nakonfigurovat domacu siet. Mam 3 linuxove zariadenia:
1. SATELIT (debian) - kabel
2. PC 1 (ubuntu) - kabel
3. PC 2 (ubuntu) - wifi
vsetku su pripojene na web cez wifi router (edimax) a chcem ich este zosietovat medzi sebou. Linux pouzivam kratko, Poradte mi nejake jednoduche riesenie ako zdielat data, tlaciaren a ako spravovat tieto zariadenia po sieti LAN (alebo aj z vonka ...VPN...)

vopred dakujem za navod.....
    • Re: nastavenie siete LAN 01.03.2010 | 08:53
      majlou   Návštevník
      skus http://www.howtoforge.com/ubuntu-9.10-samba-standalone-server-with-tdbsam-backend
      • Re: nastavenie siete LAN 02.03.2010 | 14:19
        Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
        Samba je urcite fajn.... zatial mi to moc nechodi, ale snad to rozchodim za pomoci GADMIN SAMBA

        vdaka za typ.
        • Re: nastavenie siete LAN 02.03.2010 | 19:53
          Avatar Samuel BWPOW Kupka Almalinux, OpenWRT  Používateľ
          Samba ma (alebo aspon mala) rozhranie SWAT, ktore umoznovalo konfiguraciu cez web. Nikdy som to nepouzil a vlastne ani nevidel, len som o tom niekde zahliadol zmienku, cize nejako viac pomoct neviem. Ale skus pogooglit, mozno to este existuje a mozno to je aj uzitocne.
          Strach dát najevo své pocity a zjednat si u druhých respekt je jedním z problémů civilizovaného člověka, který se naučil zpochybňovat svou vlastní pravdu pro zdání objektivity
          • Re: nastavenie siete LAN 02.03.2010 | 20:02
            Avatar Robo Ubuntu 14.04 64bit  Používateľ
            vdaka za typ, urcite vyskusam pretoze GADMIN sa mi vobec nepaci.....
    • Re: nastavenie siete LAN 03.03.2010 | 21:16
      Avatar michael93 Dáke buntu  Používateľ
      Podla mňa najjednoduchšie je to cez Nautilus =pravé tlačidlo na priečinok a tam by mala byt voľba zdieľania (možno vo Vlastnostiach).
      Ak by to nešlo tak ešte dobra aplikácia na zdieľanie je shares-admin. Ak není nainštalovaná tak nainštaluj gnome-system-tools.
      Na zdieľanie tlačiarne použi program System>Administrativa>Tlač V ponuke Server nezabudni nastaviť Nastavenia... (hlavne pre PC bez tlačiarne).