spomaleny desktop

Sekcia: Konfigurácia 15.04.2010 | 19:46
Avatar greengold Archlinux  Používateľ
Dobry deň!
Obraciam sa na vás s prosbou o pomoc koli velmi pomalemu systemu...
neveim ako to presne zmerat ,je to sice starsi pocitac, no nemyslim ze by al byt az takto neprijemne pomaly v kombinacii Arch + KDE
mam ale tusenie a tym kamenom urazu by mohla byt karta Sapphire ATI Radeon 9600 XT
instaloval som ju pomocou:
Dobrý deň!
Obraciam sa na vás s prosbou o radu ohladne velmi spomaleneho desktopu...
je to stroj jednojadro P4 2.6GHz, 1Gb ram, karta Sapphire ATI Radeon 9600 XT... vynecham podrobnosti,proste je to stroj stary 4 roky...
mam podozrenie na tu grafiku..
instaloval som to pomocou pacman -S xf86-video-ati libgl ati-dri xorg.conf nemam
neviem,presiel som na desktop z notebooku,ktory slapal uplne vpohode,neviem ci sa mi to len zda,ale ked mam spustene NetBeans, Operu,konzolu, Kopete, tak mu doslova trva kym prepne aplikaciu z aplikacie... ked pisem tento text tak sa kurzor obcas zasekne a potom "dobieha"...
ak mi poviete ako to otestovat nejakym nastrojom ktory da na vystupe konkretne hodonoty,postnem vypis...
Ďakujem!
    • Re: spomaleny desktop 15.04.2010 | 21:21
      Avatar Branislav Poldauf Manjaro, Debian stable  Používateľ
      sice neviem poradit len chcem podotkunut ze na P4 s 1GB ram musi ist kazde distro svizne (v ramci svojich moznosti)
      Linux: the operating system with a CLUE... Command Line User Environment
    • Re: spomaleny desktop 15.04.2010 | 23:00
      Avatar Castler OpenSuse 12.1 KDE4.7  Používateľ
      Prave som uzavrel temu "Sekanie systemu", mam Mandrivu 2010 s KDE a zda sa mi, ze som mal podobne priznaky ako u teba, tak len pre istotu, nemas na ploche widget "system monitor", ak ano skus ho vypnut a ci mas nainstalovany "gnash" - skus odinstalovat + pripadne restart. Neviem ci ti to pomoze, ale nikdy nevies... U mna sposobovalo sekanie proces "X". Spusti ksysguard a v nom zorad procesy podla zatazenia CPU.
      Viem, že nič neviem.
      • Re: spomaleny desktop 16.04.2010 | 11:01
        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
        system monitor widget ani gnash nemam...
        skusil som spustit ksysguard ,ale povedal ze "cannot connect to X server :0.0"

        ja si ozaj myslim ze to bude drivermi na grafiku... vysiel som z riesenia problamov co sa tyka ATI kart, lebo som bol doteraz na notebooku kde mam NVidiu..

        tak mohli by ste mi v skratke popisat ako v sucastnosti nato? pouzivam i686 Arach a grafika je Ati Radeon 9600 XT.
        alebo pripadne by ste mi mohli povedat ako otestovat ci je to ozaj ona? nejaky vystup vo fps,abo coo..
        Dikyy
        • Re: spomaleny desktop 16.04.2010 | 13:03
          _fp_   Návštevník
          Ak nejde ksysguard, skus "htop" (pripadne ak nemas a nechce sa ti ho instalovat, tak "top") a tam identifikuj proces, ktory by zatazaval system. Moj typ je na nepomuk/strigi/virtuoso indexovanie...
    • Re: spomaleny desktop 16.04.2010 | 13:37
      Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
      Tipujem to u Teba na chybnú RAM.

      Trúfaš si vytiahnuť (bezpečne voči elektrostatike) Tvoju RAM-modul, vysať ich sloty na matičnej doske a tak ten Arch znova skúsiť ?
      G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
      • Re: spomaleny desktop 16.04.2010 | 15:02
        Avatar greengold Archlinux  Používateľ
        no,niesi asi daleko od pravdy...veru ramky mam rozdielnej znacky a dokonca aj frekvencie...
        zijem ale v duchu ze rychlejsia sa poddimenzuje,ale robi to porblemy,nepochybne,nekedy sa vypne a nezapne,az ked jednu vyberem a potom dam s5...
        skusim...
        ale,takto to mam uz dlho, mal som tam dlho ubuntu a to slapalo vporiadku,zato to vomne evokuje tu ATInu...
        • Re: spomaleny desktop 16.04.2010 | 16:46
          Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
          Ano,

          aj preto ( pre prehľad si pozri aj wiki ohľadom RAM latencie) musíš mať pri viacerých RAM-moduloch RAM-ky úplne identické vo svojich vlastnostiach a takt. frekvenciach ani nehovoriac, pozri si to wiki o RAM-kách lebo sú tam opísané postupne typy RAM ako idú z hľadiska výkonu a pod. historicky za sebou.

          Takže preto RAM, lebo Tvoja konkrétna, trochu rýchlejšia ATI grafická karta je na to veľmi citlivá.
          G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
          • Re: spomaleny desktop 21.04.2010 | 22:33
            Avatar greengold Archlinux  Používateľ
            jaaaj, no vubral som jenu ramku ,ostala tam 512ka 333MHz DDR2 ka ...nič moc...
            ale da sa povedať,že je to nepoužitelne,ako fakt mam velke nervy...ked mam pustene IDE a operu,tak sa prakticky nikam nedostanem...
            nevedeli by sme nejak otestovat tu mrchu ATInu? ...alebo,aka ramka by dotoho bola najlepsia? ...doska je ASUS P5P800S s fsb (ževraj) 800MHz ..co sa mi neche verit,ale budiš..
            • Re: spomaleny desktop 22.04.2010 | 12:15
              Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
              Podľa výrobcu matičnej dosky je tam typ RAM:
              DDR400
              Pozri si parametre v tej wiki pre DDR400 a také sa snaž zohnať u nejakého predajcu v obchode s PC technikou a pod.
              G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
              • Re: spomaleny desktop 23.04.2010 | 20:05
                Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                no veru...dal som tam DDR-400 1GB ,ktoru som zohnal ze nehoraznych 33€ ...ale ide to fajn-teda lepsie-pouzitelnejsie
                zmiatol ma ale predavac ked som sa ho pytal ci odomna nekupi moje stare DDR2 ,povedal mi ze to urcite nebudu DDR2 ked ich mam v stroji kde mi pasuje ta DDR1 co mi predal,lebo ze dvojky maju inde zarez ...ja ked ju tam ale dam,pise mi ze je to DDR2 . ako je to teraz?
                • Re: spomaleny desktop 23.04.2010 | 21:22
                  Avatar dodoedo Fedora Linux  Používateľ
                  Neviem, ;-)
                  ale funguje to teraz bez problémov ?
                  :-)
                  G. Orwell: "Čím více se společnost vzdaluje od pravdy, tím více bude nenávidět ty, kteří ji říkají."
                • Re: spomaleny desktop 25.04.2010 | 23:24
                  Avatar Peter Kotrčka Fedora  Používateľ
                  kde ti pise , ze je to DDR2?

                  podstatny je napis na stitku pamate - a samozrejme aj zarez a pocet pinov je iny.
                  • Re: spomaleny desktop 26.04.2010 | 12:25
                    Avatar greengold Archlinux  Používateľ
                    pise to post pri strarte compu... no je taka ista ako da DDR-400 co som kupil a na tu pise iba DDR. ..