zmena zobrazovacej frekvencie monitora v konzole

Sekcia: Hardware a Drivery 07.12.2005 | 14:11
popy   Návštevník
Potrebujem vediet, ze ako si v konzole zmenim zobrazovaciu frekvenciu monitora, lebo mi v grafickom rezime vobec nejde. Bola nastavena hodnota CRT na 85Hz a LCD zvlada max "75Hz". (CRT monitor sa mi pokazil) mam mandrake
    • Re: zmena zobrazovacej frekvencie monitora v konzo 25.08.2005 | 02:48
      Avatar q-parser Gentoo  Používateľ
      No tak to moze byt kapanek problem, pretoze v linuxe sa tusim neda v konfigu nikde priamo nastavit aku frekvenciu pouzit, teda aspon o tom neviem. Viem ale, ze sa to da nastavit v xorg/xfree konfigu v sekcii Monitor, pomocou poloziek HorizSync a VertRefresh. A tie hodnoty musis vytiahnut niekde z manualu k monitoru.
      • Re: Re: zmena zobrazovacej frekvencie monitora v k 25.08.2005 | 13:50
        peter golis   Návštevník
        v linuxe sa da presne nadefinovat frekvencia na akej maju Xy pracovat. dokonca nie je problem pod linuxom nastavit aj nestandardne rozlisenia na ktore dajme tomu windows zvysoka kaslu (720x576 - DVD). avsak musi to podporovat grafika a aj monitor. inac popis zmeny konfigu (xorg/xfree) je ok, len doplnim ze sa nachadza v /etc/X11.
        • Re: Re: Re: zmena zobrazovacej frekvencie monitora 25.08.2005 | 18:56
          popy   Návštevník
          diky moc, ale nevydrzal som vcera cakat a tak som sa poradil a zmenil v subore etc/x11/XF86Config-4 hodnoty, tykajuce sa monitora. najprv mi to slo stylom, ze zobrazovana plocha bola mensia ako skutocny desktop a ked som dosiel na kraj obrazovky, tak sa mi cela plocha posuvala :) riadna haluz potom som to dal doporiadku v grafickom prosredi, "restartol" a co som videl, tak ma to donutilo naozaj restartovat :) teraz mi to nevypisuje texty . Vlastne ano, ale iba v pripade, ze to oznacim myskou :) A aby toho nebolo malo, tak mam plochu este naviac "zasnezenu". Myslim, ze to uz nebude monitorom, lebo ten zobrazi vsetko tak, ako mu grafika "nakaze" (aspon myslim :) ale grafickou kartou (S3 86C410 Savage 2000), ktoru asi coskoro vymenim :) Touto cestou by som sa rad spytal, aj ked viem, ze moja otazka by mala smerovat inam, ze ci zvyknu byt pod linuxom problemy s grafikou ATI Radeon 9550. Esteraz dik. popy
          • Re: Re: Re: Re: zmena zobrazovacej frekvencie moni 07.12.2005 | 14:11
            dezko   Návštevník
            Vsetky linuxy co som dotaraz pouzival dovoluju minimalne nakonfigurovat X server pre zakladny rezim VGA, freq 60Hz neznici ziadny monitor. Potom v graf. rezime xvidtune (skoro vsetky distribucie obsahovali), doladit obraz, odpisat hodnoty a zmenit config pre x server.